Irański film "Taxi" w reżyserii Jafara Panahiego otrzymał w sobotę w Berlinie Złotego Niedźwiedzia - główną nagrodę na 65. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Berlinale. Za najlepszego reżysera jury uznało Małgorzatę Szumowską za obraz "Body/Ciało".
Członek jury tegorocznego Berlinale Matthew Weiner, wręczając Małgorzacie Szumowskiej Srebrnego Niedźwiedzia, powiedział, że jej film zawiera "głęboką psychologiczną prawdę" i jest próbą zmierzenia się z ludźmi i światem.
Zwiastun "Body/Ciało"
Odbierając nagrodę dla najlepszego reżysera Szumowska nie kryła radości, wydając głośny okrzyk zadowolenia. "Jestem reżyserem, ale i kobietą - to jest super kombinacja" - powiedziała. Dwa lata temu w konkursie głównym był jej poprzedni film "W imię...", lecz nie zdobył uznania jurorów.
Szumowska opowiada o swoim filmie
Równorzędną nagrodę dla najlepszego reżysera otrzymał Rumun Radu Jude za film "Aferim".
Najlepszymi aktorami tegorocznego Berlinale zostali Charlotte Rampling i Tom Courtenay - odtwórcy głównych ról w brytyjskim filmie "45 Years".
Nagrodę za najlepszy scenariusz dostał Chilijczyk Patricio Guzman (francusko-hiszpańsko-chilijski dokument "El Boton de Nacar").
Dwa równorzędne Srebrne Niedźwiedzie za osiągnięcia artystyczne otrzymali operator Sturla Brandth Groevlen za film "Victoria" oraz operatorzy Jewgenij Priwin i Siergiej Michalczuk za obraz "Pod elektrycznymi chmurami" - koprodukcji rosyjsko-ukraińsko-polskiej.
Jury wyróżniło dodatkowym Srebrnym Niedźwiedziem hiszpański film "El Club" w reżyserii Pablo Larraina.
Po pokazie konkursowym w poniedziałek Szumowska nie chciała oceniać swoich szans na festiwalowe nagrody. "Naprawdę nie mam pojęcia, nie analizuję jury tak bardzo" - mówiła dziennikarzom. Decyzje są "zawsze niesamowitą loterią" - oceniła. "Nagrody to rzecz losowa" - dodała reżyserka.
Szumowska wyreżyserowała "Body/Ciało" (w polskich kinach od 6 marca) na podstawie własnego scenariusza, napisanego wspólnie z Michałem Englertem. Film łączy cechy kina psychologicznego i komediodramatu.
Bohaterowie, zgorzkniały prokurator i jego córka, dziewczyna cierpiąca na anoreksję, próbują - każde na swój sposób - odnaleźć się po tragicznej śmierci bliskiej osoby. Pewnego dnia terapeutka córki, Anna, przekazuje im tajemniczą wiadomość z zaświatów. Bohaterowie muszą zweryfikować swoje poglądy na życie i na śmierć.
W tegorocznej edycji odbywającego się od 1951 roku Berlinale o nagrody w konkursie głównym ubiegało się 19 filmów.
Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)