Steven Spielberg: najlepsze filmy

Steven Spielberg od lat zaliczany jest do grona najwybitniejszych współczesnych reżyserów. Niemal każdy film tego amerykańskiego twórcy stanowi wyjątkową mieszankę jego doskonałego warsztatu, ogromnego talentu i niespotykanego wizjonerstwa.

Steven Spielberg: najlepsze filmy
Źródło zdjęć: © East News

01.07.2016 | aktual.: 19.09.2017 13:17

Obrazy Spielberga wielokrotnie okazywały się przełomowymi dla szeroko pojmowanego kina rozrywkowego. W historii X muzy reżyser ten zapisał się jednak nie tylko za sprawą produkcji „lżejszego kalibru” - wśród jego największych dzieł znajdują się także filmy ambitniejsze, podejmujące się nierzadko trudnych tematów. Które z obrazów w dorobku trzykrotnego laureata Oscarów należy uznać za najlepsze?

Do polskich kin wchodzi właśnie najnowszy film Stevena Spielberga – "BFG: Bardzo Fajny Gigant". Ten familijny obraz to pełna fantazji opowieść o małej dziewczynce, która z pomocą tajemniczego olbrzyma poznaje niezwykłą krainę magii. Czy reżyser ponownie zachwyci nas swoją oryginalną pomysłowością? Widzowie będą się mogli o tym przekonać już 1 lipca, tymczasem my postanowiliśmy przyjrzeć się największym kinowym dokonaniom Stevena Spielberga. Oto zestawienie siedmiu najlepszych filmów w dorobku tego legendarnego twórcy. Zobacz, które dzieła Stevena Spielberga zmieniły oblicze kina!

"Kolor purpury" (1985)
Zestawienie najlepszych filmów Stevena Spielberga rozpoczynamy od „Koloru purpury”. Obraz ten stanowi ważny przełom w twórczości słynnego reżysera – nominowany do jedenastu Oscarów dramat jest bowiem pierwszą głośną produkcją Spielberga utrzymaną w poważnym tonie historycznego rozliczenia. „Kolor purpury” wywołał kilka kontrowersji (reżyserowi zarzucano m.in. skrajny rasizm), co jednak nie stanęło na przeszkodzie do odniesienia sporego komercyjnego sukcesu. Sam Spielberg dzięki tej produkcji dał się poznać jako reżyser, który nie boi problematycznych z różnego względu tematów.

„Kolor purpury” to oparta na powieści Alice Walker historia czarnoskórej Celie, która w młodości była wielokrotnie gwałcona przez swojego ojca. Pewnego dnia bohaterka zostaje wydana za mąż za owdowiałego farmera Alberta. Mężczyzna przez lata poniża swoją żonę i traktuje jako tanią siłę roboczą. Największym dramatem Celie jest jednak rozłąka z jej ukochaną siostrą Nettie. Nieoczekiwanym przełomem w życiu gnębionej kobiety okazuje się przybycie do domu Alberta jego kochanki – Shug Averey. W rolach głównych wystąpili Whoopi Goldberg, Oprah Winfrey, Danny Glover oraz Margaret Avery.

"Szczęki" (1975)
Zanim Spielberg wziął się za kręcenie ambitnego kina, zajmował się przede wszystkim produkcjami gatunkowymi spod znaku rozrywki. Jednym z kultowych obrazów, który pozwolił reżyserowi zapisać się w panteonie największych twórców, są z pewnością „Szczęki”. Ponadczasowy thriller oparty na powieści Petera Benchleya to pierwszy w historii film, którego boxoffice przekroczył kosmiczną kwotę 100 milionów dolarów (łącznie produkcja zarobiła na się ponad 470 milionów, dzięki czemu zaliczana się ją do najbardziej dochodowych obrazów wszech czasów). Największym atutem „Szczęk” jest ich niezwykła realizacja techniczna, która zachwyca do dziś. Główne role zagrali Roy Scheider, Murray Hamilton, Robert Shaw i Lorraine Gary. Obraz został nagrodzony trzema Oscarami.

„Szczęki” to mrożąca krew w żyłach opowieść o rekinie ludojadzie, który grasuje w okolicach popularnej miejscowości wypoczynkowej Amity Island. Aby kurort nie odstraszał turystów, niezbędne jest pokonanie śmiertelnie niebezpiecznej bestii. Gdy dochodzi do śmierci kolejnych wczasowiczów, szeryf Brody, łowca rekinów Quint oraz ichtiolog Matt Hopper, wyruszają na polowanie.

"E.T." (1982)
„E.T.” to film, który w najlepszy sposób udowadnia, że Steven Spielberg jest prawdziwym wizjonerem kina. Porywająca i wzruszająca opowieść o tajemniczym przybyszu z obcej planety dosłownie zawładnęła umysłami widzów i okazała się jedną z najbardziej przebojowych produkcji w historii Hollywood. Tytułowy „E.T.” stał się wręcz ikoną amerykańskiej popkultury lat 80. Sam film zarobił na siebie niemal 800 milionów dolarów oraz zgarnął wiele prestiżowych nagród (m.in. cztery Oscary i dwa Złote Globy).

„E.T.” przedstawia historię małego kosmity, który przypadkowo zostaje pozostawiony na naszej planecie. Przybysza z kosmosu odkrywa mały chłopiec Elliot. Między bohaterami zawiązuje się wyjątkowa relacja, która szybko przeradza się w przyjaźń. Elliot widząc, że kosmita tęskni za swoją rodziną, postanawia pomóc mu wrócić na rodzinną planetę. W rolach głównych wystąpili Henry Thomas, Dee Wallace-Stone, Robert MacNaughton, Drew Barrymore i Peter Coyote.

„Poszukiwacze zaginionej Arki” (1984)
Czwarta lokata naszego zestawienia najlepszych filmów Stevena Spielberga przypadła samemu dr. Henry’emu Jonesowi i „Poszukiwaczom zaginionej Arki”. Wielu krytyków uważa, że obraz ten stanowi wzór doskonałego filmu przygodowego. Emocjonująca fabuła, świetne efekty audio-wizualne, niewymuszony i lekki humor, a także charyzmatyczny główny bohater – wszystkie te elementy tworzą w całości ponadczasowe dzieło, które prawdopodobnie nigdy się nie zestarzeje. Główne role nagrodzonego czterema Oscarami filmu przypadły Harrisonowi Fordowi, Karen Allen i Paulowi Freemanowi.

„Poszukiwacze zaginionej Arki” to historia archeologa Indiany Jonesa, który wyrusza do Egiptu, by odnaleźć legendarną Arkę Przymierza. Bohater musi się jednak spieszyć, ponieważ zabytek staje się również celem nazistów. Nieokrzesany naukowiec rozpoczyna pełną przygód eskapadę, w której towarzyszy mu jego dawna ukochana – Marion Ravenwood.

„Park Jurajski” (1993)
Najniższy stopień podium rankingu najlepszych filmów Spielberga zajął kultowy „Park Jurajski”. Kasowa produkcja o dinozaurach (boxoffice przekroczył niebagatelną sumę 1 miliarda dolarów) to dowód na to, że w swoich realizacyjnych pomysłach reżyser dosłownie wyprzedał epokę, w której przyszło mu tworzyć. Uzyskane dzięki komputerowym efektom modele olbrzymich gadów dosłownie wprawiały widzów w osłupienie. Do dziś „Park Jurajski” zachwyca swym przeogromnym rozmachem i zachowanym poczuciem realizmu. Film ten jest także kolejnym przykładem tego, że Spielberg to prawdziwy mistrz kreowania kinowej przygody. Obraz zdobył szereg nagród, w tym trzy Oscary. W rolach głównych wystąpili: Sam Neill i Laura Dern.

„Park Jurajski” przedstawia losy paleontologa dr Alana Granta i dr Ellie Sattler, którzy zostają zaproszeni przez multimiliardera Johna Hammonda do jego nowego parku rozrywki. Okazuje się, że największą atrakcję rezerwatu stanowią odtworzone przez naukowców dinozaury. Grant, Sattler i kilku innych bohaterów odbywają pokazową przejażdżkę po terenie parku. Spokojna przeprawa zmienia się nagle w walkę o przetrwanie, gdy najniebezpieczniejsze gatunki gadów wychodzą na wolność.

„Szeregowiec Ryan” (1998)
„Szeregowiec Ryan” to pełna pasji i bohaterstwa opowieść o grupie żołnierzy, którzy zostają wysłani w specjalną misję ratunkową. Ich celem jest odnalezienie tytułowego szeregowego – jedynego ocalałego z czterech braci, którzy zostali wysłani na front. Doskonałe i przejmujące kino wojenne, zrealizowane z niespotykaną perfekcją.

„Szeregowiec Ryana” sprawnie łączy ze sobą hollywoodzką opowieść o męstwie z brutalną i zatrważającą rzeczywistością II wojny światowej. Obraz rzuca widzów na kolana m.in. za sprawą zdjęć autorstwa Janusza Kamińskiego, świetnymi kreacjami aktorskimi oraz wyjątkową atmosferą. Dzieło uhonorowane zostało wieloma nagrodami, w tym dwoma Złotymi Globami i pięcioma Oscarami. W rolach głównych wystąpili Tom Hanks, Matt Damon, Jeremy Davies i Edward Burns.

„Lista Schindlera” (1993)
Nie ma żadnych wątpliwości, że „Lista Schindlera” to najlepszy dotychczasowy film autorstwa Stevena Spielberga. Ten niezwykle subtelny i dojrzały obraz sprawił, że na amerykańskiego reżysera przestano spoglądać już tylko w kategorii kinowego rzemieślnika, ale zaczęto również dostrzegać jego artystyczne wyczucie. Utrzymana w czarno-bieli produkcja to najbardziej osobisty film w dorobku Spielberga. O ile amerykańskim produkcjom opowiadającym o II wojnie światowej można często zarzucić powierzchowność oraz częściowe zakłamanie, o tyle „Lista Schindlera” w pełni oddaje tragizm największego i najokrutniejszego w dziejach konfliktu zbrojnego. W rolach głównych wystąpili Liam Neeson, Ralph Fiennes oraz Ben Kingsley.

„Lista Schindlera” to oparta na faktach historia niemieckiego przemysłowca i właściciela dużej fabryki, który rozpoczyna wyjątkową misję ratowania pracujących u niego Żydów przed wywozem do obozów koncentracyjnych.

W. Chentkiewicz

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)