Trwa ładowanie...
oprac. Michał Nowak
07-09-2017 08:16

Syn biednego kowala z Kowla, który zmarł w Hiszpanii jako książę. "Książę i dybuk" po premierze w Wenecji

Na festiwalu filmowym w Wenecji odbyła się w środę światowa premiera polsko-niemieckiego filmu dokumentalnego "Książę i dybuk" w reżyserii Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego. To opowieść o Michale Waszyńskim - wyjątkowej i tajemniczej postaci świata kina.

Syn biednego kowala z Kowla, który zmarł w Hiszpanii jako książę. "Książę i dybuk" po premierze w WenecjiŹródło: Materiały prasowe
d12n3sr
d12n3sr

Film został zaprezentowany w festiwalowej sekcji Venice Classics - Best Documentary on Cinema i walczy o nagrodę dla najlepszego dokumentu opowiadającego o kinie i sztuce filmowej.

Jest to dokumentalna podróż śladami filmowca Michała Waszyńskiego (1904-1965), twórcy wielu znanych przedwojennych filmów z Eugeniuszem Bodo, reżysera m.in. mistycznego, "Dybuka", a także producenta hollywoodzkich przebojów z Sofią Loren i Claudią Cardinale.

Zwiastun filmu "Książę i dybuk":

Michał Waszyński (właściwe Mosze Waks) był rozchwytywanym w przedwojennej Polsce reżyserem, a potem wpływową osobistością europejskiej i amerykańskiej kinematografii, który, jak pokazują autorzy dokumentu, własne życie zamienił w wyjątkowy filmowy scenariusz.

d12n3sr

Syn biednego kowala z Kowla na Wołyniu zmarł w Hiszpanii jako książę Michele Waszynski – hollywoodzki producent i polski arystokrata na wygnaniu. Przed II wojną światową wyreżyserował ponad 40 filmów w Polsce, m. in. "Pieśniarz Warszawy", "Co mój mąż robi w nocy?", "Antek policjmajster", "Znachor", "Włóczęgi".

Michał Waszyński, 1934 r. Domena publiczna
Michał Waszyński, 1934 r. Źródło: Domena publiczna

Jako żołnierz II Korpusu Polskiego Waszyński był w Egipcie i Włoszech, robił zdjęcia w czasie bitwy o Monte Cassino.

Po wojnie współpracował z Orsonem Wellesem, był odkrywcą talentu Audrey Hepburn.

Twórcy dokumentu starają się rozwikłać tajemnicę fascynującej postaci Waszyńskiego, który w życiu często zmieniał tożsamość i od nowa pisał własną biografię. Jego zagadkową sylwetkę prezentują na tle historii polskiej i światowej kinematografii oraz tragicznych wydarzeń wojny i Zagłady.

d12n3sr

Elwira Niewiera to autorka filmów dokumentalnych. Jej poprzedni film "Efekt domina" był prezentowany na ponad pięćdziesięciu międzynarodowych festiwalach filmowych i zdobył wiele nagród.

Domena publiczna
Źródło: Domena publiczna

Piotr Rosołowski jest reżyserem i operatorem, współautorem nominowanego do Oscara dokumentu "Królik po berlińsku" oraz współreżyserem "Efektu domina". Jest autorem zdjęć do wielu nagradzanych filmów dokumentalnych i fabularnych, m.in. nominowanego do Oscara krótkometrażowego filmu "On the Line” w reżyserii Reto Caffiego.

Zobacz, co jezcze #dziejesiewkulturze:

d12n3sr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d12n3sr