Trwa ładowanie...

Miał 85 lat. Zmarł wybitny aktor i działacz Solidarności

W konińskim szpitalu zmarł w wieku 85 lat Szymon Pawlicki. Na koncie miał współprace z wieloma teatrami. Aktywnie brał udział również w życiu politycznym - był działaczem Solidarności, a także wiceprzewodniczącym Rady Miasta Gdyni.
Share
Szymon Pawlicki nie żyje. Aktor i działacz Solidarności zmarł w wieku 85 lat
Szymon Pawlicki nie żyje. Aktor i działacz Solidarności zmarł w wieku 85 latŹródło: Facebook
dssfo0s

Szymon Pawlicki swoją działalność artystyczną rozpoczął w rodzinnym Koninie w kabarecie "Koński ogon". Następnie występował również na deskach teatrów w Kaliszu, Poznaniu, Szczecinie czy Gdyni. To właśnie w ostatnim z miast związał się na stałe, gdzie został działaczem Solidarności. Dnia 16 grudnia 1981 r. Pawlickiego aresztowano po pacyfikacji strajku w Stoczni Gdańskiej. W okresie transformacji był wiceprzewodniczącym Rady Miasta Gdyni, a także zaufanym człowiekiem prezydenta Lecha Wałęsy.

Życie Szymona Pawlickiego zostało udokumentowane w filmie Andrzeja Mosia "Wspomnienie to cicha nuta", którego premiera odbyła się w 2018 r. Z kolei dwa lata później z okazji 85. urodzin aktora odbył się pokaz dokumentu w Kinie Studyjnym "Centrum" w Koninie z inicjatywy Katarzyny Kubackiej-Seweryn, szefowej Młodzieżowej Akademii Filmowej "Otwórz Oczy" działającej w Konińskim Domu Kultury.

Oni odeszli w 2020 roku

Pawlicki został honorowym obywatelem Ślesina, do którego wrócił w późniejszych latach życia. Z kolei "Przegląd Koniński" uhonorował wybitnego aktora prestiżową statuetką "Benedykta". Był także honorowym gospodarzem konińskich Salonów Poezji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dssfo0s

Podziel się opinią

Share
dssfo0s
dssfo0s