Trwa ładowanie...
katyń
31-03-2010 15:58

Telewizja Rossija zapowiada dyskusję na temat "Katynia"

Telewizja Rossija zapowiada dyskusję na temat "Katynia"Źródło: ITI Cinema
d3gqskf
d3gqskf

Telewizja państwowa Rossija, która w piątek wieczorem zaprezentuje "Katyń" Andrzeja Wajdy, podała, że po projekcji filmu w jej studiu odbędzie się dyskusja z udziałem wybitnych przedstawicieli rosyjskiego świata filmu, kultury i polityki.

Jak już informowała PAP (29 marca), Rossija wyświetli dramat Wajdy w kanale tematycznym Kultura, w porze najwyższej oglądalności. Emisję wyznaczono na 19.50 czasu moskiewskiego (17.50 czasu polskiego). Dyskusję "'Katyń'. Posłowie" zaplanowano na godz. 21.45 (19.45).

Będzie to pierwsza projekcja "Katynia" w rosyjskiej telewizji.

Obraz Wajdy nie trafił do oficjalnej dystrybucji w Rosji, choć - zgodnie z kontraktem zawartym z polską stroną - rosyjski dystrybutor powinien był wprowadzić "Katyń" do kin przed końcem 2008 roku. Dotychczas film prezentowany był tylko w różnych miastach na pojedynczych pokazach i na festiwalach.

d3gqskf

Redaktor naczelny kanału Kultura Siergiej Szumakow oświadczył w środę, że prezentacja "Katynia" jest dla jego stacji akcją bezprecedensową, ale przemyślaną.

"Uważamy, że widzowie kanału Kultura zasługują na to, aby jako pierwsi w Rosji zobaczyć wielkie kino, które wywołuje żywe zainteresowanie i zaciekłe spory w społeczeństwie" - przekazał Szumakow.

Anonsując film, rosyjska TV określa mord NKWD na polskich oficerachoficerach w 1940 roku jako jedną z najstraszniejszych tragedii II wojny światowej. Informuje też, że pokazy "Katynia" na prestiżowych festiwalach filmowych w Berlinie i Wenecji stały się prawdziwą sensacją. Odnotowuje również, że w 2008 roku dramat Wajdy był nominowany do Oscara.

Kanał Kultura zauważa, że "Katyń" wywołał burzliwe dyskusje w Polsce i Rosji już w czasie zdjęć. "Różne siły polityczne próbowały wykorzystać go do swoich celów. Wielu uznało obraz Wajdy za antyrosyjski. Jednak sam reżyser wyjątkowo precyzyjnie określił swoje stanowisko: +Film w żadnej mierze nie jest skierowany przeciwko Rosji. Opowiada o tym, jak dokonywała się zbrodnia Stalina+" - wskazuje stacja.

d3gqskf

"Katyń" zostanie także pokazany 7 kwietnia w Centralnym Domu Dziennikarzy w Moskwie jako posłowie do retrospektywy polskiego filmu zatytułowanej "Kino moralnego niepokoju". Ta projekcja zbiegnie się w czasie z uroczystościami w Lesie Katyńskim koło Smoleńska, upamiętniającymi 70. rocznicę zbrodni katyńskiej, w których wezmą udział premierzy Polski i Rosji, Donald Tusk i Władimir Putin.

W Moskwie obraz Wajdy wyświetlany był kilkakrotnie - w 2007, 2008 i 2009 roku. W marcu 2008 roku film osobiście w stolicy Rosji prezentował reżyser.

Zobacz także:

d3gqskf

**[

ALE WPADKA! PIJANA NA PODIUM ]( http://film.wp.pl/mariah-carey-kompletnie-pijana-odbiera-nagrode-6025283748565633g ) * *[

DZIENNIKARKA UBLIŻYŁA NIEPEŁNOSPRAWNEJ ]( http://film.wp.pl/polsat-zaplaci-za-wyskoki-kazimiery-szczuki-6025283571462785g ) * *[

SŁYNNA POLKA NAGUSIEŃKO ]( http://film.wp.pl/pawlakowna-o-zlotym-sercu-6025283556319873g ) * *[

CICHOPEK ZATRUDNIŁA SOBOWTÓRA?! ]( http://aleseriale.pl/gid,5895,img,219267,fototemat.html ) **

d3gqskf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3gqskf