Tofifest 2012: Kobiety do boju! Wystartował 10. Tofifest w Toruniu

* W sobotę, 20 października, rozpoczął się 10. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest w Toruniu. Galę otwarcia uświetniła swoją obecnością Geraldine Chaplin, córka słynnego Charliego, wybitna aktorka znana z wyrazistych epizodów u Almodóvara, Saury czy Scorsese. 68-letnia gwiazda odebrała statuetkę Złotego Anioła za całokształt twórczości.*

Tofifest 2012: Kobiety do boju! Wystartował 10. Tofifest w Toruniu
Źródło zdjęć: © helios.pl

Aktorka zaskoczyła wszystkich, wyznając ze sceny, że Polska jest bliska jej sercu i od lat marzyła, by zobaczyć miejsca, o których wielokrotnie słuchała, gdy jako 17-latka opiekowała się dzieckiem polskiej rodziny mieszkającej w Londynie. W sobotę w końcu się to udało. „Toruń jest miastem ze snu” – powiedziała Chaplin, odbierając nagrodę. Jej obecność stanowi obiecujący przedsmak tegorocznej edycji, poświęconej w sporym stopniu pierwiastkowi kobiecemu. Oprócz Chaplin, gwiazdami festiwalu są także Pam Grier, Smita Patil, Krystyna Janda oraz Maria Peszek.

Widoczna na plakacie imprezy Grier jest „twarzą” tegorocznej edycji Tofifest. Aktorka, dziś kojarzona przede wszystkim z tytułową rolą w „Jackie Brown” Tarantino, była popularnym w latach 70. symbolem kobiecej niezależności i do dziś pozostaje jedną z najsłynniejszych żeńskich gwiazd kina akcji. Organizatorzy złożą Grier niewielki hołd, wyświetlając dwa najbardziej znane filmy blaxploitation z jej udziałem: „Coffy” i „Foxy Brown”. Na festiwalu pojawią się także inny filmy tego nurtu, m.in. przebojowy* „Sweet Sweetback’s Baadasssss Song”, uważany dziś za protoplastę „czarnego” kina, czy kultowy *„Shaft” z pamiętną rolą Richarda Roundtree.

Drugą osobistością tegorocznej edycji Tofifest będzie Smita Patil, jedna z najbardziej fascynujących i tragicznych zarazem postaci kina hinduskiego. Aktorka, która była wschodzącą gwiazdą tamtejszej Nowej Fali, a jednocześnie buntowniczką o równouprawnienie kobiet i mężczyzn, zmarła niespodziewanie podczas porodu, mając zaledwie 31 lat. Na festiwalu, po raz pierwszy w Europie, odbędzie się przegląd jej filmów, zorganizowany pod honorowym patronatem ambasady Indii. Pokazanych zostanie aż 9 filmów z udziałem Patil z lat 1974-1986, w tym „Sadgati” Satyajita Raya czy słynny „Manthan” Shyama Benegala. Gościem festiwalu będzie siostra aktorki, Manya Patil.

Krystyna Janda, która w trakcie tegorocznej imprezy odbierze nagrodę za całokształt twórczości, do Torunia przyjeżdża ze swoim znakomitym monodramem teatralnym „Shirley Valentine”. 59-letnia Janda, nagradzana zarówno w Polsce, jak i na świecie, wyróżniona między innymi w Cannes i San Sebastian, jest laureatką tegorocznej edycji Złotego Anioła za Niepokorność Artystyczną.

Wydarzeniem towarzyszącym Tofifestu będzie koncert rozpoczynający nową trasę Marii Peszek. Czołowa polska buntowniczka i skandalistka na festiwalu promować będzie doskonale przyjętą, mocną i osobistą płytę „Jezus Maria Peszek”.

Oprócz niezależnych kobiet, tegoroczny Tofifest to także, po prostu, znakomite kino niezależne. Organizatorzy zapowiadają m.in. przeglądy nowego kina austriackiego, węgierskiego i filipińskiego, których największą atrakcją będą pokazy chwalonych i nagradzanych na świecie: „Michaela” Markusa Schleinzera, dwóch części trylogii „Raj” Ulricha Seidla, „Pozdrowienia z raju” Brillante’a Mendozy, „Koń turyński” Beli Tarra czy „Pal Adrienn” Agnes Kocsis. Jak co roku, na festiwalu nie zabraknie także silnej reprezentacji kina polskiego. Wyświetlone zostaną najlepsze i najważniejsze produkcje niezależne sezonu, w tym „Bez wstydu” Filipa Marczewskiego, „Być jak Kazimierz Deyna” Anny Wieczur-Bluszcz, „Dzień kobiet” Marii Sadowskiej, „Mój rower” Piotra Trzaskalskiego, „Róża” Wojciecha Smarzowskiego, „Sekret” Przemysława Wojcieszka, „W sypialni” Tomasza Wasilewskiego czy „Trzy siostry T” Macieja Kowalewskiego. Zapowiada się wyjątkowo emocjonujący tydzień!

_**Piotr Pluciński**_

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)