Trwa ładowanie...

Tomasz Mędrzak: w Afryce spotkał miłość swojego życia

Film "W pustyni i w puszczy" przyniósł mu ogromną popularność i uczynił go prawdziwą gwiazdą. Ale Tomasz Mędrzak, ekranowy Staś, swój pobyt na planie wspomina z nostalgią z jeszcze innego powodu. Właśnie wtedy bowiem poznał miłość swojego życia.

Share
Tomasz Mędrzak: w Afryce spotkał miłość swojego życiaŹródło: PAP
d1tmrnc

Początkowo Mędrzak nie myślał wcale o karierze aktorskiej, nie sądził, że ma ku temu odpowiednie warunki - tak naprawdę zamierzał zostać operatorem filmowym. Na przesłuchanie do "W pustyni i w puszczy" trafił kierowany czystą ciekawością, chcąc poznać branżę „od środka”.

- Miałem wtedy 17 lat. Chciałem zobaczyć, jak wygląda wytwórnia filmowa. Od wejścia zrozumiałem, że nie mam żadnych szans na rolę, bo kręciło się tam z pięćdziesięciu Stasiów – wspominał.
Ale to go właśnie zmobilizowało. Kiedy zaczął przechodzić kolejne etapy przesłuchania, poczuł ducha sportowej rywalizacji. Ambicja wzięła górę, musiał wygrać. I wygrał.

Filmpolski.pl
Źródło: Filmpolski.pl

Praca na planie (zdjęcia powstawały w Egipcie, Sudanie i Bułgarii) nie była łatwa; Mędrzak i jego koleżanka, wcielająca się w Nel Monika Rosca, musieli być gotowi na wiele poświęceń - film kręcono w wyjątkowo trudnych warunkach. Młodzi aktorzy opowiadali, że oprócz paskudnej pogody - upałów dochodzących do kilkudziesięciu stopni Celsjusza - i utrudnionej komunikacji z wielokulturową ekipą, dochodziły jeszcze „uroki” jedzenia z puszek i picia wody z beczek. Mędrzak żalił się, że** codziennie musiał wstawać o piątej rano i poddawać się charakteryzacji, polegającej m.in. na wcieraniu we włosy oleju i sproszkowanego pudru. W Egipcie tubylcy patrzyli na nich podejrzliwie, **kilku członków ekipy władze zatrzymały nawet, podejrzewając o szpiegostwo. A gdy kręcono scenę, w której Nel płacze, na plan wtargnęło kilku Arabów, przekonanych, że dziewczynce dzieje się krzywda. Po przeniesieniu do Bułgarii nie było lepiej - tam wprawdzie nie dokuczały im upały, ale za to... padał śnieg.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

To właśnie na planie Mędrzak spotkał nastoletnią Marię, córkę kolegi reżysera. Między młodymi szybko zaiskrzyło. Wkrótce Mędrzak poprosił dziewczynę o rękę, a trzy lata po premierze filmu wzięli ślub. Niedługo potem razem świętowali narodziny córki Marty.

d1tmrnc

Mędrzak bardzo chroni swoje życie prywatne i o jego związku wiadomo niewiele. Maria jest dentystką i trzyma się z dala od dziennikarzy; szerokim łukiem omija również wszystkie imprezy branżowe. Para nigdy nie dała fotoreporterom zrobić sobie wspólnego zdjęcia.

O sprawach prywatnych aktor nie mówi wcale - chętnie za to opowiada o swoim życiu zawodowym. Mędrzakowi praca na planie spodobała się za to do tego stopnia, że porzucił plany o zostaniu operatorem i postanowił poświęcić swoje życie aktorstwu. W 1979 roku ukończył Wydział Aktorski PWSFTviT w Łodzi. Dwa lata później obronił pracę dyplomową. Pierwszym filmem po „W pustyni i w puszczy” z jego udziałem był dramat wojenny „...Droga daleka przed nami...”. Później Mędrzak zdobywał sympatię widzów, występując między innymi w kultowym serialu „Dom”. Od tamtej pory zagrał w kilkunastu produkcjach filmowych i telewizyjnych. Ostatni raz na wielkim ekranie pojawił się w 1991 roku w filmie „V.I.P” w reżyserii Juliusza Machulskiego. Tak naprawdę jego prawdziwą życiową pasją od zawsze była scena. Związał się z warszawskim Teatrem Ochoty, gdzie występował przez prawie 30 lat. Z powodzeniem zajmował się również reżyserią. W tym samym teatrze piastował również stanowisko dyrektora, z którego ustąpił w mało przyjemnej atmosferze w 2008 roku, po ponad 10 latach pracy.

d1tmrnc

Wspólnie z Agnieszką Sitek, Cezarym Morawskim, Witoldem Pyrkoszem, Katarzyną Łaniewską i Waldemarem Barwińskim współtworzy stowarzyszenie "teatr tm", którego głównym celem „jest propagowanie sztuki teatru – syntezy wszystkich sztuk: literatury, muzyki i sztuk plastycznych”.
Ich najnowszy spektakl, "Edukacja Rity", wystawiany jest obecnie we Wrocławiu.

East News
Źródło: East News
d1tmrnc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1tmrnc
d1tmrnc