Trwa ładowanie...
d3zz93m

Tomasz Mędrzak: w Afryce spotkał miłość swojego życia

Film "W pustyni i w puszczy" przyniósł mu ogromną popularność i uczynił go prawdziwą gwiazdą. Ale Tomasz Mędrzak, ekranowy Staś, swój pobyt na planie wspomina z nostalgią z jeszcze innego powodu. Właśnie wtedy bowiem poznał miłość swojego życia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tomasz Mędrzak: w Afryce spotkał miłość swojego życia
(PAP)
d3zz93m

Początkowo Mędrzak nie myślał wcale o karierze aktorskiej, nie sądził, że ma ku temu odpowiednie warunki - tak naprawdę zamierzał zostać operatorem filmowym. Na przesłuchanie do "W pustyni i w puszczy" trafił kierowany czystą ciekawością, chcąc poznać branżę „od środka”.

- Miałem wtedy 17 lat. Chciałem zobaczyć, jak wygląda wytwórnia filmowa. Od wejścia zrozumiałem, że nie mam żadnych szans na rolę, bo kręciło się tam z pięćdziesięciu Stasiów – wspominał.
Ale to go właśnie zmobilizowało. Kiedy zaczął przechodzić kolejne etapy przesłuchania, poczuł ducha sportowej rywalizacji. Ambicja wzięła górę, musiał wygrać. I wygrał.

Filmpolski.pl

Praca na planie (zdjęcia powstawały w Egipcie, Sudanie i Bułgarii) nie była łatwa; Mędrzak i jego koleżanka, wcielająca się w Nel Monika Rosca, musieli być gotowi na wiele poświęceń - film kręcono w wyjątkowo trudnych warunkach. Młodzi aktorzy opowiadali, że oprócz paskudnej pogody - upałów dochodzących do kilkudziesięciu stopni Celsjusza - i utrudnionej komunikacji z wielokulturową ekipą, dochodziły jeszcze „uroki” jedzenia z puszek i picia wody z beczek. Mędrzak żalił się, że** codziennie musiał wstawać o piątej rano i poddawać się charakteryzacji, polegającej m.in. na wcieraniu we włosy oleju i sproszkowanego pudru. W Egipcie tubylcy patrzyli na nich podejrzliwie, **kilku członków ekipy władze zatrzymały nawet, podejrzewając o szpiegostwo. A gdy kręcono scenę, w której Nel płacze, na plan wtargnęło kilku Arabów, przekonanych, że dziewczynce dzieje się krzywda. Po przeniesieniu do Bułgarii nie było lepiej - tam wprawdzie nie dokuczały im upały, ale za to... padał śnieg.

Materiały prasowe

To właśnie na planie Mędrzak spotkał nastoletnią Marię, córkę kolegi reżysera. Między młodymi szybko zaiskrzyło. Wkrótce Mędrzak poprosił dziewczynę o rękę, a trzy lata po premierze filmu wzięli ślub. Niedługo potem razem świętowali narodziny córki Marty.

d3zz93m

Mędrzak bardzo chroni swoje życie prywatne i o jego związku wiadomo niewiele. Maria jest dentystką i trzyma się z dala od dziennikarzy; szerokim łukiem omija również wszystkie imprezy branżowe. Para nigdy nie dała fotoreporterom zrobić sobie wspólnego zdjęcia.

O sprawach prywatnych aktor nie mówi wcale - chętnie za to opowiada o swoim życiu zawodowym. Mędrzakowi praca na planie spodobała się za to do tego stopnia, że porzucił plany o zostaniu operatorem i postanowił poświęcić swoje życie aktorstwu. W 1979 roku ukończył Wydział Aktorski PWSFTviT w Łodzi. Dwa lata później obronił pracę dyplomową. Pierwszym filmem po „W pustyni i w puszczy” z jego udziałem był dramat wojenny „...Droga daleka przed nami...”. Później Mędrzak zdobywał sympatię widzów, występując między innymi w kultowym serialu „Dom”. Od tamtej pory zagrał w kilkunastu produkcjach filmowych i telewizyjnych. Ostatni raz na wielkim ekranie pojawił się w 1991 roku w filmie „V.I.P” w reżyserii Juliusza Machulskiego. Tak naprawdę jego prawdziwą życiową pasją od zawsze była scena. Związał się z warszawskim Teatrem Ochoty, gdzie występował przez prawie 30 lat. Z powodzeniem zajmował się również reżyserią. W tym samym teatrze piastował również stanowisko dyrektora, z którego ustąpił w mało przyjemnej atmosferze w 2008 roku, po ponad 10 latach pracy.

Wspólnie z Agnieszką Sitek, Cezarym Morawskim, Witoldem Pyrkoszem, Katarzyną Łaniewską i Waldemarem Barwińskim współtworzy stowarzyszenie "teatr tm", którego głównym celem „jest propagowanie sztuki teatru – syntezy wszystkich sztuk: literatury, muzyki i sztuk plastycznych”.
Ich najnowszy spektakl, "Edukacja Rity", wystawiany jest obecnie we Wrocławiu.

East News
d3zz93m

Podziel się opinią

Share

d3zz93m

d3zz93m