Tomasz Stockinger - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Zdjęcie
Podziel się

Aktor teatralny, telewizyjny i filmowy, który w masowej wyobraźni Polaków zapisał się przede wszystkim jako doktor Lubicz z popularnej telenoweli „Klan”. Syn aktora Andrzeja Stockingera. Przez lata pracy scenicznej związany był ze stołecznymi teatrami: Dramatycznym (1978-84), Kwadrat (1993-1996) i Syrena.

Urodził się 23 lutego 1955 roku w Warszawie.

Już od młodzieńczych lat był miłośnikiem sportu - przez pewien czas grał nawet w stołecznym klubie koszykówki Polonia. Studiował na warszawskiej PWST, którą ukończył w 1978 roku, w tym samym roku debiutując jednocześnie w teatrze i filmie (główna rola w filmie „Sto koni do stu brzegów” Zbigniewa Kuźmińskiego, występ u Andrzeja Wajdy w „Bez znieczulenia”).

W 1979 roku zagrał u Janusza Morgensterna w „Godzinie ‘W’” z Ewą Błaszczyk, a w 1981 roku wystąpił obok Darii Trafankowskiej i Wirgiliusza Grynia w wojennym filmie Ewy i Czesława Petelskich „Bołdyn”, u Sylwestra Szyszki w „Czwartkach ubogich”, zaś przede wszystkim zasłynął dzięki roli hrabiego Leszka Czyńskiego w adaptacji „Znachora” w reżyserii Jerzego Hoffmana z Anną Dymną i Jerzym Bińczyckim.

Z Dymną spotkał się dwa lata później na planie kostiumowego obrazu „Ostrze na ostrze” (1983) Tadeusza Junaka.

W latach 1980-82 występował w popularnym serialu „Dom” Jana Łomnickiego, gdzie kreował postać Karola Langa, a w 1984 – w „Rycerzach i rabusiach” Junaka.

Dwukrotnie zagrał u Janusza Rzeszewskiego w jego słynnych komediach muzycznych: „Miłość ci wszystko wybaczy” (1981) oraz - przede wszystkim - „Lata dwudzieste...lata trzydzieste...” (1983).

Po kilkuletniej przerwie (1984-90), w czasie której przebywał na emigracji w Kanadzie, powrócił na ekrany rolą w sensacyjnym serialu „Pogranicze w ogniu” (1991) Andrzeja Konica z Cezarym Pazurą i Olafem Lubaszenką oraz w wojennym „Szwadronie” (1992) Juliusza Machulskiego.

Oprócz kilku ról w filmach kinowych (m.in. w polsko- estońskiej produkcji „Łza księcia ciemności” 1994, w „Pestce” 1995 Krystyny Jandy i „Szamance” 1996 Andrzeja Żuławskiego), w ostatniej dekadzie dał się poznać przede wszystkim jako odtwórca ról w serialach – jako mecenas Janicki w „Zespole adwokackim” (1993-94), Leszek Wierzbicki w „Matkach, żonach i kochankach” Juliusza Machulskiego (1995 i 1998 rok), zaś przede wszystkim jako doktor Paweł Lubicz, jeden z głównych bohaterów telenoweli „Klan” (od 1997 roku). W 2000 roku otrzymał Telekamerę – nagrodę dla Najbardziej Lubianego Aktora, przyznawaną przez widzów i czytelników czasopisma „TeleTydzień”.

W 2006 roku wziął udział w 3. edycji „Tańca z gwiazdami”, jako partner Blanki Winiarskiej.

Dał się poznać również jako aktor śpiewający, nagrywając płytę „Melodią wracasz do mnie”.

Data urodzenia

23.02.1955

Miejsce urodzenia

Warszawa

Filmografia

Bez znieczulenia

Znachor (hrabia Leszek Czyński)

Ostrze na ostrze (Piotr Wolski)

Godzina W (powstaniec)

Zakochany kundel II: Przygody Chapsa

Życie na gorąco (pracownik hotelu)

Słoń Benjamin (Karl)

Rycerze i rabusie (Piotr Wolski)

Sherlock Holmes i Doktor Watson (Carter)

Małgosia contra Małgosia (ojciec Małgosi)

Dom (Karol Lang)

Pocahontas II - Podróż do Nowego Świata (John Rolfe)

Bołdyn (podporucznik Mieczysław Pakosz Mroczny)

Lata dwudzieste, lata trzydzieste

Szamanka (Niemiec)