TOP 10 filmów najchętniej oglądanych na festiwalowej platformie piecsmakow.pl

Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków trwa aż do 3 grudnia! Do tego dnia na stronie www.piecsmakow.pl dostępnych jest 28 filmów z programu. Wśród nich japońska "Amiko" wyróżniona przez People's Jury.

Źródło zdjęć: © materiały partnera

30.11.2023 08:00

A co do tej pory publiczność oglądała najchętniej na platformie piecsmaków.pl? Oto 10 filmów z najwyższą liczbą odtworzeń:

1. Amiko, reż. Yusuke Morii, Japonia, 2022

Przedmieścia Hiroszimy, gdzie mieszka Amiko wraz z rodzicami i starszym bratem. Dziewczynka wyraźnie różni się od innych dzieci w jej wieku. Świat objaśnia na swój własny, magiczny nieraz sposób, a lęki i wyzwania ubiera w baśniowe opowieści i piosenki. Światem kilkuletniej dziewczynki wstrząśnie niespodziewana rodzinna tragedia, która bezpowrotnie zmieni poczucie bezpieczeństwa.

2. Witaj w piekle, reż. Lim Oh-jeong, Korea Południowa, 2022

Trudno właściwie powiedzieć, czy Na-mi i Sun-woo się lubią. Gnębione przez szkolne koleżanki dziewczyny trzymają się razem, w duecie nawigują przez szarą codzienność. Kiedy plan wspólnego odebrania sobie życia nie wypala, postanawiają udać się do źródeł swojego cierpienia i dokonać zemsty.

Prowodyrką prześladowań była Chae Rin, ale przeprowadziła się do Seulu i dołączyła do głęboko religijnej wspólnoty. Wygląda na to, że znajduje się już po jasnej stronie mocy. Jednak coś w tej wspólnocie nie gra, o czym bohaterki dosyć szybko się przekonają.

Debiutująca Lim nie bierze jeńców - stworzyła ostrą i pełną zaskoczeń czarną komedię, będącą anarchistyczną satyrą na współczesną Koreę.

© materiały partnera

3. Duch, reż. Lee Hae-young, Korea Południowa, 2022

W 1933 roku Korea znajduje się pod brutalnym japońskim butem. Promykiem nadziei na wyzwolenie jest prężnie działający ruch oporu. Zagrożone japońskie władze zbierają piątkę podejrzanych w ustronnym, eleganckim hotelu, aby dowiedzieć się, kto jest nieuchwytnym Duchem, prominentną postacią w szeregach rebeliantów. Zaczyna się emocjonująca rozgrywka na śmierć i życie.

Ekranizacja chińskiej powieści rozpoczyna się jak typowy film szpiegowski, ale w pewnym momencie ton opowiadania ulega zmianie i wchodzi w zaskakujące tory. Wystylizowany, wypełniony zwrotami akcji "Duch" porzuca wierność prawdzie historycznej i staje się filmową jazdą bez trzymanki.

4. Napij się ze mną, reż. King Hu, Hongkong, 1966

Syn generała uprowadzony przez bandę rzezimieszków z żądaniem wypuszczenia ich herszta z więzienia w przeciągu pięciu dni. Polityk nie przystaje na ten układ i wysyła swoją córkę Złotą Jaskółkę, aby wytropiła bandytów i uwolniła brata. Stoi przed nią trudne zadanie, a jedyną sprzyjającą jej osobą wydaje się ledwo trzymający się na nogach żebrak Pijany Kot. Jaskółka nie jest jednak bezbronna - ludzie, którzy staną na jej drodze, szybko się przekonają, że to znakomicie wyszkolona wojowniczka.

Efekt współrpacy Hu z legendarną hongkońską wytwórnią Shaw Brothers to efektowny spektakl wuxia, utrzymany w szybkim tempie i cieszący oko barwnymi kadrami, a przy tym zadziwiający humorem. To elegancka, pełna stylu opowieść, którą mistrz na lata zawiesił wysoko poprzeczkę dla całego gatunku.

© materiały partnera

5. Ja odchodzę, a ty śnisz, reż. Nelson Yeo, Singapur, 2023

Spotkanie dawnych znajomych po latach - podobnie jak w filmach Hong Sang-soo zakrapiane sporą ilością gorzkich refleksji i należycie spożytego alkoholu. Jednak wraz z upływem czasu opowiadane historie i resentymenty przyjmują formę nieoczekiwanych wizji - przeszłość zaczyna wybrzmiewać w coraz bardziej sennej postaci, a pod nią kryją się lęki, tęsknoty, nienazwane pragnienia, które przyjmują nieoczekiwaną, baśniową formę. Przepięknie nakręcony pastisz kina arthouse’owego.

6. Jesienna sonata, reż. Mabel Cheung, Hongkong, 1987

Jenny przyjeżdża do Nowego Jorku kosztem wielu wyrzeczeń, ale z jasnym planem - chce dołączyć do swojego chłopaka, zacząć studia aktorskie i cieszyć się energią nowego miejsca. Kiedy nie wszystko pójdzie po myśli dziewczyny, przewodnikiem po labiryncie obcego miasta stanie się jej daleki kuzyn, lekkoduch i obibok.

Słodko-gorzki portret dwóch odmiennych osobowości, które powoli się do siebie dostrajają. Chow Yun-fat i Cherie Cheung stworzyli tu role, które przeszły do historii kina.

7. Yudo: Droga kąpieli, reż. Masayuki Suzuki, Japonia, 2023

Yudo oznacza drogę kapieli. Podobnie jak droga herbaty czy filozofia sztuk walk, yudo również charakteryzuje się zbiorem wartości i strukturą starannie opracowanych rytuałów. Praktykujących yudo jest wielu, a zapał i determinacja amatorów łaźni i gorących źródeł potrafi przejść wszelkie oczekiwania. W filmie twórców "Fly Me to Saitama" opowiedziana została historia mikrorelacji pewnej lokalnej społeczności, która spotyka się w łaźni prowadzonej od dekad przez jedną rodzinę. Najbardziej feel-good tytuł z całej tegorocznej selekcji.

8. Dragon Inn, reż. King Hu, Hongkong, 1967

W czasach dynastii Ming pierwszy eunuch złego cesarza Cao Shaoqin doprowadza do egzekucji lojalnego ministra obrony Yu Qiana. Dzieci Yu zostają skazane na wygnanie Chin i ruszają w kierunku zachodniej granicy. Mimo to Cao wysyła swojego najlepszego agenta, aby wyeliminował potomstwo ministra. Wszyscy spotykają się na granicy, w zajeździe Dragon Inn… Tajwański debiut Kinga Hu to dynamiczny popis akcji rozegrany w ograniczonej przestrzeni, który stał się oszałamiającym sukcesem i podważył filmowa hegemonię Hongkongu.

© materiały partnera

9. Światło nie zgaśnie nigdy, reż. Anastasia Tsang, Hongkong, 2022

Umiera Bill, którego wieloletnią pracą i pasją była produkcja ulicznych neonów tradycyjną metodą, wypartą później przez zastosowanie tańszych LED-ów. Jego pogrążona w smutku żona Mei-hsiang postanawia wejść do warsztatu męża i kontynuować jego dzieło, aby skończyć ostatnie zlecenie. Czy wraz z uczniem Billa zdoła odnowić ikoniczny szyld, który przez dekady rozświetlał miasto charakterystyczną barwą?

Na planie filmu debiutującej Anastasii Tsang spotkały się dwie aktorskie ikony hongkońskiego kina - Sylvia Chang i Simon Yam. Efektem ich współpracy jest delikatny poemat, przedstawiający fragment historii miasta z nieoczywistej perspektywy.

10. U twego boku, reż. Chihiro Ito, Japonia, 2023

Miyama wraz z partnerką i jej córką mieszkają z dala od wielkomiejskiego zgiełku. W przepastnej zieleni prefektury Nagano odnajdują azyl dla myśli i spokój ducha. Do tego lokalni mieszkańcy wykorzystują nadnaturalne zdolności Miyamy - potrafiącego usłyszeć myśli innych, ale też wyleczyć z traum i cielesnych barier. Rutyna w zgodzie z przepływającym światem mogłaby trwać, gdyby nie to, że w pobliżu mężczyzny zaczynają pojawiać się tajemnicze zjawy, które widzi tylko on.

Na stronie www.piecsmakow.pl w sprzedaży dostępne są karnety (190 PLN) oraz pojedyncze dostępy online do filmów (22 PLN).

Wybrane dla Ciebie