TOP 10: Najbardziej niedocenione filmy 2013

TOP 10: Najbardziej niedocenione filmy 2013
Źródło zdjęć: © mat. dystrybutora

Już za chwilę koniec roku, czas więc na kolejne podsumowanie ostatnich dwunastu miesięcy. Tym razem będzie to zestawienie 10 najbardziej niedocenionych filmów 2013 przygotowane przez redakcję Variety.

Już za chwilę koniec roku, czas więc na kolejne podsumowanie ostatnich dwunastu miesięcy. Tym razem będzie to zestawienie 10 najbardziej niedocenionych filmów 2013 przygotowane przez redakcję Variety.

W rankingu tygodnika znalazły się tytuły, przed którymi festiwalowa kariera zdawała się stać otworem. Coś jednak poszło nie tak.

Choć prezentowane produkcje wyróżniają się stylem, nie walczą dziś o najbardziej rozchwytywane wyróżnienia Hollywood. Nikt niestety nie daje im również żadnych oscarowych szans. Co nie znaczy, że nie są warte obejrzenia – wręcz przeciwnie.


1 / 10

10. ''Kryptonim: Shadow Dancer'', reż. James Marsh

Obraz
© mat. dystrybutora

Adaptacja powieści Toma Bradby'ego pod tym samym tytułem. W rolach głównych Clive Owen i Gillian Anderson.

Bohaterką filmu "Kryptonim: Shadow Dancer" jest terrorystka, zwerbowana przez brytyjskiego agenta. Colette to aktywistka IRA, a Mac pracuje dla brytyjskiego wywiadu.

Kiedy ona zostaje aresztowana w czasie nieudanej próby zamachu w londyńskim metrze, on daje jej wybór: będzie współpracować i wróci do domu albo nigdy nie zobaczy swojego syna.

Collete decydując się na współpracę z brytyjskim wywiadem nie wie jednak, że członkowie IRA od jakiegoś czasu w swoich szeregach szukają szpiega. Zaczyna się wzajemna inwigilacja. Od tej pory będzie bać się własnego cienia...

2 / 10

9. ''Magia'', reż. Sebastian Silva

Obraz
© mat. dystrybutora

Alicia (Juno Temple)
przybywa do Ameryki Południowej na wakacje, aby spędzić je z kuzynką Sarą (Emily Browning)
.

Gdy Sarah nagle wyjeżdża, Alicia znajduje się na małej chilijskiej wyspie wraz z trójką jej przyjaciół - wśród których są Barbara (Catalina Sandino Moreno) oraz Brink (Michael Cera)
, Amerykanin na studenckiej wymianie, który przejawia niepokojące, sadystyczne skłonności.

Zdezorientowana i przerażona Alicia nie może spać, a rzeczywistość staje się dla niej koszmarem. Starożytne rytuały, niepokojące zwierzęce zachowanie i urzekające hipnotyczne stany dotykające najmroczniejszych zakamarków duszy... Gdy gra wymyka się spod kontroli, konsekwencje są zadziwiające* i śmiertelnie niebezpieczne.*

Nagrodzony chilijski reżyser Sebastian Silva („Crystal Fairy”)
zaprasza na przerażającą wyprawę w najgłębsze zakątki najbardziej mrocznego strachu. Film miał niedawno swoją polską premierę DVD.

3 / 10

8. ''Jeszcze nic nie widzieliście'', reż. Alain Resnais

Obraz
© mat. dystrybutora

Dramat psychologiczny w reżyserii legendy europejskiego kina, 91-letniego Alaina Resnaisa.

Umiera znany dramaturgi dyrektor teatru, Antoine d'Anthac (Denis Podalydes)
, który zasłynął inscenizacją "Eurydyki" autorstwa Jeana Anouhilha, będącej współczesnym odczytaniem greckiego mitu.

Do domu zmarłego przybywają aktorzy, którzy na przestrzeni lat występowali w spektaklu. W rezydencji wita ich majordomus – w tej roli Andrzej Seweryn. Wśród gości znaleźli się m.in. Mathieu Amalric, Michel Piccoli, Pierre Arditi, Lambert Wilson czy Sabine Azéma,* jedni z najznamienitszych francuskich aktorów.*

Zadaniem gości będzie obejrzenie i ocenienie nowego wykonania „Eurydyki” przygotowanego przez młodych artystów z niezależnej trupy teatralnej.

4 / 10

7. ''Whisky dla aniołów'', reż. Ken Loach

Obraz
© mat. dystrybutora

Robbie, Albert, Rhino i Mo spotykają się na życiowym zakręcie. Są bezrobotni i spłukani, ale mogą na siebie liczyć.

Mo to kleptomanka, która niczego się nie boi. Albert nie wie, w jakim roku żyje, ale potrafi błysnąć genialnym pomysłem. Robbie ma wrażliwy węch i głowę na karku, a Rhino poczucie humoru, które rozbroi każdego.

Kiedy Robbie wraz z przyjaciółmi odwiedzają zabytkową destylarnię, wpadają na genialny pomysł. Czeka na nich najdroższa whisky na świecie, szkocki kilt i przygoda, której długo nie zapomną.

5 / 10

6. ''Tylko Bóg wybacza'', reż. Nicolas Winding Refn

Obraz
© mat. dystrybutora

Jedna z najlepszych premier czerwca 2013, a zarazem film, który jak żaden inny podzielił krytyków – również w Polsce.

"Tylko Bóg wybacza" rozgrywa się we współczesnym Bangkoku. Głównym bohaterem jest Julien (Ryan Gosling)
, właściciel klubu, gdzie odbywają się walki tajskiego boksu. Biznes to jednak tylko przykrywka dla handlu narkotykami.

Życie Juliena, cieszącego się szacunkiem półświatka, zmienia się radykalnie, gdy matka zwraca się do niego z prośbą, aby za wszelką cenę odnalazł zabójców swojego brata i go pomścił.

- Reżyser „Drive“ (2011) wypycha narrację estetycznymi, wyrafinowanymi obrazami z równym brakiem delikatności, ale i równą precyzją, jakby obdzierał ze skóry i wypychał watą dzikie zwierzę, czyniąc z niego nieruchomą, wyzutą z emocji i pozbawioną kręgosłupa pacynkę - tak o filmie pisała Anna Bielak (więcej tutaj)
.

Na tegorocznym festiwalu w Cannes "Tylko Bóg wybacza" został okrzyknięty najbardziej kontrowersyjnym obrazem Konkursu Głównego.

6 / 10

5. ''Drugie oblicze'', reż. Derek Cianfrance

Obraz
© mat. dystrybutora

"Drugie oblicze" to epicki dramat kryminalny ukazujący nierozerwalną więź łączącą ojców z ich synami.

Tajemniczy motocyklista Luke (Ryan Gosling)
zostawia za sobą przeszłość igrającego ze śmiercią cyrkowego showmana i wraca do Schenectady w stanie Nowy Jork, gdzie dowiaduje się, że jego była dziewczyna, Romina (Eva Mendes)
,* urodziła mu w tajemnicy syna.*

Próbując zapewnić swojej nowej rodzinie utrzymanie, Luke porzuca dawne życie i korzystając ze swoich niezwykłych umiejętności jazdy na motocyklu,* zaczyna okradać banki.* Stawka wzrasta, kiedy Luke napotyka na swojej drodze ambitnego funkcjonariusza policji, Avery’ego Crossa (Bradley Cooper)
. Dla obu będzie to zarówno koniec, jak i początek.

Film rozgrywający się na przestrzeni piętnastu lat opowiada o losach czterech mężczyzn, reprezentujących dwa pokolenia.

7 / 10

4. ''Połączenie'', reż. Brad Anderson

Obraz
© mat. dystrybutora

W nowym thrillerze Brada Andersona, twórcy "Mechanika", Halle Berry gra operatorkę linii alarmowej 911.

Bohaterka jest przyzwyczajona do dramatycznych zgłoszeń i kryzysowych sytuacji, jednak to połączenie przebija wszystko, z czym miała do tej pory do czynienia. Śmiertelnie przerażona nastolatka (Abigail Breslin)
jest uwięziona w bagażniku porywacza, który wywozi ją w nieznane...

W Polsce "Połączenie" ukazało się na DVD i Blu-ray w sierpniu tego roku. Z niewiadomych przyczyn film nie miał swojej premierykinowej.

8 / 10

3. ''To już jest koniec'', reż. Seth Rogen, Evan Goldberg

Obraz
© mat. dystrybutora

Reżyserami, scenarzystami a także aktorami filmu są starzy komediowi wyjadacze – Seth Rogen i Evan Goldberg. W obsadzie znaleźli się również m.in. James Franco, Emma Watson, Michael Cera, Jason Segel, Jonah Hill oraz… Rihanna.

Cała akcja filmu rozgrywa się praktycznie w domu Franco, gdzie uwięzieni aktorzy – na zewnątrz szaleje apokalipsa* – grają samych siebie.*

"This is the End" to dość nietypowa, hermetyczna produkcja, która w Polsce przeszła prawie bez echa, wywołując przy okazji dość skrajne komentarze. Jeśli nie widzieliście - dajcie jej szansę.

9 / 10

''Olbrzym - samolub'', reż. Clio Barnard

Obraz
© mat. dystrybutora

Obsypana nagrodami współczesna bajka o trzynastoletnim Arborze i jego najlepszym przyjacielu Swiftym. Natolatek mieszka z matką i przyrodnim bratem. Ma ADHD i żyje na marginesie lokalnej społeczności.

Chłopiec nie kontroluje swojej agresji i nie potrafi adaptować się do otoczenia. Jedyną osobą, z którą może się dogadać jest jego najlepszy przyjaciel, Swifty. Kiedy Arbor zostaje wydalony ze szkoły za złe zachowanie, postanawia skupić się na zarabianiu pieniędzy. Szybko wsiąka w towarzystwo Kittena, który kontroluje lokalny rynek złomu i zaczyna dla niego kraść. Wkrótce chłopak wciąga w to przyjaciela i obaj wpadają w błędne koło, z którego nie ma ucieczki. Rosnące między chłopakami napięcie prowadzi do tragicznych wydarzeń.

Film luźno oparty na opowieści Oskara Wilde'a pod tym samym tytułem urzeka skrajnym realizmem, autentyzmem bohaterów i wyrafinowanymi wizualnie zdjęciami.

10 / 10

''Adwokat'', reż. Ridley Scott

Obraz
© mat. dystrybutora

Legendarny reżyser Ridley Scott i zdobywca nagrody Pulitzera Cormac McCarthy połączyli siły i stworzyli trzymający w napięciu thriller o prawniku, usiłującym zerwać z handlem narkotykami, w który się uwikłał.

Pisarz zadebiutował jako scenarzysta – historia zawiera charakterystyczne dla jego twórczości* czarny humor, fatalizm i zawiłą akcję.* Główny bohater to uznany prawnik (Michael Fassbender), który skuszony wizją łatwego zarobku wplątuje się w ciemne interesy.

Dobrze napisany i utrzymany w ciekawej konwencji film opowiada o sile pokusy oraz o tym, że czasem podejmując błędne decyzje, możemy znaleźć się w pułapce bez wyjścia. (gk)

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (28)