TOP 10: najlepsze filmy XXI wieku według BBC
Serwis BBC Culture sporządził zestawienie 100 najlepszych filmów XXI wieku.
Serwis BBC Culture opublikował zestawienie 100 najlepszych filmów XXI wieku.
Lista została sporządzona na podstawie głosów 177 krytyków z różnych zakątków świata. Niektórzy z dziennikarzy pracują w gazetach czy magazynach, większość jednak publikuje swe teksty w internecie.
W gronie decydentów znaleźli się również akademicy oraz kuratorzy filmowi. Produkcje zostały wybrane spośród wszystkich zrealizowanych od 2000 roku włącznie.
Na 55. lokacie znalazła się nagrodzona Oscarem "Ida" Pawła Pawlikowskiego, a na 90. "Pianista" Romana Polańskiego.
Z pełnym rankingiem BBC Culture można zapoznać się tutaj. Jaki film znalazł się na miejscu pierwszym?
10. ''To nie jest kraj dla starych ludzi '', reż. Joel and Ethan Coen, 2007
Pewien myśliwy (Llewelyn Moss) znajduje niedaleko granicy z Meksykiem paczkę heroiny, dwa miliony dolarów i wielu zabitych. Zabiera ze sobą pieniądze. Oczywiście obie strony nieudanego interesu chcą odzyskać stracone pieniądze i narkotyki, a także zabić wszystkich świadków. W ten sposób Moss wraz z całą rodziną musi ukrywać się. Nasłany na niego morderca nie ma łatwego zadania, gdyż Moss służył w wojsku i umiejętność zacierania po sobie śladów ma doskonale opanowaną.
- Tytuł filmu idealnie odzwierciedla jego puentę. W tak zdemoralizowanym świecie, nie ma czasu na sentymenty. Przeżyją najsilniejsi, a ludzie tacy jak szeryf Bell, nie są w stanie przystosować się do nowo panujących zasad. Nie zatrzymasz tego, co ma nadejść, trzeba się z tym pogodzić- pisze nasz recenzent (więcej tutaj).
9. ''Rozstanie'', reż. Asghar Farhadi, 2011
"Rozstanie" w reżyserii Asghar Farhadi twórcy głośnego „Co wiesz o Elly”, to opowieść o dwóch rodzinach, których losy w dramatyczny sposób splatają się ze sobą na skutek przypadkowego zbiegu okoliczności.
Film w doskonały sposób łączy elementy thrillera i dramatu psychologicznego, trzymając w napięciu do nieoczekiwanego finału.
- Pokazując codzienne życie Irańczyków, reżyser z niezwykłymi detalami portretuje całe społeczeństwo: zestawia średnio zamożnych z ubogimi, bogobojnych z umiarkowanie religijnymi. Kontrastuje pozycję kobiet i mężczyzn w zdominowanej przez tych drugich kulturze islamskiej. W filmie religia stanowi jednak dalekie tło dla gęstych od emocji wydarzeń na pierwszym planie, w które wplątani zostali niepozostający bez skazy bohaterowie – twierdzi w swojej recenzji Michał Fedorowicz (więcej tutaj).
8. ''Yi Yi'', reż. Edward Yang, 2000
Życie powinno być jak jazzowy rytm. I raz, i dwa, i trzy... Ale nie zawsze potrafimy to dostrzec. Członkowie rodziny ze średniej klasy społecznej mieszkający w Tajpej dążą do pogodzenia swojej przeszłości oraz teraźniejszości z życiem codziennym.
Film "I raz i dwa" zdobył nagrodę główną w Cannes 2000 roku dla najlepszego reżysera.
7. ''Drzewo życia'', reż. Terrence Malick, 2011
Każdy film Terrence'a Mallicka jest wydarzeniem, gdyż wybitny reżyser niezwykle rzadko staje za kamerą. Ale kiedy już się na to zdecyduje, możemy być pewni, że tworzony przez niego film będzie wielkim dziełem.
W "Drzewie życia" ("The Tree of Life") poznamy historię i prześledzimy rozwój 11-letniego Jacka, jednego z trójki braci.
- Scenariusz Malick przygotowywał przez ponad trzydzieści lat. Dlatego też można uznać go za pewnego rodzaju manifest artystyczny i światopoglądowy w formie poetyckiej modlitwy – tłumaczy recenzent Łukasz Szulc (więcej tutaj).
6. ''Zakochany bez pamięci'', reż. Michel Gondry, 2004
Joel i Clementine po trwającym kilka lat związku postanawiają się rozstać. Jakiś czas później Joel odkrywa, iż Clementine poddała się eksperymentalnemu zabiegowi usunięcia łączących ją z nim wspomnień. Zmartwiony tym mężczyzna postanawia zrobić to samo. Zmienia zdanie, jednak jest już zbyt późno, aby przerwać proces usuwania wspomnień.
- Myślicie, że gdyby los dał wam drugą szansę, postąpilibyście zupełnie inaczej? Jeśli tak, to macie okazję się przekonać, co by się stało, gdyby wasze pragnienia się spełniły. O tym właśnie film Jonze'a – czytamy w recenzji (więcej tutaj).
5. ''Boyhood'', reż. Richard Linklater, 2014
Film realizowany ponad dekadę, między 2002 a 2013 rokiem. Co roku ekipa filmowa się zbierała i dokręcała kolejną część opowieści. To wspaniała opowieść o dorastaniu.
- W dzisiejszych czasach coraz trudniej trafić (nie tylko w kinie, ale w sztuce ogólnie) na coś, co byłoby unikalne, niezwykłe i jeszcze dawało się podpiąć pod wąską kategorię arcydzieła. „Boyhood” Richarda Linklatera na szczęście pokazuje nam, że można stworzyć film, będący uniwersalną opowieścią o dojrzewaniu dla każdego. Zachwycający pomysłem, naturalnością oraz nadającym zwykłemu życiu odcienie niezwykłości i zachwytu nad magią codzienności – tłumaczy Przemysław Dobrzyński (więcej tutaj).
4. ''Spirited Away: W krainie bogów'', reż. Hayao Miyazaki, 2001
Magiczna historia rozgrywająca się w niewiarygodnym świecie. Przepiękna animacja i rewelacyjne efekty wizualne. Film otrzymał wiele nagród, m.in. Złotego Niedźwiedzia ma MFF w Berlinie 2001 oraz nagrodę Japońskiej Akademii Filmowej za najlepszy film roku 2001.
- Spirited Away to film wyjątkowy, niepodobny do niczego, co oglądałem wcześniej. Mocno osadzona w japońskiej kulturze i mitologii opowieść przykuwa uwagę od pierwszej do ostatniej chwili. Umiejętnie łączy w sobie elementy przygodowe z komediowymi– czytamy w recenzji (więcej tutaj).
3. ''Aż poleje się krew'', reż. Paul Thomas Anderson, 2007
Historia o rodzinie, chciwości, religii i ropie naftowej. Tym razem twórca takich przebojów jak "Boogie Nights" oraz "Magnolia" opowiada o narodzinach biznesu naftowego w Teksasie.
- To opowieść o rodzeniu się fortuny rozegrana w realiach Ameryki przełomu XIX i XX wieku. Pobrzmiewają w niej echa hollywoodzkich klasyków – „Olbrzyma" George’a Stevensa i „Taka była Oklahoma" Stanleya Kramera – pisze Elżbieta Daniszewska (więcej tutaj).
2. ''Spragnieni miłości'', reż. Wong Kar-wai, 2000
Hongkong 1962. Para głównych bohaterów wynajmuje mieszkanie w tej samej kamienicy. Oboje czują się osamotnieni, ponieważ ich współmałżonkowie są ciągle nieobecni. Pani Chan i Chow Mo-Wan zaczynają spędzać ze sobą coraz więcej czasu. "Spragnieni miłości" to zmysłowa opowieść o niespełnionym uczuciu i pożądaniu, którego nie można zaspokoić. Reżyser ledwo sugeruje, że między bohaterami rodzi się namiętność. Film pełen jest subtelnych niedomówień, co zmusza widza, aby sam dopowiadał sobie historię.
1. ''Mulholland Drive'', reż. David Lynch, 2001
Surrealistyczna historia z pogranicza jawy i snu opowiedziana w typowym dla Lyncha stylu, jaki pamiętamy choćby z "Zaginionej autostrady". "Mulholland Drive" przedstawia opowieść o dwóch kobietach wplątanych w kryminalną zagadkę i uwikłanych w miłosny trójkąt.
Rita traci pamięć w wyniku wypadku samochodowego. Półprzytomna znajduje schronienie w luksusowym apartamencie, do którego następnego dnia wprowadza się początkująca aktorka. Dziewczyny zaprzyjaźniają się. Okazuje się, że torba zabrana z miejsca wypadku wypełniona jest pieniędzmi. Bohaterki próbują rozwikłać zagadkę. Natrafiają jednak na nowe pytania i tajemnice: puste mieszkania, nieznajomych mężczyzn, morderstwa oraz dziwne nocne spektakle.