TOP 21: Polskie premiery filmowe 2016 roku
15.01.2016 | aktual.: 22.03.2017 09:10
Dla polskiego kina rok 2016 rozpoczął się fantastycznie. „Moje córki krowy” Kingi Dębskiej zbierają pochwały zachwyconych widzów i krytyków (czytaj naszą recenzję). Z życzliwością spotkała się również komedia „Słaba płeć?” Krzysztofa Langa. Za chwilę do kin wejdzie wyczekiwana od dekady druga część „Pitbulla” Patryka Vegi. A to dopiero początek!
Dla polskiego kina rok 2016 rozpoczął się fantastycznie. „Moje córki krowy” Kingi Dębskiej zbierają pochwały zachwyconych widzów i krytyków (czytaj naszą recenzję). Z życzliwością spotkała się również komedia „Słaba płeć?” Krzysztofa Langa. Za chwilę do kin wejdzie wyczekiwana od dekady druga część „Pitbulla” Patryka Vegi. A to dopiero początek!
W kontekście polskich premier to będzie niezwykle owocny rok. Obok powracającego po latach Andrzeja Wajdy i kolejnego mocnego filmu Wojciecha Smarzowskiego, w kichach pojawią się m.in. „Smoleńsk” – przypuszczalnie jeden z najbardziej kontrowersyjnych obrazów 2016 roku, „#WszystkoGra” – będące nadwiślańską odpowiedzią na „Mamma Mia!” czy biografia rodu Beksińskich pt. „Ostatnia rodzina”.
''Smoleńsk'', reż. Antonii Krauze
Premiera: przełom marca i kwietnia
Główną bohaterkę filmu, dziennikarkę Ninę prowadzącą śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej, zagrała Beata Fido.
- Nina przygotowuje w Polsce dla swojej telewizji materiał o katastrofie smoleńskiej. Spotyka się z rodzinami ofiar. Zabiega o ustalenie wszystkich faktów, jest przy tym precyzyjna i profesjonalna - opowiadała PAP aktorka, gdy w kwietniu ubiegłego roku na warszawskim lotnisku Chopina kręcono scenę, w której Nina spotyka się z Ewą Błasik, wdową po generalne Andrzeju Błasiku.
''Wołyń'', reż. Wojciech Smarzowski
Premiera: 7 października
Film "Wołyń" to epicki dramat historyczny, który rozgrywa się w małej wiosce zamieszkałej przez Ukraińców, Polaków i Żydów, położonej w południowo zachodniej części tej krainy. Akcja obejmuje okres sześciu lat, od wiosny 1939 do lata 1945 roku.
Gdy poznajemy Zosię, jest ona zakochana w ukraińskim chłopcu z tej samej wsi. Dowiaduje się jednak, że ojciec postanowił wydać ją za najbogatszego we wsi gospodarza, Polaka Macieja Skibę, znacznie starszego od niej wdowca z dwójką dzieci. Życie wioski zostaje odmienione najpierw przez okupację sowiecką, następnie przez niemiecki atak na ZSRR. Trwają polowania i brutalne mordy na Żydach.
Tymczasem ukraińskie aspiracje do stworzenia niepodległego państwa, choć nie zyskały poparcia Niemców, wciąż rosną. Rośnie także napięcie pomiędzy polskimi i ukraińskimi sąsiadami. Oddziały UPA atakują polskie osady, a niekiedy Polacy z równą bezwzględnością biorą odwet na Ukraińcach.
Pośród tego morza nienawiści Zosia próbuje ocalić swoje dzieci.
''Excentrycy czyli po słonecznej stronie ulicy'', reż. Janusz Majewski
Premiera: 15 stycznia
"Excentrycy" to niezwykła historia jazzmana (Maciej Stuhr), który u schyłku lat 50. XX wieku powraca z Anglii do Polski. Wraz z grupą ekscentrycznych muzyków zakłada swingowy big-band.
Gwiazdą zespołu zostaje Modesta (Natalia Rybicka), wspólnie odnoszą wielki sukces. Muzyk szybko traci głowę dla uwodzicielskiej i tajemniczej femme fatale.
Wkrótce zaczyna ich łączyć gorący romans. Jako "Król i Królowa swingu" ruszają w trasę koncertową po Polsce, a ich życie zaczyna przypominać hollywoodzki film. Czy uczucie okaże się prawdziwe?
''Powidoki'', reż. Andrzej Wajda
Premiera: 2016 rok
Film opowiada o wybitnym polskim malarzu, Władysławie Strzemińskim, twórcy unizmu i podwalin nowoczesnej sztuki.
Strzemiński był wizjonerem i autorem wyprzedzającym swoje czasy. W filmie gra plejada polskich gwiazd, w tym Aleksandra Justa, u boku której na wielkim ekranie zadebiutuje córka - Bronisława Zamachowska. W artystę wcielił się Bogusław Linda.
Bogate doświadczenie życiowe i nietuzinkowa osobowość artysty fascynowały reżysera od dawna.
- Będzie to portret człowieka niezłomnego, pewnego drogi, po której kroczy. Przez całe życie oddanego sztuce nie dla wszystkich – mówi o bohaterze filmu Andrzej Wajda.
Autorem zdjęć jest nominowany do Oscara Paweł Edelman („Pianista”, „Autor widmo”, „Katyń”, „Pokłosie”), za scenografię odpowiada Marek Warszewski („80 milionów”, „Miasto 44”, „Karbala”), a kostiumy przygotowuje Katarzyna Lewińska („Dom zły”, „W ciemności”, „Body/Ciało”).
''Pitbull. Nowe porządki'', reż. Patryk Vega
Premiera: 22 stycznia
Gdy "Majami" - policjant z mokotowskiej komendy - zaczyna rozpracowywać grupę gangsterów, jego droga przecina się z bohaterami dawnego "Pitbulla" - "Gebelsem", Igorem i Barszczykiem.
Okazuje się, że sekcja zabójstw z Pałacu Mostowskich rozpracowuje Grupę Mokotowską. Policjanci z obydwu komend zaczynają rozumieć, że mają do czynienia z najsilniejszą organizacją przestępczą w Polsce i jeśli chcą ją rozbić, muszą ze sobą współpracować.
Na ekranie zobaczymy m.in. Bogusława Lindę, Piotra Stramowskiego, Andrzeja Grabowskiego i Maję Ostaszewską.
''7 rzeczy, których nie wiecie o facetach''
Premiera: 26 lutego
"7 rzeczy, których nie wiecie o facetach" to komedia obyczajowa o współczesnych mężczyznach - nie tylko dla mężczyzn. Główni bohaterowie filmu spotykają się w jednym ze stołecznych klubów fitness. Każdy inaczej patrzy na świat - i każdy na własny sposób szuka szczęścia. A gdy ich losy się przeplatają, nie zawsze kończy się to dobrze!
W filmie zobaczymy plejadę polskich gwiazd, w tym od lat nie oglądaną w żadnej polskiej produkcji Alicję Bachledę-Curuś. Oprócz niej, w filmie występują również Maciej Zakościelny, Zbigniew Zamachowski, Joanna Opozda, Leszek Lichota, Dominika Kluźniak, Paweł Domagała, Aleksandra Hamkało i Piotr Głowacki.
''Na granicy'', reż. Wojciech Kasperski
Premiera: 19 lutego
Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia ojca i dwóch synów, którzy przyjeżdżają w Bieszczady, aby ułożyć sobie relacje po niedawnej rodzinnej tragedii.
Tajemniczy nieznajomy, pojawiający się w odciętej od cywilizacji górskiej bazie, wciąga bohaterów w mroczny i niebezpieczny świat przestępczego pogranicza. Aby przetrwać, bracia będą zmuszeni do odrobienia trudnej lekcji dojrzałości.
W rolach głównych Andrzej Chyra, Marcin Dorociński i Andrzej Grabowski.
''Sprawiedliwy'', reż. Michał Szczerbic
Premiera: 19 lutego
Hania, 6-letnia sierota (Ewelina Zawistowska) zostaje przygarnięta przez młode polskie małżeństwo, które mimo ogromnego ryzyka decyduje się dać jej nie tylko schronienie, ale i miłość.
Wbrew śmiertelnemu zagrożeniu, Anastazja (Urszula Grabowska) i Jan (Jan Wieczorkowski) poruszają niebo i ziemię, by ocalić nie tylko życie Hani, ale także pomóc jej pozostać dzieckiem.
Kluczową rolę odgrywa tu uważany za lokalnego dziwaka Pajtek (Jacek Braciak), stając się dla dziewczynki najbliższym przyjacielem, namiastką starszego brata, który nawet w najtrudniejszych momentach będzie umiał odwrócić jej uwagę od zła tego świata i zarazić swą radością życia.
''Historia Roja'', reż. Jerzy Zalewski
Premiera: 4 marca
Wiosna 1945 roku. 20-letni Mieczysław Dziemieszkiewicz, pseudonim "Rój", traci starszego brata, dowódcę oddziału Narodowych Sił Zbrojnych na Mazowszu, zamordowanego przez żołnierzy sowieckich. Wraca w rodzinne strony i wstępuje do Narodowego Zjednoczenia Wojskowego.
Jako dowódca oddziału partyzanckiego przez kolejnych sześć lat kontynuuje walkę o wolną Polskę z sowieckim okupantem, siejąc postrach wśród funkcjonariuszy UB i kolaborantów. Komunistyczne władze robią wszystko, aby namierzyć i zlikwidować "wroga władzy ludowej".
Na ekranie zobaczymy m.in. Krzysztofa Zalewskiego-Brejdyganta, Marcina Kwaśnego oraz Mariusza Bonawszewskiego.
''Niewinne'', reż. Anne Fontaine
Premiera: 5 marca
Akcja filmu rozgrywa się w Polsce, zimą 1945 r. Mathilde Beaulieu to młoda stażystka pracująca w lokalnym oddziale francuskiego Czerwonego Krzyża, który ma na celu odnalezienie, wyleczenie i repatriację Francuzów ocalonych z niemieckich obozów.
Pewnego dnia do szpitala przyjeżdża polska zakonnica. Łamanym francuskim błaga Mathilde, żeby wróciła z nią do klasztoru. Życie i przekonania Mathilde zmieniają się, gdy odkrywa zaawansowane ciąże u kilku z sióstr mieszkających w zakonie, tuż obok szpitala, w którym pracuje dziewczyna.
Na ekranie zobaczymy m.in. Agatę Kuleszę, Joannę Kulig i Agatę Buzek.
''Maria Curie'', reż. Marie Noelle
Premiera: 30 września
„Maria Curie” to nie tylko wierna faktom opowieść o niesamowitym życiu naukowca, odkrywczyni dwóch pierwiastków – polonu i radu, ale przede wszystkim portret niezwykłej kobiety, która dzięki swojej inteligencji, wiedzy i nieprzeciętnym umiejętnościom zdołała przekonać do siebie świat nauki, od zawsze zdominowany przez mężczyzn.
Jako pierwsza kobieta w Europie uzyskała tytuł doktora. Zaś w 1906 roku przyznano jej profesurę i równocześnie objęła własną katedrę na paryskiej Sorbonie, co we Francji było wydarzeniem bez precedensu. Curie była również pierwszą uczoną, która zdobyła Nobla. W dziejach tej nagrody nadal jest jedynym podwójnym laureatem, wyróżnionym w dwóch różnych dziedzinach naukowych.
„Maria Curie” to jednak przede wszystkim portret Skłodowskiej-Curie, jakiej nie znaliśmy – czułej matki, kochającej żony, kobiety charyzmatycznej, zdecydowanej, choć pełnej dylematów i sprzeczności.
W roli głównej zobaczymy Karolinę Gruszkę. Partnerować jej będą Charles Berling, Piotr Głowacki oraz Izabela Kuna.
''Ostatnia rodzina'', reż. Jan P. Matuszyński
Premiera: 7 października
Akcja filmu zaczyna się w 1977 roku, gdy Tomek Beksiński wprowadza się do swojego mieszkania. Jego rodzice mieszkają tuż obok, na tym samym osiedlu, przez co ich kontakty pozostają bardzo intensywne. Nadwrażliwa i niepokojąca osobowość Tomka powoduje, że matka - Zofia, wciąż martwi się o syna. W tym samym czasie Zdzisław Beksiński próbuje całkowicie poświęcić się sztuce. Po pierwszej nieudanej próbie samobójczej Tomka, Zdzisław i Zofia muszą podjąć walkę nie tylko o syna, ale także o przywrócenie kontroli nad swoim życiem.
Gdy Zdzisław podpisuje umowę z mieszkającym we Francji marszandem Piotrem Dmochowskim, a Tomek rozpoczyna pracę w Polskim Radiu, wydaje się, że rodzina najgorsze kłopoty ma już za sobą. Jednak seria dziwnych, naznaczonych fatum wydarzeń, dopiero nadejdzie.
W legendarne postaci - genialnego malarza Zdzisława i jego syna Tomasza, kultowego dziennikarza muzycznego i tłumacza, wcielają się odpowiednio Andrzej Seweryn i Dawid Ogrodnik. Towarzyszą im Aleksandra Konieczna jako Zofia Beksińska oraz Andrzej Chyra w roli marszanda Piotra Dmochowskiego.
''Konwój'', reż. Maciej Żak
Premiera: 4 listopada
Thriller Macieja Żaka, reżysera m.in. „Supermarketu” i „Rozmów nocą”.
W jednym z największych aresztów śledczych, kierowanym przez dyrektora Nowackiego (Janusz Gajos), dochodzi do zabójstwa więźnia. Rozpoczyna się śledztwo. Na przesłuchanie zostaje wezwany sierżant Berg (Przemysław Bluszcz), jeden z uczestników konwoju sprzed dwóch lat, o którego przebiegu nikt nigdy nie chciał opowiadać, a który może mieć coś wspólnego z popełnioną zbrodnią.
Mimo zmowy milczenia, dociekliwy prokurator (Łukasz Lewandowski) zaczyna stopniowo odkrywać szokującą prawdę…
''Szatan kazał tańczyć'', reż. Katarzyna Rosłaniec
Premiera: 8 kwietnia
Dramat reżyserki „Galerianek” i „Baby Blues”.
Karolina (Magdalena Berus) – jak wiele współczesnych 20-, 30-latek – żyje szybko, intensywnie, pragnie doświadczyć wszystkiego ze zdwojoną siłą.
W odróżnieniu od większości rówieśników, nie pracuje w korporacji – jest artystką, jakiś czas temu wydała pierwszą powieść, współczesną wersję „Lolity”, która stała się międzynarodowym sukcesem. Dziewczyna wiedzie nihilistyczny tryb życia, spędzając czas na podróżach po świecie, romansach i ostrych imprezach.
Ale jej życie wypełnia pustka, której nie są w stanie pokonać ani narkotyki, ani seks. Świat Karoliny, żyjącej w cieniu nieradzącej sobie z przemijaniem matki (Danuta Stenka) i atrakcyjniejszej siostry Matyldy (Hanna Koczewska), stopniowo się rozpada.
Planeta singli, reż. Mitja Okorn
Premiera: 5 lutego
Komedia romantyczna reżysera pierwszej części „Listów do M.”.
Ania (Agnieszka Więdłocha) jest uroczą, romantyczną, ale niezbyt pewną siebie nauczycielką, poszukującą idealnego mężczyzny na internetowych portalach randkowych. Przypadkiem, w walentynkowy wieczór, spotyka showmana Tomka (Maciej Stuhr), który prowadzi najpopularniejszy i najbardziej kontrowersyjny program telewizyjny w kraju.
Zachwycony niepoprawnym romantyzmem Ani, proponuje jej, aby została bohaterką jego show – ona będzie umawiać się na randki przez internet, a on w swoim programie pokaże prawdziwą twarz facetów flirtujących w sieci i wyśmieje naiwność kobiet szukających tam ideału. Szalone randkowe przygody Ani szybko stają się wielkim przebojem. Jednak pewnego dnia Ania nieoczekiwanie spotyka… idealnego faceta – Antoniego (Michał Czernecki). Naciskany przez bezwzględną szefową stacji (Ewa Błaszczyk) Tomek musi ratować oglądalność programu. A może i własne uczucie do Ani?
''#WszystkoGra'', reż. Agnieszka Glińska
Premiera: 12 luty
Film "#WszystkoGra" to historia o poszukiwaniu szczęścia, miłości i radości życia.
Zosia (Eliza Rycembel) próbuje zmienić świat za pomocą sztuki. Jej mama (Kinga Preis) niespodziewanie spotyka na swojej drodze kogoś wyjątkowego. Babcia (Stanisława Celińska) ukrywa tajemnicę z przeszłości. Trzy kobiety spróbują ocalić rodzinny dom. Przeżyją niejedną perypetię, by przekonać się, czego pragną. Czy uda im się to zdobyć?
Pierwszy raz na ekranie pojawi się aż tyle popularnych muzycznych, polskich hitów, zaaranżowanych z rozmachem równym "Mamma Mii!" czy "Chicago". Popularne „Ale wkoło jest wesoło", czy "Warszawa" zabrzmią w nowym, zaskakującym kontekście. Kinga Preis, Stanisława Celińska czy Karolina Czarnecka ("Hera, Koka Hasz, LSD") zaśpiewają przeboje z repertuaru T.Love, Maanamu czy Agnieszki Osieckiej w nowy, odkrywczy sposób.
Całość uświetni znakomita choreografia Agustina Egurroli, która sprawi, że nogi widzów „same będą chodzić” nie tylko podczas seansu, ale także po projekcji.
''Kobiety bez wstydu'', reż. Witold Orzechowski
Premiera: 2016 rok
Po wielu perturbacjach w 2016 roku na ekrany kin w końcu trafi film Witolda Orzechowskiego, który określany jest jako „romantyczna komedia psychologiczna”.
Film opowiada o czarującym oszuście Piotrze (Michał Lesień), który podając się za psychoanalityka odnosi wielki sukces w... podrywaniu. – Mój bohater dziedziczy po ciotce mieszkanie w Krakowie i postanawia tam zamieszkać - opowiada aktor. - Ponieważ ma powodzenie u kobiet, lubi je i rozumie, otwiera praktykę jako psychoanalityk. Wcześniej bowiem, za namową przyjaciółki, ukończył w Wiedniu kilkudniowy kurs psychologiczny. Jego życie odmieni się gdy w jego krakowskim gabinecie pojawi się Alicja (Joanna Liszowska).
''Prosta historia o morderstwie'', reż. Arkadiusz Jakubik
Premiera: 2016 rok
Trzymająca w napięciu, pełna zaskakujących zwrotów akcji historia policyjnej rodziny, której losami wstrząsa tajemnicza zbrodnia.
Jacek, młody policjant (Filip Pławiak), za wszelką cenę próbuje chronić matkę (Kinga Preis) oraz braci przed porywczym i despotycznym ojcem – również funkcjonariuszem (Andrzej Chyra) – zamieszanym w nielegalne interesy.
Gdy ten zostaje zamordowany, syn staje się głównym podejrzanym. Próbując udowodnić swoją niewinność, Jacek z przerażeniem odkrywa, że stopniowo zaczyna upodabniać się do ojca.
''Hel'', reż. Katia Priwieziencew i Paweł Tarasiewicz
Premiera: 12 października
Na Hel przybywa Jack, amerykański scenarzysta. Kiedy dojdzie do brutalnego morderstwa, stanie się jednym z podejrzanych.
Prawda okaże się zawiła, a niewinna zabawa zamieni się w niebezpieczną rozgrywkę.
W thrillerze zobaczymy m.in. Marcina Kowalczyka, Katarzynę Paskudę, Philipa Lenkowsky’ego i Marikę Tomczyk.
''Sługi boże'', reż. Mariusz Gawryś
Premiera: 16 września
Z wieży wrocławskiego kościoła rzuca się młoda Niemka. Śledztwo prowadzi doświadczony komisarz Warski (Bartłomiej Topa). Ku jego niezadowoleniu do sprawy zostaje przydzielona także Ana Wittesch (Julia Kijowska) - niemiecka policjantka o polskich korzeniach. Warski nie wie, że Ana przyjechała do Wrocławia prowadzić jeszcze inne, tajne dochodzenie. Wkrótce okazuje się że do Wrocławia przybywa także wysłannik Watykańskiego Banku, dr Kuntz (Krzysztof Stelmaszczyk).
Co łączy samobójstwo niemieckiej studentki, tajne śledztwo Any Wittesch i przyjazd wysłannika z Watykanu? Zanim zagadka zostanie rozwiązana komisarz Warski i Ana Wittesch muszą nauczyć się współpracować i wzajemnie sobie zaufać. Tymczasem z wieży wrocławskiego kościoła rzuca się kolejna dziewczyna.
''Jestem mordercą'', reż. Maciej Pieprzyca
Premiera: 14 października
"Jestem mordercą" to thriller psychologiczny inspirowany prawdziwymi wydarzeniami z początku lat 70.
Głównym bohaterem filmu jest młody milicjant, który po niepowodzeniu dotychczasowego śledztwa, zostaje szefem grupy dochodzeniowej mającej złapać seryjnego zabójcę kobiet.
W rolach głównych m.in. Mirosław Haniszewski, Arkadiusz Jakubik, Piotr Adamczyk oraz Magdalena Popławska.