Twórca kultowych filmów na jubileuszu EnergaCAMERIMAGE
W trakcie rozpoczynającego się 12 listopada Festiwalu EnergaCAMERIMAGE do Torunia przyjedzie Jean-Jacques Annaud, reżyser takich filmów jak "Imię róży", "Siedem lat w tybecie", "Wróg u bram" czy niezapomniany "Niedźwiadek". Współpracował z największymi gwiazdami Hollywood, wliczając w to Seana Connery’ego, Juda Law czy Brada Pitta. Annaud, wraz wybitnym autorem zdjęć Jeanem-Marie Dreujou i cenionym scenografem Jeanem Rabasse, podczas specjalnego seminarium opowiedzą o tym jak powstawało ich wspólne dzieło – film "Notre Dame płonie".
Do rozpoczęcia dorocznego święta kina, Festiwalu Filmowego EnergaCAMERIMAGE, pozostało zaledwie sześć tygodni. Jak co roku, na uczestników wydarzenia czeka nie tylko niepowtarzalna okazja by zobaczyć wyjątkowe filmy fabularne i dokumentalne, odcinki seriali i teledyski, ale także możliwość spotkania i wysłuchania wybitnych filmowców opowiadających o swojej pracy. Jean-Jacques Annaud, Jean-Marie Dreujou i Jean Rabasse, których spotkać będziemy mogli podczas jubileuszowej edycji EnergaCAMERIMAGE, to jedni z najważniejszych twórców współczesnego francuskiego kina. Nie może więc dziwić, że to właśnie ten tercet podjął się zrealizowania filmu o dramatycznych wydarzeniach, jakie cały świat obserwował 15 kwietnia 2019 roku, kiedy to jeden z symboli Paryża – Katedra Notre Dame – stanęła w ogniu. Efektem wspólnej pracy twórców jest film "Notre Dame płonie" - zrealizowana z rozmachem, wstrząsająca, prawdziwa historia walki o ocalenie jednego z najważniejszych zabytków Europy oraz bezcennych relikwii chrześcijaństwa. Film o sile odwagi i wiary zwykłych ludzi w starciu z potęgą niszczycielskiego żywiołu.
Francuscy twórcy spotkają się z uczestnikami EnergaCAMERIMAGE przed oraz po pokazie specjalnym ich poruszającego filmu. Wezmą także udział w seminarium, w trakcie którego opowiedzą o wyzwaniach związanych z realistycznym odtworzeniem tragicznego w skutkach pożaru. Trudno o lepszą możliwości zajrzenia za kulisy tak imponującej produkcji.
Jean-Jacques Annaud i Jean-Marie Dreujou współpracują ze sobą od lat, w ciągu 15 lat wspólnych filmowych wojaży nakręcili jedynie cztery filmy fabularne oraz serial telewizyjny, lecz swymi poszukiwaniami środków wizualnych do wyrażania różnych stanów ludzkiej i zwierzęcej natury wyznaczyli nowe ścieżki myślenia o kinie. Ich pierwszym projektem byli "Dwaj bracia", osadzona w latach 20. XX wieku na terenie Indochin Francuskich historia dwóch tygrysów, które pragną żyć na wolności, jednakże raz za razem natykają się na przejawy ludzkiego okrucieństwa. Dreujou i Annaud pracowali z prawdziwymi zwierzętami, wliczając w to około 30 tygrysów grających głównych bohaterów, a film nakręcili łącząc materiał z taśmy 35mm z ujęciami w HD oraz komputerową post-produkcją. Rezultatem była ekscytująca i poetycka podróż do serca dzikiej natury. Najbardziej znanym filmem duetu stał się jednak zrealizowany ponad 10 lat później "Wilczy totem", który Dreujou i Annaud kręcili przez ponad rok na mongolskich stepach, pracując w jak największej zgodzie z naturą. W 2018 roku francuzi otrzymali podczas festiwalu EnergaCAMERIMAGE nagrodę dla duetu reżyser – autor zdjęć.
Spotkanie z Jeanem-Jacquesem Annaud, Jeanem-Marie Dreujou i Jeanem Rabasse to pozycja obowiązkowa dla wszystkich miłośników kina zainteresowanych tajnikami filmowego rzemiosła. Więcej informacji na temat tegorocznej edycji festiwalu na stronie camerimage.pl