Unikatowe zdjęcia Poli Negri
Unikatowy zbiór zdjęć Poli Negri i płyty z jej nagraniami zaprezentowano wśród innych eksponatów na wystawie otwartej w Muzeum w Sosnowcu w środę - dokładnie w 20. rocznicę śmierci wielkiej gwiazdy kina niemego.
Pola Negri to największa gwiazda pochodzenia polskiego, która podbiła Hollywood. Tam zrobiła oszałamiającą karierę i utorowała drogę dla gwiazd europejskich w "fabryce snów".
Negri zagrała w 63 filmach, w Polsce - tylko w 8; większość nakręciła w Niemczech i Stanach Zjednoczonych.
W tym roku mija 110. rocznica urodzin tej słynnej aktorki. Wystawa, przygotowana przez Muzeum Kinematografii w Łodzi, jest prezentowana po raz pierwszy w Sosnowcu, bo z tym miastem łączył aktorkę romantyczny epizod - romans z hrabią Eugeniuszem Dąmbskim.
Historia rozpoczęła się zimą 1919 roku, gdy Pola Negri podróżowała koleją z Warszawy do Berlina, wioząc ze sobą kopię "Niewolnicy zmysłów". Na stacji granicznej w Sosnowcu jeden z celników zatrzymał pudełka z filmem.
W ten sposób aktorka trafiła do komendanta sosnowieckiej policji, młodego podporucznika Eugeniusza Dąmbskiego. Nieporozumienie graniczne zakończyło się zaproszeniem gwiazdy do restauracji.
Następnym pociągiem Pola Negri odjechała do Berlina, lecz z Eugeniuszem Dąmbskim pozostawała odtąd w kontakcie, wymieniając z nim coraz bardziej namiętne listy.
Wkrótce hrabia oświadczył się Poli. 5 listopada 1919 roku w kościele parafialnym pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Sosnowcu odbył się ich ślub. Małżeństwo szybko się rozpadło, do rozwodu doszło w 1922 r. Pola Negri przebywała w Sosnowcu zaledwie kilka miesięcy, zważywszy że wyjeżdżała też w tamtym czasie na zdjęcia do kolejnych filmów kręconych w Berlinie.
Na wystawie "Pola Negri. Legenda kina" zaprezentowano m.in. ok. 50 plakatów z całego świata do filmów z jej udziałem.
"To wystawa biograficzna, retrospektywna, ukazująca drogę życiową i artystyczną wielkiej gwiazdy światowego kina. Chcemy przybliżyć sylwetkę niezwykle popularnej aktorki, która rozpoczęła karierę w epoce kina niemego, z powodzeniem kontynuowała ją w czasach filmu dźwiękowego, zdołała podbić Amerykę, ale dla wielu ludzi zwłaszcza młodych, jest postacią nieznaną" - powiedziała kurator wystawy, Krystyna Zamysłowska.
Ekspozycja została przygotowana na podstawie materiałów znajdujących się w zbiorach archiwów, bibliotek i placówek muzealnych w Polsce, Niemczech i Stanach Zjednoczonych.
"Do tej pory nigdzie nie zgromadzono w jednym miejscu tak wielu różnorodnych materiałów związanych z życiem i twórczością Negri" - podkreśliła Zamysłowska.