Trwa ładowanie...
oscary 2014
10-02-2014 17:11

W lutym kanał CBS Europa zachwyci widzów oscarowymi filmami!

W lutym kanał CBS Europa zachwyci widzów oscarowymi filmami!Źródło: mat. promocyjne
d163hrj

W nocy z 2 na 3 marca czasu polskiego odbędzie się kolejna gala wręczenia Oscarów. Z tej okazji kanał CBS Europa przygotował dla swoich widzów prawdziwą filmową ucztę – tydzień z kinem oscarowym.

Od 24 do 28 lutego o godzinie 21:00 zobaczyć będzie można dzieła, które zostały nagrodzone przez Amerykańską Akademię Filmową: „Przerwaną lekcję muzyki”, „U progu sławy”, „Zgadnij, kto przyjdzie na obiad”, „Skrzypka na dachu” oraz „Drugą prawdę”. Tydzień z Oscarami będzie znakomitym preludium do gali wręczenia tych prestiżowych nagród, a już przypominamy o ważnych faktach związanych z tym filmowym świętem.

Oscar przeszedł długą drogę od 1929 roku, kiedy to gala wręczania tej statuetki zajęła zaledwie 15 minut, do XXI wieku, kiedy trwa ona zwykle ponad trzy godziny (najdłuższa gala wręczenia Oscarów z 2002 roku trwała 4 godziny i 25 minut).

Najwięcej Oscarów za rolę pierwszoplanową otrzymała Katharine Hepburn (aż 4), zaś najwięcej nominacji w tej kategorii należy do Meryl Streep (łącznie otrzymała ona aż 18 nominacji jako aktorka pierwszo- i drugoplanowa). Aż jedenaście razy do Oscara była nominowana Betty Davis (ostatecznie otrzymała dwie statuetki). Prym w dziedzinie nominacji wśród aktorów wiedzie Jack Nicholson, który miał szansę na Oscara aż 12 razy. W 1969 roku doszło do jedynego w historii Oscarów remisu, wtedy to Katharine Hepburn i Barbra Streisand otrzymały taką samą liczbę głosów i obie zostały nagrodzone.

d163hrj

Absolutnym rekordzistą w dziedzinie liczby zdobytych statuetek jest Walt Disney (otrzymał ich aż 26, głównie za najlepsze krótkometrażowe filmy animowane, najlepsze pełnometrażowe filmy dokumentalne, ale także za stworzenie Myszki Miki).

W 1940 roku Oscara za drugoplanową rolę kobiecą za rolę pokojówki w „Przeminęło z wiatrem” otrzymała Hattie McDaniel. Była to pierwsza Afroamerykanka, której udało się zdobyć tę nagrodę. Halle Berry była zaś pierwszą aktorką o tym pochodzeniu, która zdobyła statuetkę za rolę pierwszoplanową (miało to miejsce w 2002 roku). Pierwszy czarnoskóry aktor zdobył Oscara w tej kategorii znacznie wcześniej. Był to Sidney Poitier, a nagroda powędrowała w jego ręce za kreację w „Polnych Liliach” w roku 1964. Widzowie wkrótce będą mogli zobaczyć Sidneya na CBS Europie w nagrodzonym za najlepszy scenariusz „Zgadnij, kto przyjdzie na obiad” (26 lutego o godzinie 21:00). Jednym z największych zaskoczeń oscarowej gali był nominowany w 2009, a nagrodzony w 2010 roku film „Hurt Locker. W pułapce wojny” Kathryn Bigelow, który zdobył statuetki w sześciu kategoriach, mimo naprawdę poważnej konkurencji! W tym samym roku nominowany były także produkcje: „Avatar” Jamesa Camerona (byłego męża Bigelow) oraz „Bękarty wojny” Quentina
Tarantino, walka była, zatem bardzo wyrównana. Film „Hurt Locker. W pułapce wojny” (na CBS Europa 22 lutego o godzinie 21:00) zdobył aż sześć Oscarów w kategoriach: najlepszy film, reżyser, scenariusz oryginalny, montaż, dźwięk oraz najlepszy montaż dźwięku. Nastąpiła wówczas historyczna chwila, kiedy to kobieta po raz pierwszy otrzymała Oscara za reżyserię, pokonując przy okazji w tej dziedzinie swojego byłego męża.

W lutym CBS Europa zaprasza na cykl filmowy „Wieczór z Oscarem” zawsze o 21:00 w każdą sobotę i w tygodniu poprzedzającym 86. galę wręczenia Oscarów:

d163hrj

Na kanale CBS Europa filmy traktujemy bardzo poważnie. Przedstawiamy najwspanialsze kino z całego świata – nie tylko komercyjne przeboje, ale także produkcje awangardowe, niezapomnianą klasykę i współczesne arcydzieła.

W lutym na CBS Europa polecamy cykle filmowe: „Straszny piątek” z horrorami i thrillerami na dobry początek weekendu oraz „Wieczór z Oscarem” w sobotnie wieczory i w tygodniu poprzedzającym wręczenie Oscarów (24-28 lutego 2014).

d163hrj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d163hrj