Trwa ładowanie...
d31j52g

''Wałęsa. Człowiek z nadziei'': Nowy film Andrzeja Wajdy zamyka tryptyk

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
''Wałęsa. Człowiek z nadziei'': Nowy film Andrzeja Wajdy zamyka tryptyk
(ITI Cinema)
d31j52g

Zdobywca Oscara, Andrzej Wajda podjął decyzję o rozszerzeniu tytułu filmu "Wałęsa".

Zmiana na "Wałęsa. Człowiek z nadziei" podyktowana jest jego osobistymi przemyśleniami: - Film "Wałęsa. Człowiek z nadziei" wiąże się nie tylko tematem, ale i moim politycznym zaangażowaniem w ruch Solidarności, z dwoma wcześniejszymi filmami – "Człowiek z marmuru" oraz "Człowiek z żelaza". Będzie to zamknięcie tryptyku, które pozwoli przypomnieć moje wcześniejsze zmagania z tematem politycznej opozycji w Polsce, której działalność Lecha Wałęsy jest zwycięskim zakończeniem.

W filmie "Wałęsa. Człowiek z nadziei", Andrzej Wajda łączy epokowe przemiany z tym, co prywatne - niemal intymne. Przedstawia historię wielkich przemian, która przetoczyła się nie tylko przez zebrania partyjne, wiece i Okrągły Stół, ale także przez jedno z mieszkań na gdańskim osiedlu z wielkiej płyty. Reżyser, wdzierając się w za kulisy życia związkowego przywódcy próbuje uchwycić fenomen przemiany prostego, skupionego na codzienności człowieka w charyzmatycznego przywódcę. To opowieść o mężu, ojcu, prostym robotniku, który wyzwolił ukryte w sercach milionów ludzi marzenie o wolności.

d31j52g

Kontrowersyjny, niepozbawiony słabości, wyśmiewany i podziwiany. Kim jest Lech Wałęsa? Historia transformacji to także historia jego żony Danuty i ich rodziny, która miała wieść zwyczajne życie, a została wtłoczona w sam środek dziejowych wydarzeń.

Po „Człowieku z marmuru" i „Człowieku z żelaza” film zamyka tryptyk, w którego centrum jest człowiek podejmujący walkę z niesprawiedliwością. „Wałęsa. Człowiek z nadziei” to opowieść o czasie, w którym walka ta zwiastowała zmiany w całej Europie i pozwalała odważniej spojrzeć w przyszłość. To historia człowieka, który nie tracił nadziei.

Scenariusz do filmu Wajdy napisał Janusz Głowacki, autorem zdjęć jest Paweł Edelman, a wystąpili w nim wybitni aktorzy: w rolach głównych Robert Więckiewicz i Agnieszka Grochowska oraz Maciej Stuhr, Mirosław Baka, Zbigniew Zamachowski i Cezary Kosiński.

Producent filmu: Akson Studio
Koproducenci: Telekomunikacja Polska S.A, Narodowe Centrum Kultury, Telewizja Polska S.A., Canal+ Cyfrowy S.A. Film współfinansowany jest przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.
Sponsorem filmu jest Grupa Energa
„WAŁĘSA. CZŁOWIEK Z NADZIEI” – W KINACH OD 4 PAŹDZIERNIKA

d31j52g

Podziel się opinią

Share
d31j52g
d31j52g