Warren Beatty
Aktor, reżyser, scenarzysta i producent amerykański; brat znanej aktorki Shirley MacLaine. Gwiazda legendarnego filmu „Bonnie i Clyde” Arthura Penna z Faye Dunaway, twórca znanej komedii kryminalnej „Dick Tracy”. Znany z licznych romansów i interesującej aparycji.
Urodził się 30 marca 1937 roku w Richmond w stanie Wirginia.
Chociaż jego mama była nauczycielką gry aktorskiej, wybór drogi życiowej przyszłego gwiazdora wcale nie był tak oczywisty, jak mogłoby się wydawać.
Chciał zostać piłkarzem, dopiero sukces sceniczny starszej siostry, Shirley MacLaine zainspirował go do bliższego zajęcia się teatrem i filmem.
Porzucił więc karierę sportowca i rozpoczął studia aktorskie na Northwestern University, po roku decydując się na studia u Stelli Adler w Actors Conservatory w Nowym Jorku. Początkowo występował w telewizji, pojawiając się gościnnie pod koniec lat 50-tych na planie takich seriali, jak „Studio One”, czy „Playhouse 90”.
** Jego debiutem filmowym była nagrodzona Złotym Globem dla Najlepszego Debiutanta kreacja w filmie Elii Kazana „Wiosenna bujność traw” (1961), zaś przełomowym występem – rola Clyde’a w głośnym filmie Arthura Penna „Bonnie i Clyde” (1967) z Faye Dunaway w roli Bonnie. Beatty otrzymał za nią dwie nominacje do Oscara (jako aktor i producent) oraz nominacje do Złotego Globu i BAFTA za Najlepszą Rolę Męską.**
W 1971 roku zasłynął świetną kreacją u boku Julie Christie w westernie Roberta Altmana „McCabe i pani Miller”, a w 1974 – w thrillerze Alana J. Pakuli „Syndykat zbrodni”.
W 1975 roku wystąpił u Mike’a Nicholsa w „Fortunie” oraz w komedii romantycznej Hala Ashby’ego „Szampon”. Za rolę u boku Julie Christie w tym drugim, otrzymał nominację do Złotego Globu, zaś za współscenariusz „Szamponu” – nominację do Oscara.
W 1978 roku zadebiutował jako współreżyser filmu „Niebiosa mogą zaczekać” (pięć nominacji do Oscara, Złoty Glob dla Najlepszego Aktora).
** Za reżyserię kolejnego obrazu - „Czerwoni” (1981) otrzymał Oscara i Złoty Glob oraz nominacje za scenariusz, najlepszą rolę (również do BAFTA) oraz za najlepszy film. Obraz nominowany był do Nagród Akademii w sumie aż w 12 kategoriach, plasując Beatty’ego w szeregu poważanych twórców.**
Po niemal 10 latach przerwy również od występów w filmie (nie licząc produkcji i roli w muzycznym filmie „Ishtar” z Dustinem Hoffmanem i Isabelle Adjani 1987), wyreżyserował znaną komedię kryminalną „Dick Tracy” (1990) z Madonną i Alem Pacino.
Rok później pojawił się w skandalizującym, dokumentalnym filmie muzycznym „W łóżku z Madonną” (1991), wystąpił też w roli tytułowego „Bugsy’ego” w znanym filmie gangsterskim Barry’ego Levinsona, otrzymując nominację do Oscara dla Najlepszego Filmu (jako producent) oraz za Najlepszą Rolę (również do Złotego Globu). W filmie partnerowała mu żona, Annette Bening, z którą wystąpił też trzy lata później w „Przygodzie miłosnej” (1994).
W 1998 roku wyreżyserował, wyprodukował oraz wystąpił w głównej roli w komedii sensacyjnej „Senator Bulworth”, która przyniosła mu nominację do Oscara i Złotego Globu za współscenariusz, nominację do Złotego Globu za główną rolę oraz nominację do Złotego Lwa w Wenecji.
Ostatnim występem Beatty’ego była rola w wyprodukowanej przez siebie komedii „Romansidło” (2001).
** Jest laureatem Honorowego Złotego Lwa w Wenecji (1998), Honorowego Złotego Globu – nagrody im. Cecila B. DeMille’a za Całokształt (2007), Specjalnej BAFTA - Academy Fellowship (2002), Specjalnej Nagrody Akademii - Irving G. Thalberg Memorial Award (2000), Nagrody Za Osiągnięcia Życia na MFF w San Sebastián oraz Nagrody Amerykańskiego Instytutu Filmowego za Całkoształt (2008).**