Wielki cios dla polskiej kultury. Nie żyje Tadeusz Bradecki. Wybitny aktor, reżyser i dyrektor odszedł w wieku 67 lat
Informację o śmierci przekazała Dyrekcja i Zespół Teatru Śląskiego. Tadeusz Bradecki pozostawił po sobie ogromny dorobek w postaci ról teatralnych, telewizyjnych i filmowych. Grał u m.in. Kieślowskiego, Zanussiego czy Konwickiego.
"Z ogromnym smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Tadeusza Bradeckiego, który w naszym teatrze od 2007 do 2013 r. pełnił funkcję dyrektora artystycznego. To za jego dyrekcji i z jego inicjatywy w Teatrze Śląskim m.in. gościnnie prezentowano spektakle z prestiżowych europejskich scen, a zespół z Katowic prezentował swoje tytuły przed publicznością m.in. Hiszpanii, Francji i Węgier" - czytamy na fanpage'u teatru.
Tadeusz Bradecki ukończył wydział aktorski i reżyserii dramatu krakowskiej PWST. Odbył też staż u Petera Brooka, jednego z najważniejszych twórców teatralnych XX w.
Od początku swojej kariery był związany z Teatrem Starym w Krakowie – najpierw jako aktor i reżyser, a później dyrektor naczelny i artystyczny. Za jego kadencji Stary Teatr został członkiem Unii Teatrów Europy.
ZOBACZ TEŻ: Oni odeszli w 2021 r.
Był wykładowcą Wydziału Reżyserii Dramatu PWST (AST) w Krakowie oraz London Academy of Music and Dramatic Art.
"Jako reżyser zrealizował ponad 100 przedstawień w teatrach polskich i zagranicznych (m.in. w Korei, Kanadzie, Francji i Austrii). Wiele z nich zostało nagrodzonych, przede wszystkim za reżyserię, w najważniejszych polskich konkursach i na festiwalach teatralnych" – wspomina zespół Teatru Śląskiego.
Oprócz scen teatralnych Bradecki pojawił się też wielokrotnie na małym i dużym ekranie. Zagrał m.in. u Zanussiego w "Spirali", "Constans" i "Eterze", Kieślowskiego w "Amatorze" i "Bez końca", Wajdy w "Z biegiem lat, z biegiem dni..." czy Konwickiego w "Dolinie Issy".
W ostatnich latach można go było zobaczyć w m.in. "Easternie" Piotra Adamskiego oraz serialach "Wojenne dziewczyny", "Dziewczyny ze Lwowa" czy "Komisarz Alex".
Bradecki był też wieloletnim felietonistą miesięcznika "Dialog". W 2021 r. jego teksty ukazały się w zbiorze pt. "Koniec końców".
W swojej karierze był wielokrotnie nagradzany - m.in. Nagrodą im. Leona Schillera i Nagrodą im. Konrada Swinarskiego oraz dwukrotnym laureatem Złotego Yoricka za przedstawienia szekspirowskie. Otrzymał też nagrodę Sekcji Krytyków Teatralnych Polskiego Ośrodka ITI UNESCO za popularyzację polskiej kultury teatralnej za granicą.
"Będzie go nam ogromnie brakowało. Rodzinie i bliskim zmarłego składamy wyrazy najszczerszego współczucia" - czytamy w oświadczeniu Teatru Śląskiego.
Trwa ładowanie wpisu: facebook