Trwa ładowanie...
d7sgkk5

Wiesław Saniewski

Najnowsze informacje
5.0
(10 głosów)
Oceń:
d7sgkk5

Polski reżyser i scenarzysta filmowy. Twórca m.in. filmów "Nadzór", "Deszczowy żołnierz" i "Bezmiar sprawiedliwości".

Wiesław Saniewski urodził się 29 października 1948 roku we Wrocławiu. Studiował matematykę, historię sztuki i dziennikarstwo. Był krytykiem filmowym i członkiem Akademickiego Klubu Filmowego „8 1/2”. Na festiwalu filmów studenckich w Katowicach zdobył I nagrodę oraz nagrodę publiczności za film krótkometrażowy „Wielki świat” (1971).

Kierował działem filmowym w miesięczniku „Opole”, a następnie w „Odrze” (w latach 1974-1981). Autor zbioru reportaży „Pierwszy stopień do piekła” oraz zbiorów felietonów filmowych „Niewinność utracona w kinie” i „Wróżenie z kina”. Od 1977 roku związany z Zespołem Filmowym „X”. W latach 1985-1988 członek Rady Artystycznej Studia Filmowego im. Karola Irzykowskiego.W latach 1987-1990 i 1994-1996 wiceprezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Członek Rady Programowej miesięcznika „Odra”.

Wykładowca reżyserii i scenariopisarstwa w szkołach filmowych w Polsce i za granicą.Doceniany zwłaszcza przez zagraniczną krytykę, jeden z najoryginalniejszych polskich reżyserów filmowych (nagrody dziennikarzy amerykańskich oraz krytyków i filmoznawców rosyjskich).

Za swe filmy zdobył kilkadziesiąt nagród na międzynarodowych festiwalach w Europie, USA i Polsce, m.in.: Grand Prix w Chicago, nagrodę za wybitną reżyserię w Houston, nagrodę za najlepszy scenariusz na festiwalu w Mediolanie, nagrodę im. Andrzeja Munka oraz światowej krytyki filmowej FIPRESCI w Mannheim.

Otrzymał także Nagrodę Miasta Wrocławia oraz - jako jedyny polski twórca filmowy - Nagrodę Fundacji Jana Pawła II za wartości humanistyczne swojej twórczości. Jego filmy były rozpowszechniane w ponad dwudziestu krajach.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d7sgkk5
d7sgkk5
d7sgkk5