Trwa ładowanie...
krzysztof kieślowski
01-04-2011 13:37

''Wisła'' pamięta: 15 rocznica śmierci Krzysztofa Kieślowskiego

''Wisła'' pamięta: 15 rocznica śmierci Krzysztofa KieślowskiegoŹródło: AFP
dwjbqmv
dwjbqmv

13 marca minęła 15 rocznica śmierci wybitnego polskiego reżysera *Krzysztofa Kieślowskiego. Upamiętniając tę szczególną datę Festiwal Filmów Polskich "Wisła" w Rosji przygotował retrospektywę jego filmów, w jej ramach zostaną pokazane filmy: "Krótki film o miłości" i "Krótki film o zabijaniu".*

Kieślowski jest jednym z najbardziej znanych, cenionych i cieszących się międzynarodowym uznaniem polskim reżyserem. W swojej początkowej twórczości zajmował się głównie filmem dokumentalnym. Należał do Zespołu Filmowego Tor, w którym zrealizował dla telewizji swój debiutancki, pełnometrażowy film fabularny "Personel"(1975). W Torze stworzył również pełnometrażowy film kinowy "Blizna" (1976) oraz uważany za jedno z najwybitniejszych dzieł nurtu tzw. kina moralnego "Amator" (1979).

W 1988 nakręcił dziesięcioodcinkowy cykl filmów "Dekalog". Seria ta była wyświetlana przez wiele sieci telewizyjnych na świecie i zyskała bardzo pochlebne recenzje krytyków filmowych. "Podwójne życie Weroniki" i trylogię "Trzech kolorów" zrealizował na Zachodzie, to jest we Francji i Szwajcarii przy zupełnej nieznajomości języka francuskiego. Gdy ukończył pracę nad trylogią zapowiedział zakończenie kariery reżyserskiej.

Filozofia jego ostatnich filmów mówi o istnieniu jakiejś transcendencji, mającej wpływ na ludzki los, której człowiek niestety nie zauważa, zupełnie utracił już zdolność jej odczuwania, rozpoznania, a tym bardziej nazwania. Człowiek o niej zapomniał.

dwjbqmv

Był intelektualistą kina w pełnym znaczeniu tego słowa, zawsze oryginalnym i konsekwentnym, unikającym ekranowych uproszczeń i schematów. Kręcił filmy przede wszystkim o ludziach, poddawał dogłębnej analizie ich uczucia. W filmach próbował usprawiedliwić ludzkie słabości, uwzględniając wszelkie uwikłania życiowe.

Był gotów do poświęceń, a swój zawód traktował jako powinność: "Kino to nie publiczność, festiwale, recenzje, wywiady. To wstawanie codziennie o szóstej rano. To zimno, deszcz, błoto i ciężkie lampy".

Był dwukrotnie nominowany do Oscara (za film "Trzy kolory. Czerwony") oraz trzykrotnie do Złotej Palmy (za "Trzy kolory. Czerwony", "Podwójne życie Weroniki" oraz "Krótki film o zabijaniu").

(fot. AKPA)

dwjbqmv

W swych filmach często wykorzystywał muzykę Zbigniewa Preisnera, scenariusze zaś, od 1984 roku, współtworzył wyłącznie z Krzysztofem Piesiewiczem. W 1990 został honorowym członkiem Brytyjskiego Instytutu Filmowego za wybitny, twórczy wkład do kultury ruchomego obrazu. W latach 1993-1996 wykładał reżyserię w Łódzkiej Szkole Filmowej. W 1993 został odznaczony francuskim Orderem Sztuki i Literatury.

Duże znaczenie w jego twórczości miał pozornie prosty film dokumentalny pt. "Gadające głowy" z 1980. Kieślowski zadał przypadkowym ludziom - od rocznego dziecka do stuletniej staruszki - cztery proste pytania: W którym roku się urodziłeś? Kim ty jesteś? Co jest dla ciebie najważniejsze? Czego byś chciał (czego oczekujesz od przyszłości)? Sam zapytany przez Tadeusza Sobolewskiego w jednym z wywiadów czego byś chciał Kieślowski odpowiedział:

"Bo ja wiem? Dostałem od życia więcej niż oczekiwałem i prawdopodobnie więcej niż jestem wart, jednak nie mógłbym powiedzieć, że mam wszystko. Na drugie pytanie- czego bym chciał? – także bym odpowiedział inaczej. Ja wiem dokładnie czego chcę. Czegoś nieosiągalnego, o czym mówi tytuł jednego z pierwszych filmów fabularnych, jakie zrobiłem: Spokoju"

dwjbqmv

Krzysztof Kieślowski zmarł 13 marca 1996 roku.

** [

BYŁA GENIALNYM DZIECKIEM. DZIŚ ZACHWYCA URODĄ ]( http://film.wp.pl/zlote-dziecko-hollywood-stalo-sie-kobieta-6025275677496449g )**

** [

MINĘŁO PONAD 20 LAT. ZOBACZ DZIŚ AKTORÓW Z ''I KTO TO MÓWI'' ]( http://film.wp.pl/nierzadnice-hollywood-6025275877319297g )*
*
[

NATASZA URBAŃSKA SZOKUJE STROJEM NA WIZJI! ]( http://teleshow.wp.pl/natasza-urbanska-szokuje-strojem-6021653568488065g )**

** [

CAŁA PRAWDA O MAĆKU Z "KLANU" ]( http://teleshow.wp.pl/ile-lat-ma-macius-z-klanu-6026602789311617g )**

dwjbqmv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dwjbqmv