Trwa ładowanie...
d3zofw0

Wołali na nią "Setka", bo zawsze można było na nią liczyć. Alina Janowska walczyła w Powstaniu Warszawskim

Jest jedną z najbardziej lubianych i rozpoznawalnych polskich aktorek. "Zakazane piosenki", "Wojna domowa", "Podróż za jeden uśmiech" czy "Złotopolscy". Można tak wymieniać bez końca. Jednak w życiu Aliny Janowskiej nie brakowało dramatycznych chwil.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Alina Janowska na planie swojego debiutanckiego filmu "Zakazane piosenki", reż. Leonard Buczkowski
Alina Janowska na planie swojego debiutanckiego filmu "Zakazane piosenki", reż. Leonard Buczkowski (Materiały prasowe)
d3zofw0

Z okazji obchodów kolejnej rocznicy Powstania Warszawskiego o bohaterstwie aktorki przypomniał facebookowy profil „Historia, o której się nie mówi”.

Alinę Janowską aresztowano w nocy z 23 na 24 kwietnia 1942 r. Została oskarżona o współpracę z podziemiem i pomoc rodzinie żydowskiej. Przez 7 miesięcy więziono ją na Pawiaku. Była też wielokrotnie przesłuchiwana na Szucha. 6 listopada zwolniono ją i jednocześnie uratowano przed wywozem do Oświęcimia. Do Powstania Warszawskiego przyłączyła się już 1 sierpnia. Była łączniczką dowództwa Batalionu „Kiliński” i działała pod pseudonimem „Alina” (nieformalnie „Setka” – z uwagi na to, że można było na nią liczyć w 100 proc.). Na służbie pozostawała aż do 4 października 1944 r.

Po wojnie została asystentką nauczycielki tańca w łódzkiej filmówce, tam wkrótce zaproponowano jej angaż w przedstawieniu teatralnym, gdzie mogła popisać się swoimi umiejętnościami. W tym czasie poznała Mirę Ziemińską, założycielkę zespołu "Mazowsze". Jej dalszą historię widzowie doskonale już znają.

d3zofw0
Forum
Forum
Alina Janowska 28-04-2011 Warszawa
Premiera spektaklu Nie Doroslem - Piosenki Stanislawa Staszewskiego foto: Daniel Wysocki/ONS ONS.pl
Alina Janowska 28-04-2011 Warszawa Premiera spektaklu Nie Doroslem - Piosenki Stanislawa Staszewskiego foto: Daniel Wysocki/ONS
d3zofw0

Podziel się opinią

Share

d3zofw0

d3zofw0