Trwa ładowanie...
zapowiedź
18-10-2011 14:15

Wszystkie smaki Azji w Warszawie, Krakowie i Poznaniu

Wszystkie smaki Azji w Warszawie, Krakowie i PoznaniuŹródło: Materiały prasowe
d1jf6pd
d1jf6pd

Festiwal Filmowy Pięć Smaków to jedyny w Polsce przegląd poświęcony tylko kinu azjatyckiemu. Pierwsza, zorganizowana w Warszawie, edycja zaprojektowana została pierwotnie jako przegląd kina wietnamskiego. Zrealizowana wraz z warszawską społecznością wietnamską (Wietnamczycy to największa w Polsce mniejszość narodowa) miała zaspokajać potrzebę poznania kultury społeczności, która żyje blisko a pozostaje właściwie nieznana. Idea Festiwalu zachwyciła wiele osób. Dzięki gorącemu wsparciu widzów i zainteresowaniu mediów Pięciu Smaków możemy kosztować już po raz piąty. Celem organizatorów jest przybliżanie kultury azjatyckiej nie poprzez skomercjalizowany folklor, a ambitną sztukę, w pełni korespondującą ze złożonością i wielobarwnością Azji.

Program filmowy tegorocznej edycji Festiwalu Filmowego Pięciu Smaków to 30 tytułów, z których aż 21 zostanie pokazanych w Polsce po raz pierwszy. Wśród ważnych premier znalazły się filmy: "Norwegian Wood" (Japonia 2010) Tran Anh Hunga - adaptacja bestsellerowej powieści Harukiego Murakamiego - "13 zabójców" (Japonia 2010) Takashiego Miike, "Nocny połów" (Korea Płd. 2011) Park Chan-wooka i Park Chan-kyonga oraz filmy koreańskiego mistrza Honga Sang-soo. Gościem specjalnym festiwalu będzie Chen Wen-Pin, producent, aktor i scenarzysta filmu "No puedo vivir sin ti" (Tajwan 2009), reżyser "Wędrówki dusz" (Tajwan 2010).

Festiwal otworzy polska premiera "Taipei Exchanges" (Tajwan 2010) Hsiao Ya-chuana, nakręcona w stylu wczesnego Wonga Kar-waia opowieść o marzeniach i aspiracjach młodych Tajwańczyków, o zmianie, dokonującej się w ich mentalności. Film zamknięcia to "Posępna noc" (Korea Płd. 2010), odkrycie tegorocznego festiwalu w Rotterdamie, laureat Current Award na festiwalu w Busan. Ten dojrzały debiut, zrealizowany przez młodego reżysera Yoon Sung-hyuna, w szeregu retrospekcji analizuje tragiczny w skutkach rozpad przyjaźni trzech nastoletnich chłopców.

Program obejmuje pięć sekcji.

Sekcja “Focus: Tajwan” będzie poświęcona kinematografii tego (w Europie uznawanego tylko przez Watykan) państwa. Okazja jest idealna: w tym roku Tajwan świętuje 100-lecie istnienia. Widzowie będą mieli szansę dokładnie przyjrzeć się dorobkowi Hou Hsiao-Hsiena - najpopularniejszego tajwańskiego twórcy, znanego kinomanom z całego świata. Polscy widzowie mogli do tej pory oglądać jego filmy na Festiwalu Nowe Horyzonty (wśród nich najbardziej chyba znany to “Cafe Lumière” (2003), piękna, melancholijna opowieść o przyjaźni). W sekcji znajdzie się pięć najbardziej charakterystycznych obrazów reżysera oraz jeden film jemu poświęcony: "Hou Hsiao-Hsien: portret" w reżyserii Oliviera Assayasa. W ramach sekcji zobaczymy też filmy Tajwańskiej Nowej Fali; wśród nich ten, który Angowi Lee otworzył drzwi do międzynarodowej kariery czyli „Jedz i pij, mężczyzno i kobieto” (1994). W
ramach pokazów „Nowe Kino Tajwanu” będzie też okazja by prześledzić w jakim kierunku zdąża współczesna tajwańska kinematografia.

Sekcja Taste of Korea, powstała we współpracy z Centrum Kultury Koreańskiej, to kontynuacja zeszłorocznego przeglądu współczesnego kina Korei Południowej. W tym roku program koreański to wybór najciekawszych tytułów z ostatnich lat. Głównymi atrakcjami sekcji będą pokazywane po raz pierwszy w Polsce filmy Honga Sang-soo, jednego z najoryginalniejszych współczesnych reżyserów koreańskich oraz "Nocny połów" (Paranmanjang / Night Fishing, Korea Płd. 2011), wyreżyserowany przez braci Park Chan-kyonga i Park Chan-wooka, nagrodzony Złotym Niedźwiedziem w kategorii krótkiego metrażu na MFF w Berlinie 2011.

d1jf6pd

Do sekcji Nowe Kino Azji weszły najnowsze produkcje z krajów takich jak Singapur, Wietnam, Filipiny. W jej programie znalazło się także, po raz pierwszy na festiwalu, kino z Japonii.

Sushi Typhoon to przegląd filmów powstałych w studiu o takiej samej nazwie: Cold Fish (Tsumetai nettaigyo, reż. Shion Sono, Japonia 2010) oraz Zaborgar – Robot Karate (Denjin Zabôgâ: Gekijô-ban, reż. Noboru Iguchi, Japonia 2010). Młode, acz działające pełną parą studio Sushi Typhoon tworzy kino, obfitujące w nagłe zwroty akcji, pełne przemocy, dedykowane publiczności, która „pragnie dobrego smaku w złym smaku i dla której zbyt wiele to nigdy dość”.

Ostatnia sekcja to Azja w obiektywie, składająca się z dwóch filmów dokumentalnych opowiadających o Azji ale zrealizowanych poza nią. „Anam, bezimienny. Ostatni wywiad z Tiziano Terzanim (Włochy, 2004) poświęcony jest zmarłemu w 2004 roku wybitnemu włoskiemu dziennikarzowi, pisarzowi, podróżnikowi i wielbicielowi Azji. Drugim filmem sekcji będzie pełnometrażowy debiut polskiego dokumentalisty Pawła Kloca - Kołysanka z Phnom Penh (Polska 2011), zrealizowany w stolicy Kambodży, nagrodzony Srebrnym Lajkonikiem podczas tegorocznego FF w Krakowie. Reżyser przygląda się codziennemu życiu w Phnom Penh, opowiadając historię Izraelczyka, mieszkającego w Azji od ponad 20 lat.

Fani koreańskich horrorów znajdą na Festiwalu coś dla siebie. 22.X w warszawskim Kinie Muranów odbędzie się Koreańska Noc Grozy opisywana jako “połączenie amerykańskiej tradycji święta Halloween i wcześniejszych, słowiańskich Dziadów z kinematografią azjatyckich mistrzów gatunku”. Zaprezentowane zostaną trzy koreańskie filmy grozy: „Nocny połów” Park Chan-wooka i Park Chan-kyonga, oraz „Ujrzałem diabła” i „Opowieść o dwóch siostrach” Kim Jee-woona. W przerwie pokazu widzowie zostaną zaproszeni na tematyczne małe-co-nieco, czyli surowe sajgonki.

d1jf6pd

Natomiast 23 października o godz. 11:00 zorganizowany zostanie Poranek dla dzieci. Najmłodsi obejrzą film Zwierzopuszki (Canimals, Korea Płd 2010). Bohaterami filmu są małe, radosne zwierzaki, które wyglądem przypominają kolorowe puszki, świat to dla nich jeden wielki plac zabaw. Po seansie zaprezentowany zostanie film, zrealizowany wspólnie przez grupę polskich i wietnamskich dzieci podczas warsztatów animacji zorganizowanych we współpracy z Domem Kultury Praga. Całość zakończą zajęcia plastyczne i konkursy przygotowane przez Centrum Kultury Koreańskiej w Warszawie.

Projekcjom filmowym towarzyszą spotkania i dyskusje z zaproszonymi gośćmi, przybliżające tematykę filmów i kulturę azjatycką, a w foyer warszawskiego kina Muranów zostaną zaprezentowane dwa wydarzenia artystyczne: wystawa ilustracji Doroty Podlaskiej "30 kadrów" oraz performance Chin Chih Yanga na otwarcie festiwalu "Przywracając wspomnienia".

W trakcie Warszawskiej odsłony festiwalu będzie można odwiedzić klub festiwalowy, Południk Zero (ul.Wilcza 25). W przytulnych wnętrzach tej podróżniczej kafejki odbędzie się cykl bezpłatnych projekcji filmowych o tematyce społecznej. Między 21 I 24 października pokazane zostaną filmy: "Wrogowie publiczni", reż. Rob Lemkin, Thet Sambath, "Wędrówka dusz", reż. Chen Wen-pin, oraz "Birma VJ", reż. Anders Østergaard. Wszystkim seansom towarzyszyć będą spotkania z gośćmi, przygotowanie we współpracy z Fundacją Mandragon.

d1jf6pd

Festiwal Pięć Smaków odwiedzi Warszawę (19-26.X, Kino Muranów, Kino.LAB), Kraków (26-31.X, Kino Pod Baranami) i Poznań (12-15.XI, Kino Muza).

Szczegółowy program seansów oraz opisy filmów dostępne są na stronie festiwalu: www.piecsmakow.pl

ZOBACZ TAKŻE:

**[

Jak dziś wygląda Pippi Langstrump? ]( http://teleshow.wp.pl/tak-dzis-wyglada-pippi-langstrumpf-6026605664182913g )*
*
[

Dołącz do nas na Facebooku! ]( http://www.facebook.com/filmwppl )*
*
[

Stare, ale jare. 40-stki jak 20-stki ]( http://film.wp.pl/sa-dojrzale-a-wygladaja-jak-nastolatki-nowa-moda-w-kinie-6025274240406657g )**


**[

To jest najlepszy polski film wszech czasów? ]( http://film.wp.pl/10-najlepszych-polskich-filmow-wszech-czasow-6025273245967489g )**


d1jf6pd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1jf6pd