Trwa ładowanie...

''Żelazna dama'': Kulisy powstawania filmu [wideo]

''Żelazna dama'': Kulisy powstawania filmu [wideo]Źródło: Best Film
d1xeywy
d1xeywy

Specjalnie dla czytelników Serwisu Filmowego Wirtualnej Polski polski dystrybutor "Żelaznej damy", Best Film, przygotował materiał zakulisowy, dzięki któremu możemy prześledzić proces powstawania produkcji.

"Żelazna dama" ("The Iron Lady") to brytyjski dramat biograficzny, portret Margaret Thatcher, pierwszej i jedynej kobiety na stanowisku premiera w Zjednoczonym Królestwie. Jedna z najsłynniejszych i najbardziej wpływowych kobiet XX wieku, pojawiła się praktycznie znikąd, by przełamać barierę płci oraz klas społecznych i wybić się w zdominowanym przez mężczyzn świecie.

Za reżyserię projektu odpowiada Phyllida Lloyd, a scenariusz napisali Abi Morgan i Michaela Hirsta. Dwukrotna zdobywczyni Oscara Meryl Streep, wielka gwiazda Hollywood, wcieliła się w byłą panią premier Wielkiej Brytanii (1979-90) - Margaret Thatcher. Muzykę skomponowali Clint Mansell i Thomas Newman.

Zobacz jak powstawała "Żelazna dama":

Akcja rozgrywa się w roku 1982, w ciągu 17 dni poprzedzających wojnę o Falklandy. Trwający dwa i pół miesiąca konflikt zbrojny, zakończony zwycięstwem Wielkiej Brytanii, doprowadził do znacznego wzrostu popularności pani polityk i przyczynił się do jej reelekcji. Historia niejednokrotnie źle oceniała słuszność politycznych decyzji Margaret Thatcher. Czas pokaże, czy po premierze Anglicy docenią wreszcie rygorystyczne rządy Żelaznej Damy.

d1xeywy

Perspektywa zapoznania się z historyczną rolą tej wyjątkowej kobiety była dla aktorki zarówno porażająca, jak i fascynująca. Starała się do roli podejść z żarliwością, zapałem i troską o szczegóły, które charakteryzowały Lady Thatcher. Streep specjalnie do roli nauczyła się naśladować nie znoszący sprzeciwu wzrok pani premier. Ponadto, smarowała usta tą samą szminką, dopasowała sobie fryzurę i przyozdobiła uszy perłowymi kolczykami.

Podczas 69. ceremonii wręczenie Złotych Globów Meryl Streep otrzymała nagrodę za najlepszą kreację w filmie dramatycznym. Jest także nominowana do Oscara w kategorii najlepszej aktorki pierwszoplanowej.

Premiera "Żelaznej damy" już 10 lutego.

d1xeywy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1xeywy