Trwa ładowanie...

Złoty Lew MFF w Wenecji dla filmu "The Shape of Water" del Toro. Wśród nagrodzonych są też Polacy

Amerykański film "The Shape of Water" w reżyserii Guillermo del Toro otrzymał nagrodę Złotego Lwa na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. Nagrodę wręczono zwycięzcy podczas sobotniej gali zamknięcia 74. edycji festiwalu. Jurorzy słynnej włoskiej imprezy docenili również m.in. nakręcony przez Polaków dokument "Książe i dybuk" o Michale Waszyńskim, który urodził się jako syn biednego kowala z Polski, a zmarł jako książę we Włoszech.

Złoty Lew MFF w Wenecji dla filmu "The Shape of Water" del Toro. Wśród nagrodzonych są też PolacyŹródło: Materiały prasowe
d2dnsu3
d2dnsu3

Nagrodę przyznało jury głównego konkursu pod przewodnictwem amerykańskiej aktorki Annette Bening. Zwycięski film w reżyserii urodzonego w Meksyku Guillermo del Toro był od początku weneckiego festiwalu wskazywany jako jeden z najmocniejszych kandydatów do Złotego Lwa i został bardzo wysoko oceniony przez krytykę. Jego gatunek określono jako "muzyczną bajkę", a rozgrywa się on w USA w latach zimnej wojny. Miejscem akcji jest rządowe laboratorium, w którym żyje tajemnicze stworzenie.

Twórcy filmu już mogą zerkać w stronę przyszłorocznych Oscarów - podkreślają media po festiwalu. W "The Shape of Water" zagrali m.in. Sally Hawkins, Michael Shannon, Richard Jenkins i Doug Jones.

Getty Images
Źródło: Getty Images

_ Guillermo del Toro ze Złotym Lwem (fot. Getty Images)_

d2dnsu3

Nagrodę dla najlepszej aktorki otrzymała Charlotte Rampling za budzącą uznanie krytyków rolę w filmie "Hannah" młodego włoskiego reżysera Andrei Pallaoro. Włosko-francusko-belgijski dramat przedstawia historię kobiety, która musi zmierzyć się z samotnością, depresją i przeszłością po aresztowaniu męża.
Jako najlepszy aktor nagrodzony został Palestyńczyk Kamel el Basha, który zagrał we francusko-libańskim filmie "L'insulte" w reżyserii Ziada Doueiriego.

Zobacz zwiastun filmu "The shape od water":

Wielką nagrodę jury przyznano dramatowi "Foxtrot" Samuela Maoza, powstałemu w koprodukcji izraelsko-niemiecko-francusko-szwajcarskiej. Opowiada on o rodzicach z Tel Awiwu, którzy dowiadują się o śmierci swego syna, żołnierza, na froncie.

Srebrnego Lwa za najlepszą reżyserię dostał Xavier Legrand z Francji, autor filmu "Jusqa'a la garde".

d2dnsu3

Film "Książę i dybuk" w reżyserii Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego otrzymał nagrodę jako najlepszy dokument o kinie w sekcji Venice Classics - Best Documentary on Cinema. Autorzy dokumentu odebrali nagrodę podczas sobotniej gali w Pałacu Festiwalowym na Lido. Środowy pokaz filmu na weneckiej imprezie był jego światową premierą. Polsko-niemiecka koprodukcja jest dokumentalną podróżą śladami Michała Waszyńskiego - wyjątkowej i tajemniczej postaci światowego kina, twórcy wielu znanych przedwojennych filmów z Eugeniuszem Bodo, reżysera m.in. mistycznego "Dybuka", a także producenta hollywoodzkich przebojów z Sofią Loren i Claudią Cardinale.

Michał Waszyński we Włoszech Materiały prasowe
Michał Waszyński we Włoszech Źródło: Materiały prasowe

Michał Waszyński (fot. mat. prasowe)

d2dnsu3

Michał Waszyński (właściwe Mosze Waks) był rozchwytywanym w przedwojennej Polsce reżyserem, a potem wpływową osobistością europejskiej i amerykańskiej kinematografii, który - jak pokazują autorzy dokumentu - własne życie zamienił w wyjątkowy filmowy scenariusz.

Syn biednego kowala z Kowla na Wołyniu zmarł w Hiszpanii jako książę Michele Waszynski – hollywoodzki producent i polski arystokrata na wygnaniu. Przed II wojną światową wyreżyserował ponad 40 filmów w Polsce, takich jak "Pieśniarz Warszawy", "Co mój mąż robi w nocy?", "Antek policjmajster", "Znachor", "Włóczęgi". Jako żołnierz II Korpusu Polskiego Waszyński był w Egipcie i we Włoszech, robił zdjęcia w czasie bitwy o Monte Cassino.
Po wojnie współpracował z Orsonem Wellesem i był odkrywcą talentu Audrey Hepburn.

Zobacz zwiastun filmu "Ksiażę i dybuk":

Niewiera i Rosołowski w swoim filmie starają się rozwikłać tajemnicę fascynującej postaci Waszyńskiego, który często zmieniał tożsamość i od nowa pisał własną biografię. Jego zagadkową sylwetkę prezentują na tle historii polskiej i światowej kinematografii oraz tragicznych wydarzeń wojny i Zagłady.
Elwira Niewiera to autorka filmów dokumentalnych. Jej poprzedni film, "Efekt domina", również powstały we współpracy z Rosołowskim, był prezentowany na ponad 50 międzynarodowych festiwalach filmowych i zdobył wiele nagród.

Michał Waszyński, 1934 r. Domena publiczna
Michał Waszyński, 1934 r. Źródło: Domena publiczna

Michał Waszyński (fot. Domena publiczna)

d2dnsu3

Piotr Rosołowski jest reżyserem i operatorem, współautorem scenariusza nominowanego do Oscara dokumentu "Królik po berlińsku". Jest autorem zdjęć do wielu nagradzanych filmów dokumentalnych i fabularnych, m.in. nominowanego do Oscara krótkometrażowego filmu "On the Line” w reżyserii Reto Caffiego.

Zobacz, co jeszcze #dziejesiewkulturze:

d2dnsu3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2dnsu3