Aktualności
24-01-2014 (11:17)

Zmarł Riz Ortolani - kompozytor Quentina Tarantino

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zmarł Riz Ortolani - kompozytor Quentina Tarantino
(OSA)
WP

23 stycznia 2014 roku zmarł *Riz Ortolani – włoski kompozytor muzyki filmowej. Artysta miał 87 lat.*

Ortolani napisał muzykę do ponad 200 filmów, preferując gatunki: spaghetti western, exploitation i mondo movies.

Jego muzyczne utwory możemy również odnaleźć na ścieżkach dźwiękowych takich kinowych hitów, jak "Django", "Drive", "Bękarty wojny" czy "Kill Bill". Łatwo zauważyć, że Quentin Tarantino był wielkim fanem twórczości włoskiego kompozytora. Prywatnie byli przyjaciółmi.

WP

Riz Ortolani rozpoczął karierę muzyczną na początku lat 50. ubiegłego wieku. Wtedy to założył swój pierwszy zespół jazzowy, który szybko zyskał ogólnokrajową sławę.

Jednak prawdziwą popularność i sukces finansowy przyniosła mu praca w przemyśle filmowym. Jako kompozytor zadebiutował w 1962 roku pisząc ścieżkę dźwiękową do znanego filmu dokumentalnego "Mondo Cane" w reżyserii Gualtiero Jacopettiego. Tytułowa piosenka "More" przyniosła Ortolaniemu nagrodę Grammy w kategorii Najlepsza kompozycja instrumentalna (1964), a ponadto była nominowana do Oscara w kategorii Najlepsza piosenka. W 1965 jego kompozycja "Forget Domani" z filmu "Żółty Rolls-Royce" zdobyła nagrodę Złotego Globu za najlepszą piosenkę. Od tamtej pory Ortolani stał się jednym z najbardziej rozchwytywanych i cenionych włoskich kompozytorów muzyki filmowej. Pracował głównie w swoim ojczystym kraju.

Jednym z największych osiągnięć w karierze Riza Ortolaniego jest muzyka skomponowana do kultowej produkcji "Cannibal Holocaust" (czytaj więcej o filmie tutaj) z 1980 roku.

Polub WP Film
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP