Trwa ładowanie...
d4hgwji

Zmarł Ryszard Kaja, malarz, grafik, scenograf i plakacista

Kaja był autorem kultowej serii plakatów Polska. Tworzył dla teatrów w całym kraju, miał wystawy na całym świecie.
Share
Ryszard Kaja zmarł w wieku 57 lat
Ryszard Kaja zmarł w wieku 57 latŹródło: Facebook.com
d4hgwji

Jest twórcą ponad 150 scenografii do spektakli teatralnych, baletowych, operowych i telewizyjnych oraz kilku filmów. Pracował na większości scenach operowych kraju, oraz za granicą m.in. we Francji, Niemczech, Brazylii, Argentynie, Izraelu i Egipcie.

Projektował kostiumy do spektakli m.in: Borysa Godunowa Musorgskiego i La Traviaty Verdiego, Matki Witkacego, Makbeta Verdiego, Zbrodni i kary Dostojewskiego, Dziadka do orzechów Czajkowskiego

Za swe realizacje był wielokrotnie nagradzany nagrodą Złotej Maski. Na podstawie Hrabali powstała plastyczna koncepcja filmu animowanego Märchenbilder – obrazki z bajek (współrealizacja z Markiem Skrobeckim), który otrzymał nagrodę za najlepszy polski animowany film autorski w 1998 roku, a na Festiwalu OFAFA w Krakowie zdobyły Dyplom Honorowy Złota Kreska. Więcej na stronie poświęconej Artyście w Wikipedii.

d4hgwji

Współpracował z Galerią Plakatu Polskiego we Wrocławiu, kóra wystawiała jego najbardziej znaną dla fanów serię Polska, w której swoją charakterystyczną kreską portretował duże i małe miasta naszego kraju, bliskie jego sercu.

Miał 57 lat, o śmierci poinformowała rodzina.

d4hgwji

Podziel się opinią

Share
d4hgwji
d4hgwji