Trwa ładowanie...
d3qliug

Filmy animowane

Najnowsze informacje
East News
Źródło: East News
1.3
(3 głosy)
Oceń:

Filmy animowane - rodzaj sztuki filmowej, w której prezentowany obraz został zarejestrowany przy użyciu kamery. Zamiast tego, jest on najczęściej rysowaną ręcznie grafiką, ukazującą kolejne fazy ruchu na pojedynczych klatkach. Obecnie filmy animowane tworzy się też przez zastosowanie techniki zdjęć poklatkowych oraz zaawansowanych grafik komputerowych.

Początków nowożytnych filmów animowanych należy doszukiwać się na przełomie XIX i XX wieku. Wynalezienie techniki zdjęć poklatkowych umożliwiło wyprodukowanie pierwszej animacji zarejestrowanej na taśmie filmowej - Humorous Phases of Funny Faces z 1906 roku. W latach 20. filmy animowane były często podstawowym środkiem wyrazu dla twórców awangardowych. Wszystko zmieniło się jednak w kolejnej dekadzie, gdy w Hollywood powstała wytwórnia Walta Disneya. Amerykański reżyser i producent przyczynił się do wzrostu popularności animacji i m.in. dzięki niemu stała się ona nieodłączną częścią kultury masowej. Stajnia Disneya zyskała sławę za sprawą filmów poświęconych głównie Myszce Miki i Kaczorowi Donaldowi. W późniejszych latach stajnia zajmowała się również tworzeniem pełnometrażowych wersji animowanych znanych baśni (np. "Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków").

Kwestią czasu było, aż Walt Disney doczeka się konkurencji. Pod koniec lat 30. do życia powołano wytwórnię Metro-Goldwyn-Mayer, które odpowiedzialne było m.in. za powstanie filmów z serii "Tom i Jerry". W 1957 roku faktyczny autorzy tej produkcji - William Hanna i Joseph Barbera - sami założyli swoje studio, które wypuściło m.in. "Flinstonów", "Jetsonów" i animacje o dzielnym "Scooby Doo".

Stawkę największych wytwórni odpowiedzialnych za tworzenie filmów animowanych zamyka studio Warner Bros. Spod jego skrzydła wypuszczono m.in. cykl kreskówek "Looney Tunes", w którym pojawiały się takie postaci jak Królik Bugs, Kaczor Daffy, Struś Pędziwiatr i Wiluś Kojot.

Wraz z rozwojem technologicznym na znaczeniu zaczęła zyskiwać animacja komputerowa. Momentem przełomowym okazała się premiera filmu "Toy Stroy", za który odpowiedzialne są studia Pixar oraz Disney. W pełni trójwymiarowa produkcja przetarła szlaki dla innych późniejszych hitów zrodzonych w wyniku współpracy tych dwóch wielkich kompanii. Z czasem na trójwymiarowe filmy animowane postawiło również studio DreamWorks, które zyskało sławę za sprawą przebojowego "Shreka".

Filmy animowane zdominowane zostały przez produkcje ze Stanów Zjednoczonych. Nie oznacza to, że nie powstawały one też w innych zakątkach świata. Sporym uznaniem krytyków oraz widzów cieszą się chociażby pochodzące z Japonii anime. Do najsłynniejszych obrazów tego typu zalicza się takie tytuły jak "Spirited Away", "Księżniczka Mononoke", "Ruchomy zamek Hauru" i "Grobowiec świetlików".

Filmy animowane powstawały również w Polsce. Za jednego z pionierów gatunku uważa się zresztą rosyjskiego filmowca o polskich korzeniach - Władysława Starewicza. Czasy największej świetności polskiej animacji przypadają na lata 50. i 60. Właśnie wtedy narodziły się Polska Szkoła Animacji oraz słynne Studio Małych Form Filmowych Se-ma-for w Łodzi, które wyprodukowało uwielbiane przez dzieci seriale "Bolek i Lolek", "Reksio" czy "Przygody Misia Koralgola". W Warszawie z kolei powstało Studio Miniatur Filmowych, w którym nakręcono inną słynną polską animację - "Dziwne przygody Koziołka Matołka". W ostatnich latach sporą popularność zyskały komputerowe produkcje Tomasza Bagińskiego - reżysera takich obrazów jak "Katedra" czy "Sztuka spadania".

Wielu widzów identyfikuje filmy animowane z produkcjami dla dzieci. Tymczasem bardzo często obrazy te są przeznaczone dla widzów dorosłych. Przykładem może być chociażby obraz "Mary i Max" oraz przesiąknięty wulgarnym poczuciem humoru serial "South Park". Film animowany może poruszać taką samą problematykę jak produkcje aktorskie. Ze względu na specyfikę techniczną tych dzieł i brak wielu ograniczeń, reżyserzy mają możliwość przedstawić w nich główne zagadnienie w zdecydowanie szerszy sposób.

Animacja komputerowa i rysunkowa nie są jedynymi technikami tworzenia tego typu filmów. Wyróżnia się również techniki lalkowe, wycinankowe, plastelinowe, fotoanimacje i różne techniki mieszane.

d3qliug
d3qliug
d3qliug