Trwa ładowanie...

Dobitna diagnoza. "Putin jest chory, ale nie tak jak większość myśli"

Serwis streamingowy Paramount+ zaprezentował widzom film dokumentalny "Sekrety żon oligarchów". Pośród jego bohaterów był Bill Browder, przed laty czołowy zachodni inwestor w Rosji. Jeden z największych obecnie wrogów Kremla wypowiedział się na temat zdrowia Władimira Putina.

Share
Bill Browder uważany jest za arcywroga PutinaBill Browder uważany jest za arcywroga PutinaŹródło: EAST_NEWS
d1yzoac

Bill Browder urodził się w Chicago, ale w 1998 r. zrzekł się amerykańskiego obywatelstwa, aby nie płacić wysokich podatków. Obecnie uważany jest za brytyjskiego przedsiębiorcę i działacza społecznego, który poznał Rosję od podszewki, będąc przez wiele lat czołowym zachodnim inwestorem w kraju Władimira Putina.

Browder rozpoczął działalność w Rosji w latach 90. ubiegłego wieku. Po niskich cenach kupował udziały w źle zarządzanych firmach i przeprowadzał reformę zarządzania, by podnieść efektywność i tym samym wartość przedsiębiorstwa. Rozpoczął też działalność społeczną mającą na celu walkę z korupcją w Rosji. W 2005 r. służby podatkowe przeprowadziły akcję przeciwko firmie Browdera. Skonfiskowano dokumenty księgowe, pobito pracowników, a biznesmana deportowano.

Zaskakujące słowa szefowej KE ws. Putina. Zdecydowana reakcja Gowina

W wyniku "kontroli" przedsiębiorstwa Browdera zostały ponownie opodatkowane, co przyniosło Kremlowi wpływy w wysokości 230 mln dolarów. Oszustwa rosyjskich służb zostały ujawnione przez prawnika podatkowego Browdera, Siergieja Magnitskiego, który zaczął domagać się odszkodowania od rosyjskiego państwa. Aresztowany, bity i przetrzymywany w złych warunkach, zmarł w listopadzie 2009 r.

d1yzoac

Bill Browder znajduje się na czarnej liście Kremla i jest uznawany za "zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego". Ma oczywiście zakaz wjazdu do Rosji. Określany jest także mianem "arcywroga" Władimira Putina, którego zaczął krytykować na długo przed rozpoczęciem agresji Rosji w Ukrainie.

W dokumencie "Sekrety żon oligarchów" Bill Browder dobitnie wypowiedział się na temat zdrowia prezydenta Rosji: "Jest chory, ale nie w taki sposób, jak większość myśli. Putin jest chory psychicznie. Jego choroba objawia się brakiem jakiejkolwiek empatii, sumienia oraz normalnych ludzkich emocji".

Brytyjski finansista nazwał też Putina "psychopatą", który jest gotowy do popełnienia wszelkiego rodzaju okropnych zbrodni.

Słuchasz podcastów? Jeśli tak, spróbuj nowej produkcji WP Kultura o filmach, netfliksach, książkach i telewizji. "Clickbait. Podcast o popkulturze" dostępny jest na Spotify, w Google Podcasts oraz aplikacji Podcasty na iPhonach i iPadach. A co, jeśli nie słuchasz? Po prostu zacznij.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1yzoac
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d1yzoac
d1yzoac