Znakomite przyjęcie filmu "Dowłatow" Aleksieja Germana jr na Berlinale. "Głośny krzyk rozpaczy naszych czasów"

Rosyjsko-polsko-serbski film "Dowłatow", którego światowa premiera odbyła się 17 lutego w konkursie głównym Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie, zbiera entuzjastyczne recenzje światowej prasy.

Znakomite przyjęcie filmu "Dowłatow" Aleksieja Germana jr na Berlinale. "Głośny krzyk rozpaczy naszych czasów"
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

"Dowłatow" to epickie, intelektualne kino historyczne. Opowiada kilka dni z życia wybitnego rosyjskiego pisarza Siergieja Dowłatowa z początku listopada 1971 roku. Dowłatow jest aktywnym pisarzem, ale nie ma gdzie publikować - żadne z wydawnictw Związku Radzieckiego nie chce przyjąć jego prac. Pisarz wykonuje coraz bardziej absurdalne polecenia Związku Pisarzy - bez członkostwa nikt nie wydrukuje jego tekstów. Koło niemocy zamyka mu drogę do rozwoju twórczości. To historia nie tylko Dowłatowa, ale i ludzi, dzięki którym stał się wielkim pisarzem, w tym jego przyjaciela, Josifa Brodskiego.

Polskimi producentami filmu są Dariusz Jabłoński, Violetta Kamińska i Izabela Wójcik z Message Film, a autorem zdjęć nominowany do Oscara za zdjęcia do "Idy" - Łukasz Żal. W filmie wystąpili m.in. Piotr Gąsowski, Helena Sujecka i Hanna Śleszynska. "Dowłatow" to już drugi film Germana, po nagrodzonym Srebrnym Niedźwiedziem na Berlinale 2015 "Pod elektrycznymi chmurami", zrealizowany w koprodukcji z polskimi producentami.

Film zachwycił berlińską widownię, zbierając znakomite recenzje w światowej prasie:

THE HOLLYWOOD REPORTER: German zbudował silnie oddziałującą wizję wiecznie aktualnego tematu, co może stanowić przewagę jego filmu w berlińskim konkursie. (…) Swoją imponującą, ironiczną grą serbski aktor Milan Marić w brawurowy sposób wcielił się w postać pisarza o żydowsko-armeńskich korzeniach . (...) Ten film ma nam uświadomić, że pomimo całego nonsensu i opresyjności czasów, były to lata niepowtarzalne i wyjątkowo kreatywne. Elena Okopnaya stworzyła stylowe plany, oddające wyrafinowany świat zawieszony poza czasem, odbijający się w jasnym, śnieżnobiałym obiektywie Łukasza Żala, na obrazie zdominowanym przez biel i wszelkie odcienie kremowej barwy.

Obraz
© Materiały prasowe

SCREEN INTERNATIONAL: Ten stylistycznie wyróżniający się obraz sprawia wrażenie miękkiego w wymowie, jednak stanowi głośny krzyk rozpaczy naszych czasów, zarówno w Rosji, jak i wszędzie indziej: jeśli zarzucimy sztukę i wiarę w sztukę, wszyscy niewyobrażalnie stracimy. (…) Dowłatow we własnej osobie, jako charakter przepełniony smutkiem, układnością i ciepłem, mistrzowsko sportretowany przez serbskiego aktora Marićia w jego pierwszej międzynarodowej roli.

VARIETY: Pierwsza współpraca reżysera z Łukaszem Żalem, autorem zdjęć do filmu "Ida", zaowocowała urzekającym, dopracowanym obrazem skonstruowanym w stylu Felliniego, dzięki czemu pozornie proste przedstawienie rzeczywistości sprawia, że film stanowi wizualną ucztę.

Obraz
© Materiały prasowe

"Dowłatow" to produkcja SAGa film, Metrafilms i Kanał 1 (Rosja), w koprodukcji z Message Film (Polska), przy wsparciu finansowym Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i funduszu Rady Europy Eurimages.

Obraz
© Materiały prasowe

Aleksiej German jr

Należy do najbardziej uznanych i najczęściej nagradzanych na światowych festiwalach reżyserów rosyjskich młodego pokolenia. "Dowłatow" jest już jego drugim filmem, który będzie prezentowany podczas festiwalu w Berlinie. "Pod elektrycznymi chmurami", poprzedni film reżysera, zdobył w 2015 roku Srebrnego Niedźwiedzia za Wybitne Osiągnięcia Artystyczne.

German jr urodził się w filmowej rodzinie: jego ojciec Aleksiej German był wybitnym reżyserem kina autorskiego, matka Swietłana Karmalita - scenarzystką filmową. German jr szybko dał się poznać jako znakomity artysta. Już jego pierwszy film "Ostatni pociąg" brał udział w MFF w Wenecji (2003) i otrzymał nagrodę za najlepszy debiut. W Wenecji prezentowany był również drugi film Germana jr, "Garpastum". Wielkim sukcesem artystycznym był "Papierowy żołnierz", który po zdobyciu Srebrnego Lwa oraz nagród za reżyserię i zdjęcia na MFF Wenecji był jedną z najważniejszych i najbardziej uznanych rosyjskich produkcji ostatnich lat.

Źródło artykułu:WP Film

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)