Trwa ładowanie...
d4azi8k

Znakomite przyjęcie filmu "Dowłatow" Aleksieja Germana jr na Berlinale. "Głośny krzyk rozpaczy naszych czasów"

Rosyjsko-polsko-serbski film "Dowłatow", którego światowa premiera odbyła się 17 lutego w konkursie głównym Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie, zbiera entuzjastyczne recenzje światowej prasy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Znakomite przyjęcie filmu "Dowłatow" Aleksieja Germana jr na Berlinale. "Głośny krzyk rozpaczy naszych czasów"
(Materiały prasowe)
d4azi8k

"Dowłatow" to epickie, intelektualne kino historyczne. Opowiada kilka dni z życia wybitnego rosyjskiego pisarza Siergieja Dowłatowa z początku listopada 1971 roku. Dowłatow jest aktywnym pisarzem, ale nie ma gdzie publikować - żadne z wydawnictw Związku Radzieckiego nie chce przyjąć jego prac. Pisarz wykonuje coraz bardziej absurdalne polecenia Związku Pisarzy - bez członkostwa nikt nie wydrukuje jego tekstów. Koło niemocy zamyka mu drogę do rozwoju twórczości. To historia nie tylko Dowłatowa, ale i ludzi, dzięki którym stał się wielkim pisarzem, w tym jego przyjaciela, Josifa Brodskiego.

Polskimi producentami filmu są Dariusz Jabłoński, Violetta Kamińska i Izabela Wójcik z Message Film, a autorem zdjęć nominowany do Oscara za zdjęcia do "Idy" - Łukasz Żal. W filmie wystąpili m.in. Piotr Gąsowski, Helena Sujecka i Hanna Śleszynska. "Dowłatow" to już drugi film Germana, po nagrodzonym Srebrnym Niedźwiedziem na Berlinale 2015 "Pod elektrycznymi chmurami", zrealizowany w koprodukcji z polskimi producentami.

Film zachwycił berlińską widownię, zbierając znakomite recenzje w światowej prasie:

d4azi8k

THE HOLLYWOOD REPORTER: German zbudował silnie oddziałującą wizję wiecznie aktualnego tematu, co może stanowić przewagę jego filmu w berlińskim konkursie. (…) Swoją imponującą, ironiczną grą serbski aktor Milan Marić w brawurowy sposób wcielił się w postać pisarza o żydowsko-armeńskich korzeniach . (...) Ten film ma nam uświadomić, że pomimo całego nonsensu i opresyjności czasów, były to lata niepowtarzalne i wyjątkowo kreatywne. Elena Okopnaya stworzyła stylowe plany, oddające wyrafinowany świat zawieszony poza czasem, odbijający się w jasnym, śnieżnobiałym obiektywie Łukasza Żala, na obrazie zdominowanym przez biel i wszelkie odcienie kremowej barwy.

Materiały prasowe

SCREEN INTERNATIONAL: Ten stylistycznie wyróżniający się obraz sprawia wrażenie miękkiego w wymowie, jednak stanowi głośny krzyk rozpaczy naszych czasów, zarówno w Rosji, jak i wszędzie indziej: jeśli zarzucimy sztukę i wiarę w sztukę, wszyscy niewyobrażalnie stracimy. (…) Dowłatow we własnej osobie, jako charakter przepełniony smutkiem, układnością i ciepłem, mistrzowsko sportretowany przez serbskiego aktora Marićia w jego pierwszej międzynarodowej roli.

VARIETY: Pierwsza współpraca reżysera z Łukaszem Żalem, autorem zdjęć do filmu "Ida", zaowocowała urzekającym, dopracowanym obrazem skonstruowanym w stylu Felliniego, dzięki czemu pozornie proste przedstawienie rzeczywistości sprawia, że film stanowi wizualną ucztę.

Materiały prasowe

"Dowłatow" to produkcja SAGa film, Metrafilms i Kanał 1 (Rosja), w koprodukcji z Message Film (Polska), przy wsparciu finansowym Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i funduszu Rady Europy Eurimages.

Materiały prasowe

Aleksiej German jr

Należy do najbardziej uznanych i najczęściej nagradzanych na światowych festiwalach reżyserów rosyjskich młodego pokolenia. "Dowłatow" jest już jego drugim filmem, który będzie prezentowany podczas festiwalu w Berlinie. "Pod elektrycznymi chmurami", poprzedni film reżysera, zdobył w 2015 roku Srebrnego Niedźwiedzia za Wybitne Osiągnięcia Artystyczne.

German jr urodził się w filmowej rodzinie: jego ojciec Aleksiej German był wybitnym reżyserem kina autorskiego, matka Swietłana Karmalita - scenarzystką filmową. German jr szybko dał się poznać jako znakomity artysta. Już jego pierwszy film "Ostatni pociąg" brał udział w MFF w Wenecji (2003) i otrzymał nagrodę za najlepszy debiut. W Wenecji prezentowany był również drugi film Germana jr, "Garpastum". Wielkim sukcesem artystycznym był "Papierowy żołnierz", który po zdobyciu Srebrnego Lwa oraz nagród za reżyserię i zdjęcia na MFF Wenecji był jedną z najważniejszych i najbardziej uznanych rosyjskich produkcji ostatnich lat.

d4azi8k

Podziel się opinią

Share

d4azi8k

d4azi8k