''300 mil do nieba'': Jak zmienili się mali aktorzy?

''300 mil do nieba'': Jak zmienili się mali aktorzy?
Źródło zdjęć: © EastNews
Grzegorz Kłos

Cezary Harasimowicz napisał scenariusz w 1985 roku, po tym jak natknął się w Polityce na wzmiankę o ucieczce dwóch małych chłopców za granicę pod podłogą tira. Film nie mógł wtedy powstać , ponieważ jak sam przyznaje „czasy były paskudne i historia o ucieczce na Zachód od razu miała przechlapane”.

„Jędrek, nie wracajcie tu nigdy” – takie słowa wypowiada w końcówce „300 mil do nieba” ojciec dwójki młodych uciekinierów, którzy narażając życie i zdrowie przedostają się do Danii pod podwoziem ciężarówki. Oparty na autentycznych wydarzeniach kontrowersyjny film Macieja Dejczera okazał się jednym z najważniejszych debiutów lat 80.

Cezary Harasimowicz napisał scenariusz w 1985 roku, po tym jak natknął się w Polityce na wzmiankę o ucieczce dwóch małych chłopców za granicę pod podłogą tira. Film nie mógł wtedy powstać , ponieważ jak sam przyznaje „czasy były paskudne i historia o ucieczce na Zachód od razu miała przechlapane”.

Dziś przypominamy bulwersującą ówczesne władze sprawę oraz odpowiadamy na pytanie,* co stało się z młodymi uciekinierami i aktorami, którzy się w nich wcielili.*


1 / 7

Prześladowali ich ubecy

Obraz
© AKPA

Pisząc scenariusz „300 mil do nieba” Harasimowicz opierał się na autentycznych wydarzeniach. W 1985 roku bracia Zielińscy z Żyrakowa pod Dębicą, piętnastoletni Adam i dwunastoletni Krzysztof, ukryci pod podwoziem ciężarówki, przedostali się do Szwecji (która w filmie została zmieniona na Danię).

Po ucieczce Zielińskich wybuchł skandal. Polskie władze za wszelką cenę starały się sprowadzić chłopców do kraju. Ich rodzice nie wystąpili z żądaniem ekstradycji, uważając, że chłopcy sami powinni decydować o swoim losie.

W efekcie odebrano im prawa rodzicielskie. Państwo Zielińscy byli zastraszani, ich mieszkanie nachodzili ubecy, a ówczesny rzecznik prasowy rządu Jerzy Urban insynuował, że zostali przekupieni przez kogoś z Zachodu pomarańczami, aby zdyskredytować Polskę w oczach światowej opinii publicznej.

Obaj chłopcy pozostali w Szwecji. Do uzyskania pełnoletności mieszkali w rodzinie zastępczej. Adam został w Skandynawii, gdzie się ożenił, natomiast Krzysztof (na zdjęciu z żoną) od dwóch lat mieszka w Polsce. Jest naukowcem i mężem aktorki Magdaleny Smalary („Przepis na życie”)
.

2 / 7

Miał szansę na Oscara?

Obraz
© EastNews

Ucieczka braci Zielińskich stała się inspiracją dla pełnometrażowego debiutu Macieja Dejczera (m.in. „Bandyta”)
, który kilka lat wcześniej wyreżyserował na potrzeby telewizji głośne „Dzieci śmieci”. Film traktował o beznadziejnej sytuacji polskich nastolatków, dlatego „300 mil do nieba” było logiczną kontynuacją wcześniej podjętej przez niego tematyki.

Scenarzysta Cezary Harasimowicz (m.in. „Wróżby kumaka”)
potraktował autentyczne wydarzenia, jako punkt wyjścia i stworzył odrębną historię. W „300 milach do nieba” chłopcy uciekają do Dani, inna jest też ich sytuacja wyjściowa, bo choć oryginalni Zielińscy uciekli z Polski, to ich sytuacja w domu rodzinnym nie była aż tak tragiczna.

W wywiadzie z portalem kulturaonline.pl Harasimowicz twierdzi, że film Dejczera miał szansę zawojować świat.

- Po kilku latach od powstania filmu byłem na stypendium w Ameryce i wizytowałem Amerykańską Akademię Filmową. Tam dowiedziałem się, że "300 mil do nieba", gdyby zostało wówczas zgłoszone przez Polskę do konkursu, mogło mieć szansę nawet na Oscara- zdradził scenarzysta w rozmowie z Mariolą Szczerbą, dodając, że historia „dała mu niesamowitego kopa”.

3 / 7

Wojciech Klata

Obraz
© Film polski

W filmowych odpowiedników braci Zielińskich wcielili się 13-letni Wojtek Klata oraz dwa lata starszy Rafał Zimowski.

Dla Klaty praca na palnie „300 mil do nieba” nie była pierwszym zetknięciem się z filmem. Rok wcześniej wystąpił w aż trzech produkcjach.

Najważniejszą z nich była bez wątpienia rola w „Dekalogu I” w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego, gdzie wcielił się w syna naukowca (Henryk Baranowski)
, który topi się podczas jazdy na łyżwach po zamarzniętym stawie.

Klata pojawił się również w „Panu Kleksie w kosmosie” Krzysztofa Gradowskiego, który wypatrzył go w przedstawieniu „Czerwonoskóry dżentelmen” i zaangażował do psychologicznej „Amerykanki” Marka Ciecierskiego oraz serialu „Banda Rudego Pająka”.

4 / 7

Oscar z ''Chłopaki nie płaczą''

Obraz
© AKPA

Po występie u Dejczera Wojciech Klata z powodzeniem kontynuował dalszą karierę aktorską. Wystąpił m.in. w „Korczaku” Andrzeja Wajdy, „Enaku” Sławomira Idziaka oraz kontrowersyjnym „Szwadronie” Juliusza Machulskiego.

W 1993 roku pojawił się w polskiej obsadzie „Listy Schindlera”, jednak jego największa rola przyszła dopiero siedem lat później, kiedy Olaf Lubaszenko zaangażował go do komedii „Chłopaki nie płaczą”. Klata wcielił się w pryszczatego Oskara, którego współlokatorem jest legendarny syn króla sedesów, niejaki Laska (Zobacz, jak dziś wygląda Laska)
.

Po występie u Lubaszenki 24-letni aktor zapadł się pod ziemię. Co się z nim stało?

5 / 7

Dziś ma 36-lat

Obraz
© EastNews

W styczniu tego roku Wojtek Klata skończył 36 lat. Ostatnim filmem, w jakim mieliśmy szansę go zobaczyć, był „Obcy VI” - 30-minutowy krótki metraż w reżyserii Borysa Lankosza (m.in. „Rewers”)
.

W 2008 roku na antenie TVP2 zadebiutował cykl „System 09”. Klata był pomysłodawcą, scenarzystą, reżyserem oraz prowadzącym. Składający się z pięciu 50-minotwych odcinków miniserial próbował odpowiedzieć na pytania odnośnie skutków porozumień zawartych podczas obrad Okrągłego Stołu.

Ostatnio pojawił się jako gość specjalny na uroczystym otwarciu Centrum Kultury Jana Pawła II w Warszawie.

6 / 7

Rafał Zimowski

Obraz
© EastNews

W „300 milach do nieba” Wojciechowi Klacie partnerował Rafał Zimowski. W obrazie Dejczera 15-latek wcielił się w postać Jędrka Kwiatkowskiego.

Rola w filmie opartym na wydarzeniach z 1985 roku również dla niego nie była pierwszym zetknięciem z pracą na planie.

11 lat wcześniej pojawił się w obsadzie kultowego serialu „Rodzina Połanieckich” jako syn małżeństwa Bigielów.

7 / 7

Nadal związany z filmem

Obraz
© Theingroupinc.com

Po „300 milach do nieba” Rafał Zimowski przemknął w kostiumowej „Kanalii” Tomasza Wiszniewskiego z 1990 r. oraz krótkometrażowej „Drodze” Renaty Mazur i przepadł jak kamień w wodę. Co się z nim stało?

Wiele osób uważa, że świetnie zapowiadający się Rafał zmarnował swoją szansę rzucając film. Prawda jest jednak inna. Na początku lat 90. aktor wyemigrował z kraju i osiadł na stałe w Kanadzie.

Zimowski porzucił aktorstwo, jednak nie zerwał z filmem na dobre. W Kanadzie ukończył Wydział Reżyserii na Ryerson University. Obecnie mieszka i pracuje w Toronto. (gk/mf/mn)

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (310)

Cenimy Twoją prywatność

Kliknij "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU", aby wyrazić zgodę na korzystanie w Internecie z technologii automatycznego gromadzenia i wykorzystywania danych oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez Wirtualną Polskę, Zaufanych Partnerów IAB (880 partnerów) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów (405 partnerów) a także udostępnienie przez nas ww. Zaufanym Partnerom przypisanych Ci identyfikatorów w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej. Możesz również podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody Wirtualna Polska, Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy będą przetwarzać Twoje dane osobowe zbierane w Internecie (m.in. na serwisach partnerów e-commerce), w tym za pośrednictwem formularzy, takie jak: adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń i identyfikatory plików cookies oraz inne przypisane Ci identyfikatory i informacje o Twojej aktywności w Internecie. Dane te będą przetwarzane w celu: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostępu do nich, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru reklam, tworzenia profili związanych z personalizacją reklam, wykorzystania profili do wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profili z myślą o personalizacji treści, wykorzystywania profili w doborze spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, poznawaniu odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł, opracowywania i ulepszania usług, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru treści.


W ramach funkcji i funkcji specjalnych Wirtualna Polska może podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Cele przetwarzania Twoich danych przez Zaufanych Partnerów IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów są następujące:

  1. Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
  2. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru reklam
  3. Tworzenie profili w celu spersonalizowanych reklam
  4. Wykorzystanie profili do wyboru spersonalizowanych reklam
  5. Tworzenie profili w celu personalizacji treści
  6. Wykorzystywanie profili w celu doboru spersonalizowanych treści
  7. Pomiar efektywności reklam
  8. Pomiar efektywności treści
  9. Rozumienie odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł
  10. Rozwój i ulepszanie usług
  11. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru treści
  12. Zapewnienie bezpieczeństwa, zapobieganie oszustwom i naprawianie błędów
  13. Dostarczanie i prezentowanie reklam i treści
  14. Zapisanie decyzji dotyczących prywatności oraz informowanie o nich

W ramach funkcji i funkcji specjalnych nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy mogą podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Dla podjęcia powyższych działań nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy również potrzebują Twojej zgody, którą możesz udzielić poprzez kliknięcie w przycisk "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Cele przetwarzania Twoich danych bez konieczności uzyskania Twojej zgody w oparciu o uzasadniony interes Wirtualnej Polski, Zaufanych Partnerów IAB oraz możliwość sprzeciwienia się takiemu przetwarzaniu znajdziesz w ustawieniach zaawansowanych.


Cele, cele specjalne, funkcje i funkcje specjalne przetwarzania szczegółowo opisujemy w ustawieniach zaawansowanych.


Serwisy partnerów e-commerce, z których możemy przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody znajdziesz tutaj.


Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać wywołując ponownie okno z ustawieniami poprzez kliknięcie w link "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu.


Pamiętaj, że udzielając zgody Twoje dane będą mogły być przekazywane do naszych Zaufanych Partnerów z państw trzecich tj. z państw spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.


Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia, przeniesienia przetwarzania danych, złożenia sprzeciwu, złożenia skargi do organu nadzorczego na zasadach określonych w polityce prywatności.


Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że pliki cookies będą umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W celu zmiany ustawień prywatności możesz kliknąć w link Ustawienia zaawansowane lub "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu w ramach których będziesz mógł udzielić, odwołać zgodę lub w inny sposób zarządzać swoimi wyborami. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.