Łukasz Simlat
Jeden z najciekawszych i najbardziej obiecujących aktorów młodego pokolenia. Mimo krótkiego stażu w zawodzie, ma na swoim koncie sporo ról filmowych i telewizyjnych. Pamiętny w roli Arka w „Kochankach z Marony” Izabelli Cywińskiej i Marcina w serialu „Królowie przedmieścia”.
Urodził się 11 grudnia 1977 roku w Sosnowcu. Studiował w warszawskiej PWST, którą ukończył (bez dyplomu) w 2000 roku. W tym samym czasie związał się ze Studiem Teatralnym Koło, powstałym z inicjatywy studentów szkół teatralnych w Krakowie i w Warszawie oraz Uniwersytetu Warszawskiego.
Działalność w ramach tego stowarzyszenia okazała się dla aktora bardzo owocna.
** W samym tylko 2000 roku został laureatem nagród: Prezydenta Łodzi na Łódzkich Spotkaniach Teatralnych za spektakl „Strona zakwitających dziewcząt” wg Marcela Prousta, Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Działań Teatralnych i Plastycznych za „Rosyjski dramat” oraz wyróżnienia za rolę Księdza Piotra w „Dziadach” na Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. W 2002 roku otrzymał wyróżnienie na II Festiwalu Form Teatralnych w Warszawie za rolę w monodramie „Jak zjadłem psa”, a w 2003 – nagrodę zespołową na II Międzynarodowym Festiwalu Szkół Teatralnych w Warszawie za spektakl „Wiśniowy sad”.**
Na ekranie zadebiutował w 2002 roku, jako „Bakłan” w sensacyjnych produkcjach Wojciecha Wójcika „Bez litości” i „Sfora”. Rok później wystąpił w roli Jacka w nagrodzonej Złotymi Lwami na FPFF w Gdyni „Warszawie” Dariusza Gajewskiego oraz „Długonogiego” w udanym, obsypanym nagrodami debiucie Jacka Filipaka „Zerwany” (2003).
W 2004 roku dołączył do obsady komedii kryminalnej „Vinci” Juliusza Machulskiego, zagrał w „Długim weekendzie” Roberta Glińskiego (z cyklu „Święta polskie”) i pojawił się gościnnie w serialu Macieja Dejczera „Oficer”. Spotkanie z Izabellą Cywińską na planie drugiej części „Bożej podszewki”, gdzie zagrał jedynie niewielki epizod, zaowocowało angażem do jednej z głównych ról u boku Karoliny Gruszki i Krzysztofa Zawadzkiego w „Kochankach z Marony” (2005).
** Większe kreacje stworzył też u Janusza Kamińskiego w „Hani (2007), Michała Kwiecińskiego w „Statystach” (2006) i u Christophera Doyle’a w „Dark Warsaw” (2007). Zagrał ojca Adasia w filmie „Wszyscy jesteśmy Chrystusami” Marka Koterskiego (2006) i oficera CBŚ w komedii Jacka Bromskiego „U Pana Boga w ogródku” (2007).**
W latach 2006-07 grał główną rolę w serialu „Królowie przedmieścia”, nieco mniejsze lub gościnne występy dając w takich produkcjach, jak m.in. „Pitbull” Patryka Vegi, „Klinika samotnych serc”, „Kryminalni”, „Defekt”, „Wiedźmy” (wszystkie 2005), „Apetyt na miłość” (2006), „Prawo miasta”, czy „Odwróceni” (oba 2007).
Ostatnio ponownie spotkał się z Gajewskim na planie „Lekcji doktora Kuki”, zagrał szefa głównej bohaterki w komedii romantycznej „Nie kłam kochanie” Piotra Wereśniaka i taksówkarza w „Małej wielkiej miłości” Łukasza Karwowskiego (wszystkie z 2008 roku).
Na małym ekranie można go oglądać w roli księgowego w komediowym serialu „Brzydula”.