Paul Newman

Jeden z najwybitniejszych, legendarnych gwiazdorów hollywoodzkich. Aktor, reżyser, zasłużony filantrop, z przemysłem filmowym związany nieprzerwanie począwszy od lat 50-tych aż po XXI wiek. Przystojny, obdarzony nieprzeciętną inteligencją, nietuzinkowym poczuciem humoru oraz nie lada talentem, szybko stał się ulubieńcem publiczności i krytyki. Jest posiadaczem najsłynniejszych błękitnych oczu w dziejach kina, które stanowią jeden z jego znaków rozpoznawczych.

Paul Newman

Urodził się 26 stycznia 1925 roku w Shaker Heights w stanie Ohio w USA w zamożnej rodzinie pochodzenia żydowskiego.

Jego ojciec prowadził dobrze prosperujący sklep z artykułami sportowymi. Pasję aktorską rozbudzili w nim wujek i matka, już w bardzo wczesnym wieku. Jako 7-latek wystąpił w szkolnej inscenizacji „Robin Hooda”.

Przez trzy lata studiował na Uniwersytecie w Ohio, zanim rozpoczął służbę wojskową podczas II wojny światowej jako operator radia.

Tuż po wojnie przez chwilę zajmował się interesem rodzinnym po śmierci ojca w 1950 roku, wziąwszy ślub ze swoją pierwszą żoną sam został ojcem, i - już jako głowa rodziny – rozpoczął studia aktorskie w Yale Drama School, nawiązał współpracę z TV oraz szlifował warsztat w słynnym nowojorskim Actors Studio. W 1952 roku debiutował w telewizji, w 1953 roku - na Broadwayu w sztuce „Picnic”, a w 1954 roku w filmie „Srebrny kielich”.

Zasłynął rolą boksera Rocky’ego Graziano w biograficznym dramacie sportowym „Między liniami ringu” (1956) Roberta Wise’a ze Stevem McQueenem, a pozycję utalentowanego, początkującego aktora potwierdził występami w „Kotce na gorącym, blaszanym dachu” (1958, nominacja do Oscara i BAFTA) z Elizabeth Taylor, w westernie „Gwiazda szczęścia Billy Kida” (1958) Arthura Penna, dramacie „Długie, gorące lato” (1958, Nagroda Aktorska w Cannes), dramacie wojennym „Exodus” (1960) Ottona Premingera, w dramacie sportowym „Bilardzista” (1961, BAFTA, nominacja do Oscara i Złotego Globu), czy w westernie „Hud, syn farmera” (1963, nominacja do Oscara, Złotego Globu i BAFTA).

Newman zawsze starannie dobierał role, z powodzeniem zyskując zjednując sobie uwielbienie publiczności, jak i aprobatę krytyki. Często kreował postaci buntowników, outsiderów.

Stworzył niezapomniane duety aktorskie: z początkującym Robertem Redfordem w westernie George’a Roya Hilla „Butch Casidy i Sundance Kid” (1969, nominacja do BAFTA), w którym wcielił się w postać Butcha, oraz z młodziutkim Tomem Cruisem w „Kolorze pieniędzy” (1986) Martina Scorsese, za rolę w którym dostał Oscara oraz nominację do Złotego Globu.

Nominacje do Nagrody Akademii otrzymał ponadto za role: w komedii „Nieugięty Luke” (1967, także nominacja do Złotego Globu), dramacie Sydneya Pollacka „Bez złych intencji” (1981), dramacie „Werdykt” Sidneya Lumeta (1982, nominacja do Złotego Globu), komedii „Naiwniak” Roberta Bentona z Brucem Willisem i Melanie Griffith (1994, Srebrny Niedźwiedź na Berlinale, nominacja do Złotego Globu) oraz w gangsterskim obrazie „Droga do zatracenia” Sama Mendesa z Tomem Hanksem i Judem Law (2002, również nominacja do BAFTA i Złotego Globu).

W dekadzie lat 70-tych znaczące kreacje stworzył m.in. u Johna Hustona w filmie „Sędzia z Teksasu” (1972), u Roberta Altmana w „Buffalo Bill i Indianie” (1976) z Harveyem Keitelem i Burtem Lancasterem oraz w filmie sci-fi „Kwintet” (1979), u G. R. Hilla w komedii kryminalnej „Żądło” (1973), na planie której ponownie spotkał się z Redfordem, u Mela Brooksa w komedii „Nieme kino” (1976) oraz w filmie katastroficznym „Płonący wieżowiec” (1974) z Fredem Astaire, Stevem McQueenem i Faye Dunaway.

W 1978 roku przeżył osobistą tragedię – jego jedyny syn, Scott, zmarł na skutek przedawkowania narkotyków. Tuż po tragedii, Newman założył Centrum Przeciwdziałania Narkomanii imienia syna- Scotta Newmana.

Paul Newman jest producentem i reżyserem pięciu wysoko ocenionych przez krytykę obrazów.

** Za reżyserię debiutanckiego dramatu „Rachel, Rachel” (1968) otrzymał Złoty Glob oraz nominację do Oscara w kategorii Najlepszy Film.**

„Bezbronne nagietki” (1972) i „Szklana menażeria” (1987) nominowane były z kolei do Złotej Palmy w Cannes.

Oprócz tego wyreżyserował dramat przygodowy „Rodzina Stamperów” (1971) z Henrym Fondą i własnym udziałem, telewizyjny film „The Shadow Box” (1980, nominacja do Emmy za reżyserię) oraz dramat „Harry i syn” (1984).

Realizując tę ostatnią produkcję, zadebiutował również w roli scenarzysty.

W niemal wszystkich produkcjach Newmana wzięła udział jego żona, aktorka Joanne Woodward.

Otrzymał w sumie sześć Złotych Globów oraz liczne nominacje. Pierwszą statuetkę dostał jako Najbardziej Obiecujący Debiutant w 1957 roku. Dwie kolejne – Henrietta Awards dla Najbardziej Ulubionego Aktora otrzymał w latach 1964 i 1966. W 1984 roku został laureatem Honorowego Złotego Globu – nagrody im. Cecila B. DeMille’a za Całokształt, a w 2005 roku otrzymał statuetkę Złotego Globu oraz pierwszą w karierze Emmy za występ w telewizyjnej adaptacji powieści „Empire Falls” (2005) z Edem Harrisem, Philipem Seymourem Hoffmanem i Helen Hunt.

Rola Maxa Roby’ego w tej produkcji była ostatnim występem 80-letniego aktora, który oficjalnie zakończył długoletnią karierę. W 1986 roku otrzymał Honorowego Oscara za Całokształt, a w 1994 – Specjalną Statuetkę Akademii Jean Hersholt Humanitarian Award, za swoją działalność charytatywną.

Paul Newman

Data urodzenia1925-01-26
Miejsce urodzeniaShaker Heights, Ohio, USA
Data śmierci2008-09-26
Reżyser
Filmografia
Źródło artykułu:WP Film

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)

Cenimy Twoją prywatność

Kliknij "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU", aby wyrazić zgodę na korzystanie w Internecie z technologii automatycznego gromadzenia i wykorzystywania danych oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez Wirtualną Polskę, Zaufanych Partnerów IAB (880 partnerów) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów (405 partnerów) a także udostępnienie przez nas ww. Zaufanym Partnerom przypisanych Ci identyfikatorów w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej. Możesz również podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody Wirtualna Polska, Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy będą przetwarzać Twoje dane osobowe zbierane w Internecie (m.in. na serwisach partnerów e-commerce), w tym za pośrednictwem formularzy, takie jak: adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń i identyfikatory plików cookies oraz inne przypisane Ci identyfikatory i informacje o Twojej aktywności w Internecie. Dane te będą przetwarzane w celu: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostępu do nich, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru reklam, tworzenia profili związanych z personalizacją reklam, wykorzystania profili do wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profili z myślą o personalizacji treści, wykorzystywania profili w doborze spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, poznawaniu odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł, opracowywania i ulepszania usług, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru treści.


W ramach funkcji i funkcji specjalnych Wirtualna Polska może podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Cele przetwarzania Twoich danych przez Zaufanych Partnerów IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów są następujące:

  1. Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
  2. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru reklam
  3. Tworzenie profili w celu spersonalizowanych reklam
  4. Wykorzystanie profili do wyboru spersonalizowanych reklam
  5. Tworzenie profili w celu personalizacji treści
  6. Wykorzystywanie profili w celu doboru spersonalizowanych treści
  7. Pomiar efektywności reklam
  8. Pomiar efektywności treści
  9. Rozumienie odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł
  10. Rozwój i ulepszanie usług
  11. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru treści
  12. Zapewnienie bezpieczeństwa, zapobieganie oszustwom i naprawianie błędów
  13. Dostarczanie i prezentowanie reklam i treści
  14. Zapisanie decyzji dotyczących prywatności oraz informowanie o nich

W ramach funkcji i funkcji specjalnych nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy mogą podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Dla podjęcia powyższych działań nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy również potrzebują Twojej zgody, którą możesz udzielić poprzez kliknięcie w przycisk "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Cele przetwarzania Twoich danych bez konieczności uzyskania Twojej zgody w oparciu o uzasadniony interes Wirtualnej Polski, Zaufanych Partnerów IAB oraz możliwość sprzeciwienia się takiemu przetwarzaniu znajdziesz w ustawieniach zaawansowanych.


Cele, cele specjalne, funkcje i funkcje specjalne przetwarzania szczegółowo opisujemy w ustawieniach zaawansowanych.


Serwisy partnerów e-commerce, z których możemy przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody znajdziesz tutaj.


Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać wywołując ponownie okno z ustawieniami poprzez kliknięcie w link "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu.


Pamiętaj, że udzielając zgody Twoje dane będą mogły być przekazywane do naszych Zaufanych Partnerów z państw trzecich tj. z państw spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.


Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia, przeniesienia przetwarzania danych, złożenia sprzeciwu, złożenia skargi do organu nadzorczego na zasadach określonych w polityce prywatności.


Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że pliki cookies będą umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W celu zmiany ustawień prywatności możesz kliknąć w link Ustawienia zaawansowane lub "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu w ramach których będziesz mógł udzielić, odwołać zgodę lub w inny sposób zarządzać swoimi wyborami. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.