Queen Latifah
Znana, czarnoskóra aktorka, producentka i raperka, zwana czasem ‘pierwszą damą hip-hopu’. Pamiętna Matron Mama Morton w musicalu „Chicago” Roba Marshalla, gwiazda wielu znanych komedii.
Urodziła się 18 marca 1970 roku w Newark, w New Jersey. Jej ojciec był policjantem, mama – nauczycielką, rozstali się, kiedy miała 10 lat. Dorastała w towarzystwie starszego o rok brata, który później, już jako dorosły, ale wciąż młody mężczyzna zginął tragicznie w wypadku motocyklowym.
Już w dzieciństwie jej życie wypełniała muzyka – uwielbiała oglądać stare, amerykańskie musicale, często chadzała też na koncerty do jazzowego klubu prowadzonego przez mamę. W szkole słynęła z osiągnięć sportowych i teatralnych, jednak w szerokim świecie zaistniała najpierw dzięki działalności muzycznej. Zaczynała od występów w żeńskiej grupie rapowej Ladies Fresh, szybko jednak rozpoczęła karierę solową, nagrywając udany, debiutancki album „All Hail the Queen” (1989). Osiągnięcia Queen Latifah na scenie muzycznej były przełomowe i wyjątkowe, gdyż torowały drogę dla całego pokolenia rapujących kobiet w Stanach Zjednoczonych.
Do filmu trafiła w 1991 roku, debiutując u Spike’a Lee w dramacie/romansie „Malaria”.Jeszcze w tym samym roku zagrała w komedii „Prywatka 2”, rok później wystąpiła u boku Tupaka Shakura w thrillerze „Miasto aniołów 2”, a następnie – u boku Nicole Kidman i Michaela Keatona w wyciskającym łzy dramacie „Gra o życie (1993). Widzowie telewizyjni mieli okazję zapoznać się z ‘królową’, dzięki jej pierwszoplanowemu udziałowi w komediowym serialu „Living Single”, z którym była związana przez pięć lat (1993-98).
W międzyczasie dała kilka znaczących występów filmowych: u boku Jady Pinkett Smith w filmie akcji „Desperatki” (1996, Black Film Award, nominacja do Independent Spirit Award), obok Dustina Hoffmana, Sharon Stone i Samuela L. Jacksona w thrillerze sci-fi „Kula” (1998) i obok Danny’ego DeVito i Holly Hunter w ambitnym komediodramacie „Pełnia życia” (1998).
Rok 1999 to pamiętna rola opiekunki niepełnosprawnego Denzela Washingtona w głośnym thrillerze „Kolekcjoner kości” z Angeliną Jolie, a 2002 – rewelacyjny, taneczno-wokalny występ w musicalu „Chicago” Roba Marshalla, którym dobitnie udowodniła, że jej zdolności muzyczne nie ograniczają się jedynie do hip-hopu. Drugoplanowa rola Matron Mamy Morton przyniosła jej prestiżowe nominacje: do Oskara, BAFTA, Złotego Globu i MTV Movie Award, jak również statuetkę Black Reel Award i zespołowe nagrody Screen Actors Guild Award i Broadcast Film Critics Association Award.
Jako współwłaścicielka prowadzonej wspólnie z partnerem, Shakimem Compere’em, wytwórni Flavor Unit Entertainment, w 2003 roku zadebiutowała w roli producentki komedii „Wszystko się wali”, na planie której partnerował jej Steve Martin. Produkcja cieszyła się uznaniem, szczególnie młodszej części publiczności, przynosząc aktorce Image Award, Teen Choice Award i dwie nominacje do MTV Movie Award.
Później wyprodukowała jeszcze takie komedie, jak: „Piknik” (2004), „Salon piękności” (2005) i „Who’s Your Caddy?” (2007), świąteczny film familijny „The Perfect Holiday” (2007) oraz telewizyjny dramat „Life Support” (2007). Pierwszoplanowa rola byłej narkomanki i nosicielki wirusa HIV w tym, opartym na faktach dramacie, przyniosła jej uznanie krytyki, prestiżową statuetkę Screen Actors Guild Award i łańcuszek kolejnych, ważnych nominacji (do Złotego Globu, Emmy, Satellite Award i Prism Award).
Poza tym, Queen Latifah była gwiazdą takich komedii, jak: „Straszny film 3”, „Barbershop 2: Z powrotem w interesie”, „New York Taxi”, „Ostatnie wakacje” Wayne’a Wanga i gwiazdorsko obsadzony „Przypadek Harolda Cricka” Marka Forstera.
W 2007 roku po raz kolejny miała okazję wystąpić w musicalu – tym razem był to remake „Lakieru do włosów”, z udziałem Michelle Pfeiffer i Johna Travolty. Z kolei rok 2008 to gwiazdorski udział w dwóch komediach: kryminalnej („Skok na kasę” z Katie Holmes i Diane Keaton) i romantycznej („Co się zdarzyło w Las Vegas” z Cameron Diaz i Ashtonem Kutcherem), oraz jedna z głównych ról w głośnym dramacie „Sekretne życie pszczół” z Jennifer Hudson, Paulem Bettany i Dakotą Fanning. Do najsłynniejszych występów aktorki należy też niewątpliwie ‘mówiona’ rola w drugiej i trzeciej części filmu animowanego „Epoka lodowcowa” (2006, 2009).
Najświeższą produkcją z jej udziałem jest gwiazdorsko obsadzona komedia romantyczna „Valentine’s Day” Garry’ego Marshalla, z Bradleyem Cooperem, Jessiką Biel, Julią Roberts, Anne Hathaway, Ashtonem Kutcherem, Jamie Foxxem, Jennifer Garner, Shirley MacLaine, Jessiką Albą i Patrickiem Dempseyem (2010).
Queen Latifah jest autorką książki „Ladies First: Revelations of a Strong Woman”.
Oryginalny pseudonim artystyczny zawdzięcza kuzynowi-muzułmanowi. Słowo ‘Latifah’ w języku arabskim oznacza: ‘subtelna, delikatna, wrażliwa’.
Komentarze