Trwa ładowanie...
oprac. Kamila Gulbicka
05-12-2018 15:54

15. Warszawski Przegląd Filmów Górskich. Mamy program!

Tegoroczny, 15. Przegląd odbywa się w niezwykłym roku, gdy w górach wysokich działy się rzeczy, które odbiły się głośnym echem na całym świecie, a które dotyczyły również polskich wpinaczy.

15. Warszawski Przegląd Filmów Górskich. Mamy program!Źródło: Materiały prasowe
d423y5k
d423y5k

Na wielu krajowych festiwalach górskich tematy te były szeroko omawiane, u nas znajdując odzwierciedlenie w prezentacji Rafała Froni (zimowe K2) czy pakistańskiego filmu pod wymownym tytułem Tomasz Mackiewicz. Z kolei Łukasz Kocewiak opowie o swojej ambitnej samotnej wyprawie na Noszak i o niezwykłych okolicznościach, w jakich się ona odbywała. Tu też pojawia się głośny międzynarodowy wątek, pierwszego wejścia na ten szczyt Afganki.

Tak się składa, że tym razem wśród naszych gości dominują Panie – nie bez powodu, bo Miłka Raulin jako siódma i najmłodsza Polka ukończyła w tym roku Koronę Ziemi, Monika Witkowska zdobyła swój kolejny ośmiotysięcznik - Manaslu, a Anna Czerwińska obchodzi 50-lecie przygody z górami, i stąd w naszym programie jej benefis, który na festiwalu w Lądku Zdroju cieszył się ogromnym zainteresowaniem.

Dla zaawansowanych turystów górskich przygotowaliśmy też coś interesującego – Bartosz Malinowski przybliży nam ideę Wielkiego Szlaku Himalajskiego, a firma Mountainfreaks opowie o specyfice wchodzenia na coraz popularniejszy wśród Polaków pięciotysięcznik – Kazbek.

Repertuar filmowy został zdominowany przez kilka głośnych produkcji zachodnich. Cykl Reel Rock Tour od lat cieszy się uznaniem wśród fanów wspinaczki skałkowej, podobna w swym charakterze jest też druga amerykańska superprodukcja, Dawn Wall, przybliżająca klasyczne przejście najtrudniejszej drogi wielowyciągowej na świecie. Zupełnie inny, choć równie wybitny jest film Mountain, obrazujący majestat gór oraz człowieka szukającego w nich najśmielszych wyzwań. Całość spięta jest wspaniałą muzyką klasyczną, skomponowaną specjalnie dla potrzeb filmu. Tradycyjnie będzie też kilka filmów zachodnich pozyskanych z festiwalu w Lądku Zdroju, tym razem pod tytułem Lądek Film Tour. Szczególnie godny polecenia jest Magnetic Mountains, poruszający odwieczny dylemat nad sensem podejmowania ekstremalnej wspinaczki, a wypowiadają się w nim takie sławy, jak Chris Bonington czy Steve House.

d423y5k

Na zakończenie warto też wspomnieć o kilku polskich filmach. Wśród nich wyróżnia się obraz Ostatni górale, traktujący z ogromnym pietyzmem o osobach wykonujących ginące już zawody. Dla miłośników Tatr i podhalańskiej kultury jest pozycją obowiązkową. Inne filmy, także warte wzmianki to: Legenda Klimka (o okolicznościach powstania słynnego radiotelefonu Klimek), czy najnowszy film Darka Załuskiego, którego tytuł tłumaczy wszystko: Korona Polski boso.

Jak zwykle podczas Przeglądu będzie funkcjonowało stoisko z wydawnictwami górskimi, a skoro niemal każdy z naszych prelegentów napisał książkę, to okazji do zbierania autografów nie zabraknie. Sponsorzy przygotowali zaś szereg upominków, czyli będzie się działo! Zapraszamy serdecznie do warszawskiego do kina Wisła.

PROGRAM PRZEGLĄDU
Piątek 7.12.2018

Godz. 18.30 /Filmy 1/
No Trace Tatra

Polska 2018, reż. Bartek Solik, 31’

W październiku 2017 roku podróżnik Marek Kamiński obszedł Tatry dookoła. W osiem dni pokonał pieszo dwieście kilometrów przez Podhale, Orawę, Liptów i Spisz. Spotkał się z ponad dwudziestoma osobami na różne sposoby związanymi z Tatrami, żeby porozmawiać o problemach, które dotyczą gór i terenów wokół nich. Wszystko pod hasłem No Trace – bez śladów w przyrodzie. Jednym z efektów wędrówki jest ten film Bartka Solika, wyprodukowany przez Tatrzański Park Narodowy.

d423y5k

Dziewiąty w drodze na Everest

Polska 2018, producent Miłka Raulin, 20’

Ile kosztuje nasze życie na wysokości 8000 metrów n.p.m.? Czy naprawdę można liczyć na swojego Szerpę w strefie śmierci? Czym okupuje się zdobycie najwyższej góry świata? „Dziewiąty w drodze na Everest” to film o wyzwaniu, odwadze i o trudach wspinaczki. To historia Krzysztofa, który zrezygnował ze swojego marzenia, aby ratować życie drugiego człowieka. Dokonał tego, zmagając się z zimnem, brakiem tlenu i gigantycznym zmęczeniem. Była to najprawdopodobniej pierwsza samodzielna akcja ratownicza na wysokości 8400 m. n.p.m. „Dziewiąty…” to historia o wielkich marzeniach i cenie, jaką trzeba zapłacić, ratując swoje lub czyjeś życie.

Miłka Raulin, producentka filmu mówi: Krzysztofa poznałam w Namche Bazar, wiosce w Nepalu położonej na wysokości 3400 m. n.p.m. To dzięki niemu zrozumiałam, że aby zdobyć ostatni szczyt z Korony Ziemi, muszę być znakomicie przygotowana, a moje życie mogę powierzyć jedynie ludziom, których priorytetem będzie bezpieczeństwo.
Ten film to historia dwojga ludzi, których połączyła pasja do gór oraz wielkie wyzwanie.

d423y5k

Mira

Hong Kong 2016, reż. Lloyd Belcher, 42’

Pochodząca z małej nepalskiej wioski Mira marzy o odniesieniu wielkiego sukcesu w sporcie - ma zamiar zostać uznaną na świecie biegaczką górską. Jedzie do Katmandu, by tam pracować i trenować. Gdy pieniądze na utrzymanie kończą się, jest już zdecydowana wracać do swojej wioski. Wtedy przypadkiem poznaje biegacza, który opowiada jej o długodystansowym biegu po okolicznych wzgórzach. Mira nie tylko wygrywa zawody, ale także zaczyna zdawać sobie sprawę, że ciężkie życie w górskich warunkach doskonale przygotowało ją do tego rodzaju biegów. Ten krótki i barwny dokument nakręcony w Hongkongu, Nepalu i Australii opowiada o drodze Miry do celu, który dziewczyna osiąga w iście sprinterskim czasie.

Korona Polski boso

Polska 2018, reż. Darek Załuski, 25’

Korona Gór Polski zatwierdzona została 13 grudnia 1997 r. na specjalnym spotkaniu zwołanym przez redakcję czasopisma „Poznaj swój kraj”, inaugurującym jednocześnie powstanie Klubu Zdobywców Korony Gór Polski. Od tego momentu regularnie padają rekordy szybkości zdobywania wszystkich 28 wierzchołków latem oraz zimą. Nasz projekt zakłada pierwsze w historii przejście korony boso. Mamy do pokonania 28 szczytów, około 12 000 m do góry i 250 km marszu oraz 1800 km samochodem. Przy dobrych warunkach pogodowych cała akcja będzie trwała 10 dni, czyli średnio 3 wierzchołki na dobę. Droga jest dużym wyzwaniem ze względu na rodzaj podłoża (leśne ścieżki, szyszki, itp.). Zazwyczaj wszystkie tatrzańskie przejścia, np. Rysy czy Orla Perć to piarg lub skała. Nawet bose wędrówki trekkingowe w górach Kaukazu nie posiadają tak zróżnicowanego podłoża. Zdecydowałem się na kontynuację wędrowania po górach boso i jako kolejny cel obrałem bardzo wymagającą drogę przez 28 szczytów Korony Gór Polskich – mówi bohater filmu, Janek Penz. Chodzenie boso po górach wzmacnia moją mentalność, psychikę i odporność na ból, a każdy krok postawiony stopą bez dodatkowej izolacji z podłożem ma dla mnie również znaczenie mistyczne, wprowadza w moje życie naturalność w obcowaniu z naszą planetą.

d423y5k

Godz. 20.30 /Reel Rock/
Reel Rock Tour 13
USA 2018, ok. 110’

ERA ONDRY

Co jakiś czas pojawia się sportowiec, który na nowo definiuje swoją dyscyplinę. Adam Ondra, 25-letni czeski mocarz, raz po raz testuje granice ludzkich możliwości. Pod koniec ubiegłego roku ustanowił punkt odniesienia dla tego sportu: przeszedł pierwszą na świecie drogę o trudności 5.15d (9c w skali francuskiej), którą nazwał Silence. Po tej wspinaczce wyruszamy z Adamem w podróż z jego domu w Czechach po całej Europie aż do Ameryki Północnej, gdy wprowadza nowe metody treningowe, przechodzi nowe drogi i próbuje być pierwszą osobą, która pokona drogę o trudności 5.15 w pierwszej próbie. Era Ondry to niezwykła podróż z jednym z największych wspinaczy w jego szczytowej formie.
Występuje: Adam Ondra

NA CZAS

Ogłoszenie, że wspinaczka stanie się jedną z dyscyplin Igrzysk Olimpijskich w 2020 roku, stało się olbrzymią szansą dla popularyzacji tej dziedziny sportu. Wielu wspinaczy nie kryło jednak swego zaskoczenia, gdy dowiedziało się, że jedną z trzech połączonych ze sobą konkurencji wymaganych do zdobycia medalu jest... wspinaczka na czas. Korespondent REEL ROCK, Zachary Barr, przygląda się tej subdyscyplinie i roli, jaką odegra w kształtowaniu przyszłości wspinaczki. Podróż Barra z USA do Francji, w której narodziła się wspinaczka na czas, do Południowej Azji, gdzie jej rola jest naprawdę ogromna, osiąga punkt kulminacyjny na międzynarodowych zawodach w Moskwie, podczas których najlepsi sprinterzy ścigają się na 15-metrowej ściance, pokonując ją w niecałe sześć sekund.
Występują: Claire Buhrfeind, Reza Alipour, John Brosler, Aries Susanti Rahayu, Max Hammer, Stanislav Kokorin

d423y5k

Godz. 12.00 /RAULIN/

Miłka Raulin – prezentacja: 60’

Siła Marzeń – Korona Ziemi to siedmioletni projekt, który zakończył się zdobyciem Everestu (22.05.2018) - ostatniej góry w Koronie Ziemi. To nie tylko opowieść o pasji do gór, podejmowaniu wyzwań i przekraczaniu granic własnych możliwości, ale także inspiracja dla innych, by nie poddawali się tak łatwo przeciwnościom losu. W trakcie prelekcji Miłka opowie o trudnościach, które musiała pokonać, by zdobyć Koronę Ziemi, ale przede wszystkim przytoczy ciekawostki z poszczególnych wypraw. Usłyszymy o Papui Zachodniej i nielegalnym przekraczaniu największej odkrywkowej kopalni złota, o wyprawie na zimną Alaskę, gdzie temperatury spadają do -45 stopni Celsjusza, o odległej i niedostępnej Antarktydzie, na którą Miłka dostała się lecąc w…. luku bagażowym, a także o ostatnim wyzwaniu, jakim był Everest i wspinaczka w strefie śmierci na dostojną Górę Gór.

Godz. 13.30 /FRONIA/

Anatomia Góry. Osiem Tysięcy Metrów ponad Marzeniami 60’
Opowieść o Zimowej Wyprawie Narodowej na K2 i o tym, po co chodzi się w góry najwyższe. Jak tam jest, dlaczego nie udało się zdobyć zimą szczytu K2, jakie popełniliśmy błędy?
Skąd pomysł książki, jak powstała i o czym tak naprawdę jest Anatomia Góry? A także kilka słów o przyszłości, czy i kiedy wrócimy na K2 i na inne góry, jakie mamy plany i jakie wnioski wyciągnęliśmy z poprzednich prób.

d423y5k

Godz. 15.00 /DAWN WALL/
*Dawn Wall *

Austria 2017, reż. Josh Lowell & Peter Mortimer, 100’

W styczniu 2015 roku Amerykanie Tommy Caldwell i Kevin Jorgeson skupili na sobie uwagę wspinaczkowego świata, podejmując próbę przejścia Dawn Wall – pozornie niemożliwej do pokonania ponad 900-metrowej ściany na El Capitan w Yosemitach. Wspinacze zamieszkali w ścianie na wiele tygodni, wzbudzając przy okazji szalone zainteresowanie światowych mediów. Dla Tommy’ego Caldwella zmierzenie się z Dawn Wall było czymś więcej niż tylko kolejną wspinaczkową drogą – był to jego życiowy cel, którego realizacja wiązała się z pokonaniem wielu przeszkód. W wieku 22 lat Caldwell został wzięty do niewoli przez rebeliantów w Kirgistanie, a krótko po tym w wyniku wypadku stracił palec wskazujący. Jednak te doświadczenia uczyniły go tylko silniejszym. Szukając ukojenia po rozpadzie małżeństwa, skupił się na postawionym celu – Dawn Wall. Balansując na granicy poświęcenia i obsesji, Caldwell i jego partner Jorgeson przez sześć lat pracowali nad poprowadzeniem najtrudniejszej wielowyciągowej drogi na świecie. Podczas ostatecznej próby Caldwell staje w obliczu trudnej decyzji – zostawić partnera i spełnić swoje największe marzenie, czy zrezygnować z postawionego sobie celu ze względu na przyjaźń?

Godz. 17.00 /CZERWIŃSKA/

Anna Czerwińska – benefis 90’

Prezentacja obrazująca 50 lat spędzonych w górach, podczas których Anna wraz z swoimi partnerami i partnerkami nieraz stawała w obliczu ekstremalnych wyzwań. Co rusz przewijają się znane postaci z naszego górskiego światka – Krystyna Palmowska, Krzysztof Wielicki, Leszek Cichy, Darek Załuski, Piotr Pustelnik, Ryszard Pawłowski. W trakcie spotkania poznamy kulisy ważniejszych wypraw i powspominamy dawne czasy.
W drugiej części wieczoru zapraszamy na spotkanie z osobami, z którymi Anna wspólnie jeździła na wyprawy – Krystyną Palmowską, Anną Okopińską, Rafałem Fronią, Darkiem Załuskim, Jerzym Natkańskim czy Tomkiem Kobielskim.

Godz. 19.00 /MOUNTAIN/

Mountain *
*
Australia, 2017 r., reż. Jennnifer Peedom, 74’

Co znaczą dla nas góry i dlaczego się na nie wspinamy? Z jakiego powodu tak nas wciągają, czasem nawet kosztem życia? Zaledwie 300 lat temu wejście na szczyt uznawano za obłęd, a góry były miejscem niebezpiecznym, którego należało unikać. Co się stało, że zaczęliśmy traktować je w kategoriach piękna, wyższego świata, który tak nas fascynuje? Film jest efektem współpracy znanej australijskiej reżyserki Jennifer Peedom ("Sherpa") z Australijską Orkiestrą Kameralną (ACO), jedną z największych orkiestr kameralnych na świecie. Zachwycający wizualnie i dźwiękowo obraz nakręcony przez jednego z najlepszych operatorów filmowych (prywatnie wspinacza górskiego) prezentuje piękno gór i ewolucję pasji, jaką wobec nich żywimy.
Dzięki fenomenalnej pracy kamery, przy wykorzystaniu dronów i helikopterów, obserwujemy najwyższe i najpiękniejsze szczyty i masywy górskie na Ziemi. Poznajemy fizyczne piękno gór w pełnym ich kształcie i majestacie. Narratorem filmu jest Willem Dafoe.
Dowiadujemy się, dlaczego ludzie tak bardzo fascynują się górami pomimo oczywistych niebezpieczeństw, jakie się z nimi wiążą. Poznajemy wpływ gór na życie i wyobraźnię człowieka. Śledzimy również początki alpinizmu, traktowanego kiedyś jako pasja naznaczona dążeniem człowieka do piękna. Dopiero z czasem miejsce pokory zajęły w alpinizmie uczucia mniej wzniosłe: kult macho czy egotyzm, które w górach często prowadzą do śmierci. W filmie obserwujemy również najlepszych wspinaczy na świecie i ich wyczyny. Mamy wreszcie szansę zrozumieć, dlaczego góry są dziś częścią wielkiego misterium życia i przyciągają do siebie miliony ludzi.

Godz. 20.30 /WITKOWSKA/

Monika Witkowska, prezentacja: MANASLU – ÓSMA GÓRA ŚWIATA PO BABSKU, 60’

28 września tego roku Joanna Kozanecka i Monika Witkowska zostały ex aequo czwartą i piątą Polką na szczycie Manaslu (8156 m. n.p.m.). Jak wyglądały przygotowania do "Awilux Discover Expedition", a potem właściwa akcja górska? Co sprawia, że w rankingu najbardziej niebezpiecznych ośmiotysięczników Manaslu zajmuje wysokie piąte miejsce? Co kryje się w hasłach "Samogon" czy "Chińczyk na drodze"? Po pokazie Moniki będzie okazja do zakupu jej książek, w tym świeżo wydanej "Góry z duszą - część III".

Niedziela 9.12.2018 *
*
Godz. 13.30 /KOCEWIAK, MALINOWSKI/

Prezentacja – Łukasz Kocewiak: Noszak solo 2018, 60’

Afganistan od dziesięcioleci targany jest wojnami, a niestabilna sytuacja polityczna i ciągłe zagrożenie atakiem terrorystycznym blokują rozwój turystyki wysokogórskiej. Od autora prelekcji będziemy mogli dowiedzieć się, czy bezpieczne wspinanie w afgańskim Hindukuszu jest jeszcze możliwe. Łukasz w tym roku samodzielnie zorganizował wyprawę do Afganistanu w rejony Korytarza Wachańskiego oraz wszedł solo na najwyższy szczyt tego kraju – Noszak (7492 m n.p.m.).
Prezentacja – Bartosz Malinowski: Wielki Szlak Himalajski 2015-2019: Nepal, Kaszmir & Indie, 60’

Para podróżników: Joanna Lipowczan i Bartosz Malinowski od 2015 r. realizuje projekt przejścia kolejnych pasm Himalajów, znany pod nazwą Wielki Szlak Himalajski 2015-2019.
W pierwszym jego etapie w ciągu 120 dni przeszli 1700 km wymagających i trudno dostępnych szlaków w Nepalu. W drugim etapie – między czerwcem a październikiem 2017 r. – ruszyli w góry ciągnące się przez Kaszmir i Indie.

Trasa drugiego etapu Wielkiego Szlaku Himalajskiego jest długą wędrówką, podczas której bardzo rzadko spotyka się ludzi. Trawers indyjskich Himalajów to przygoda pełna zwrotów akcji, bogata w zachwyty nad pięknem krajobrazów, ale też obfitująca w trudy codziennego życia długodystansowego trekkera. Poza brakiem jakiegokolwiek oznaczenia trasy oraz koniecznością samodzielnego jej wytyczania, podróżnicy musieli się zmierzyć z lodowcami najeżonymi szczelinami oraz wartkimi, pełnymi lodowatej wody górskimi rzekami. Problemem był także brak łączności ze światem, spowodowany zakazem używania w Indiach telefonów satelitarnych.
Obecnie Asia i Bartosz planują kolejne etapy Wielkiego Szlaku Himalajskiego w Bhutanie i Pakistanie.

Godz. 16.00 /LĄDEK TOUR/
Lądek Film Tour 2018
Mathered by Mountains

Nepal 2017, reż. Renan Ozturk, 16’

Pasang Lhamu Sherpa Akita, wiodąca nepalska przewodniczka wysokogórska, ma na koncie szczyty najwyższych gór na Ziemi. W filmie „Mothered by Mountains” Pasang połączy siły z najmniej spodziewanym partnerem – lokalną ikoną punk rocka Sareeną Rai, aby wspólnie spróbować wejść na dziewiczy szczyt. Dziewczyny odkryją, że ścieżki wiodące na najwyższe góry znajdują się przede wszystkim w nas samych.

Loved by All. The Story of Apa Sherpa

Kanada 2018, reż. Eric Crosland, 14’

Wiosną każdego roku szczyt Mount Everestu przyciąga ludzi z całego świata. W jego cieniu żyją Szerpowie, twardzi i niezwykle religijni ludzie. Pomimo pieniędzy pozostawianych przez wyprawy na najwyższy szczyt świata, Szerpowie w dużej mierze nadal żyją skromnie i ubogo, bez dostępu do edukacji. Apa Sherpa, chłopak pochodzący z regionu Khumbu, wszedł na Everest 21 razy. Pracę tragarza w górach wysokich rozpoczął już w wieku 12 lat. Podobnie jak wielu innych Szerpów, na całe miesiące rozstawał się z rodziną, by ryzykując życiem wnosić na górę ciężki sprzęt wyprawowy. Obecnie, jako założyciel Apa Sherpa Foundation, pragnie stworzyć dla swoich ludzi inną, lepszą przyszłość. Jak mówi Apa, "bez edukacji nie mamy żadnego wyboru".

*Tomasz Mackiewicz *

Pakistan 2018, reż. M. Haris Ansan, Naveed Bari, 16’

Film o życiu Tomka Mackiewicza i jego filozofii kryjącej się za siedmioma próbami zdobycia Nanga Parbat zimą. Obraz ten pokazuje, co wydarzyło się podczas ostatniej próby wejścia na "Górę Mordercę".

*Follow Through *

USA 2017, reż. Adam Clark & Isaiah Branch-Boyle, 22’

Zdania na temat narciarki Caroline Gleich są podzielone. Jedni uważają ją za postać inspirującą, drudzy - wręcz przeciwnie. Niektórzy widzą w niej gwiazdę mediów społecznościowych, inni wzór do naśladowania, jeszcze inni modelkę przebraną za alpinistkę. W wieku 16 lat natknęła się na egzemplarz kultowego przewodnika „Chuting Gallery”, opisujący 90 trudnych i niebezpiecznych tras skialpinistycznych w górach Wasatch w stanie Utah. Kiedy Caroline po raz pierwszy powiedziała, że chce nimi zjechać, została wyśmiana. „Może dlatego, że mam nieco ponad 150 cm wzrostu, albo dlatego, że jestem drobną blondynką. Ale pamiętam to uczucie, nie było przyjemne” – wspomina. Przez kolejne dziesięć lat rozwijała umiejętności, żeby spełnić swoje narciarskie marzenie. „Follow Through” to opowieść o stracie, poczuciu przynależności i pragnieniu szacunku. Których głosów mamy słuchać, a które ignorować w dobie nieustannej i wszechobecnej oceny?

Legenda Klimka

Polska 2018, reż. Julia Kaczorowska, 42’

"To nie powinno być jedynie kwitowane twierdzeniem, że coś takiego istnieje. Wypada zapytać, ile pracy zostało w to włożone, kto to zrobił, jak to zbudował, czy skonstruował to koncern, który zatrudnia dwa tysiące osób, czy też jeden człowiek z trzema pomagierami".
"Legenda Klimka" to dokument o działaniach Wojciecha Nietykszy, skromnego konstruktora i wykonawcy pierwszych radiotelefonów używanych początkowo przez ratowników w polskich górach, a potem przez naszych himalaistów. To również przez radiotelefony Klimek padły słowa o pierwszym zimowym zdobyciu Mount Everestu, którego dokonali Polacy. Historia ta opowiedziana została przez wnuczkę Wojciecha Nietykszy.

Godz. 18.00 /KAZBEK, OSTATNI GÓRALE/

Firma Mountainfreaks prezentuje "10 największych błędów, które Polacy popełniają podczas wyprawy na Kazbek. Poznaj je, aby ich nie powtarzać.” 50’
Kazbekiem nazwali go Rosjanie. Dla Gruzinów to Mkinwarcweri, czyli "Lodowa góra”.

W europejskich statystykach przeczytamy, że ma 5033,8 m n.p.m. wysokości, ale Gruzini upierają się, że jest to 5047 m. Podobno jest wygasłym już wulkanem, ale w 2002 roku wyziewy gorących gazów na stokach Kazbeku spowodowały zerwanie się lodowca, a w efekcie tego – zniszczenie kilku wiosek i śmierć wielu ludzi. W internecie znajdziemy artykuły z przyciągającymi uwagę tytułami sugerującymi, że do wejścia na jego szczyt nie potrzeba nawet rękawiczek, a tymczasem polscy ratownicy prowadzą bazę ratunkową na Kazbeku i na drodze prowadzącej na szczyt ustawiają tabliczki ostrzegawcze w języku polskim. Gruzja staje się coraz bardziej popularnym celem wyjazdów, tak samo jak i Kazbek, bo to przecież on znajduje się na okładkach większości przewodników po tym kraju. Każdego roku szczyt próbuje zdobyć około 3000 osób, z czego ponad 50% stanowią Polacy.
Podczas spotkania dowiemy się, jak zorganizować wyprawę na Kazbek tak, aby pozostała ona na zawsze najlepszą przygodą w naszym życiu. Otrzymamy również konkretne rady, które pomogą nam uniknąć najczęściej powtarzanych błędów, popełnianych przy próbach zdobycia szczytu.

Ostatni górale

Polska 2018, reż. Filip Luft, 48’

Film przedstawia polską kulturę góralską w sposób piękny i liryczny. Kładzie nacisk na pokazanie krajobrazów górskich, jak również na barwne postacie. Przedstawia portrety kilku polskich górali, wykonujących te same zawody i dzielących te same pasje, które zajmowały ich przodków na przestrzeni minionych kilku stuleci. Ludzi, których charakter kształtuje się w konfrontacji z naturą – niedostępnymi górami, zmianami pogody oraz zwierzętami. Film wielokrotnie nagradzany, m.in. główną nagrodą na festiwalu Adrenalinium w Żywcu.

Godz. 20.15 /MAGNETIC MOUNTAIN/

Magnetic Mountains
*Francja, Wielka Brytania 2017, reż. Steve Wakeford, 85’ *

Po wypadku w Alpach brytyjski wspinacz Steve Wakeford próbuje powrócić do zdrowia, ale przede wszystkim szuka odpowiedzi na pytanie o sens narażania życia w górach i o to, czy ogromne ryzyko jest nieodłącznym elementem wspinaczki oraz dlaczego góry zawsze są dla nas najważniejsze.
Steve rozmawia z wybitnymi wspinaczami, psychologami i przewodnikami górskimi, którzy szukają wyjaśnienia – czy warto to robić i jaka jest cena tej pasji? W filmie występuje cała plejada znanych postaci, jak Chris Bonington, Tommy Caldwell czy Steve House.

d423y5k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d423y5k