Trwa ładowanie...

29. WFF: ''W ukryciu'' Kidawy-Błońskiego i ''Ida'' Pawlikowskiego w głównym konkursie

Share
29. WFF: ''W ukryciu'' Kidawy-Błońskiego i ''Ida'' Pawlikowskiego w głównym konkursie
Źródło: Opus Film
d32jcrm

W Konkursie Międzynarodowym znajdą się dwa polskie filmy.

Pierwszy z nich to „W ukryciu” Jana Kidawy-Błońskiego, laureata Złotych Lwów na festiwalu w Gdyni i nagrody za reżyserię na festiwalu w Moskwie za film „Różyczka”. Film opowiada o niezwykłej więzi emocjonalnej między dwiema kobietami – Janiną, mieszkającą z ojcem, młodą, wrażliwą wiolonczelistką oraz Ester, młodą Żydówką, ukrywającą się w piwnicy pod ich mieszkaniem w czasie okupacji.

W rolach głównych Magdalena Boczarska, Julia Pogrebińska, Tomasz Kot, Krzysztof Stroiński, Jacek Braciak, Agata Kulesza. Pokaz na WFF będzie europejską premierą „W ukryciu”. Premiera światowa nastąpi kilka dni wcześniej na jednym najważniejszych festiwali pozaeuropejskich.

Drugim polskim filmem w Konkursie Międzynarodowym będzie "Ida" Pawła Pawlikowskiego, wielokrotnie nagradzanego reżysera takich filmów jak „Last Resort”, „Lato miłości”, czy „Kobieta z piątej dzielnicy”. Jest to poruszająca, kameralna historia młodej zakonnicy, która przed złożeniem ślubów odwiedza swoją ciotkę, a ta odkrywa przed nią mroczną tajemnicę rodziny. W rolach głównych Anna Trzebuchowska, Agata Kulesza, Dawid Ogrodnik, Adam Szyszkowski.

d32jcrm

W Konkursie 1-2 znalazł się debiut Sebastiana Buttnego pt. „Heavy Mental”. Jest to szczery i bezpretensjonalny obraz nastroju i ducha współczesnych 30-latków żyjących w Polsce, z ich rozterkami, poczuciem humoru, pragnieniami oraz zatopieniem w paradoksach tak zwanego „normalnego” życia. W rolach głównych Grzegorz Stosz, Piotr Głowacki, Izabela Nowakowska, Joanna Szczepkowska.

W Konkursie Filmów Krótkometrażowych pokażemy „Powrót” Ewy Bukowskiej, wyprodukowany przez Studio Munka. Film opowiada o polskim żołnierzu, który powraca z misji wojennej w Afganistanie. Występują Marek Bukowski, Agata Buzek, Krzysztof Stroiński, Anna Chodakowska, Jakub Wieczorek. Konkurs Filmów Krótkometrażowych na WFF jest oficjalnie uznawany przez Amerykańską Akademię Filmową, co oznacza, że zwycięzca może się ubiegać o nominację do Oscara.

WFF jako jedyne w Polsce i jedno z zaledwie czternastu na świecie wydarzeń filmowych jest oficjalnie uznawane przez Międzynarodową Federację Stowarzyszeń Producentów Filmowych (FIAPF, www.fiapf.org) jako międzynarodowy konkursowy festiwal filmowy.

  1. Warszawski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach 11-20 października 2013 w Kinotece w Pałacu Kultury i Nauki oraz w Multikinie Złote Tarasy. Cały program 29. WFF ogłosimy na konferencji prasowej w środę 25 września.
d32jcrm

Organizatorem WFF jest Warszawska Fundacja Filmowa. WFF odbywa się pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydent Warszawy. Głównym partnerem WFF jest TVP2. Sponsorzy i partnerzy WFF to: Epson, Sundance Channel, Twins s.c., Złote Tarasy. Partner Branżowy w Chinach: Film Factory. Oficjalny Samochód: Chevrolet. Oficjalny Hotel: Marriott Warsaw. Oficjalny Spedytor: DHL. Partnerzy Medialni: Filmweb, Gazeta Wyborcza, MTV, Polska Agencja Prasowa, Polityka, Trójka, Telewizja VIVA, Wirtualna Polska, Withoutabox. WFF jest dotowany przez: Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

d32jcrm

Podziel się opinią

Share
d32jcrm
d32jcrm