Trwa ładowanie...

36. FPFF: Panorama Europy Wschodniej, kino niezależne i czysta klasyka

36. FPFF: Panorama Europy Wschodniej, kino niezależne i czysta klasykaŹródło: FPFF
d1d22pk
d1d22pk

Oprócz Konkursu Głównego, Konkursu Młodego Kina i Panoramy Polskiego Kina 36. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych obfitować będzie również w inne, arcyciekawe wydarzenia. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują: Panorama Europy Wschodniej, przegląd niezależnych filmów krótkometrażowych oraz projekcje odrestaurowanych klasyków polskiego kina.

PANORAMA EUROPY WSCHODNIEJ:
W ramach tej sekcji przedstawimy serię filmów z naszego regionu Europy, które w ostatnich latach przebiły się do ważnych konkursów światowych festiwali. Szczególną uwagę poświęcamy węgierskim młodym-gniewnym, których pierwsze i drugie filmy doceniano od Cannes po Berlin. Gośćmi specjalnymi festiwalu będą m.in. świetnie mówiąca po polsku Agnes Kocsis, której film „Adrienn Pal” kilkanaście dni temu uznany został za najlepszy węgierski film roku (zapraszamy na seans do Gdyni) oraz Ferenc Torok, doskonale radzący sobie zarówno w węgierskim kinie, jak i telewizji. W festiwalowy czwartek zapraszamy na spotkanie z węgierską delegacją, z którą będzie można porozmawiać o obecnej sytuacji branży filmowej na Węgrzech.

KINO NIEZALEŻNE – PLEBISCYT PUBLICZNOŚCI:
Podczas 36. edycji FPFF odbędzie się również przegląd najciekawszych krótkometrażowych filmów niezależnych. Będzie on mieć miejsce w czwartkowy wieczór, podczas którego zaprezentowanych zostanie kilkanaście wyselekcjonowanych filmów. Publiczność biorąca udział w pokazie wybierze swojego faworyta, który otrzyma nagrodę ufundowaną przez Kino Polska.

CZYSTA KLASYKA
W znacznie szerszej skali niż w latach ubiegłych pojawią się w Gdyni cyfrowo odrestaurowane klasyczne filmy polskie. Swoją prapremierę będzie miał film „Do widzenia, do jutra”, o którym opowie reżyser Janusz Morgenstern. Specjalnym wydarzeniem będzie seans „Nie ma róży bez ogniaStanisława Barei, na którym tłumnie pojawią się współpracownicy Barei, m.in. Stanisław Tym i Jacek Fedorowicz. Obejrzeć będzie też można odrestaurowane wersje m.in. „Rękopisu znalezionego w SaragossieWojciecha Jerzego
Hasa
, „Niewinnych czarodziejówAndrzeja Wajdy, czy „Ostatniego dnia lataTadeusza Konwickiego.

d1d22pk

PLATYNOWA PLAŻA:
Tegoroczny plener filmowy odbędzie się pod hasłem "Platynowa Plaża". Repertuar oraz podtytuł wydarzenia nawiązują do nagrody specjalnej przyznawanej na FPFF od 2004 roku za całokształt dokonań twórczych. Podczas tegorocznej edycji Festiwalu Platynowe Lwy odbiorą dwaj Mistrzowie Kina: Tadeusz Konwicki i Roman Polański. Trzeci artysta, którego film zostanie pokazany podczas plenerowych pokazów, to Janusz Morgenstern - zeszłoroczny laureat Platynowych Lwów.

Wstęp na pokazy jest bezpłatny.

REPERTUAR:
07 czerwca 2011 | wtorek | godz. 22.00
Ostatni dzień lata | reż. Tadeusz Konwicki, Jan Laskowski | 1958 | 65 min.

08 czerwca 2011 | środa | godz. 22.00
Nóż w wodzie | reż. Roman Polański | 1961 | 101 min.

09 czerwca 2011 | czwartek | godz. 22.00
Do widzenia, do jutra | reż. Janusz Morgenstern | 1960 | 80 min.

d1d22pk

AUDIODESKRYPCJA:
Tradycją FPFF są pokazy z audiodeskrypcją, dzięki którym polskie filmy odbierać mogą osoby niewidome i niedowidzące. Podczas audiodeskrypcji opisywane są znaczące informacje wizualne, takie jak język ciała, wyraz twarzy, przebieg akcji, sceneria, kostiumy. Zwięzłe opisy scen, pozwalają osobie niewidomej podążać za rozwijającym się wątkiem historii oraz usłyszeć i zrozumieć, co dzieje się na scenie, ekranie, czy obrazie. Z myślą o osobach niesłyszących, odbędzie się specjalna projekcja z tłumaczeniem na język migowy. W ramach pokazu migowego zobaczyć będzie można film z Konkursu Głównego: „Lęk wysokości” w reżyserii Bartka Konopki.

36. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych rozpocznie się w poniedziałek, 6 czerwca, a finałowa uroczystość rozdania statuetek będzie miała miejsce w sobotę, 11 czerwca, w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Serwis Filmowy Wirtualnej Polski jest partnerem festiwalu i zaprezentuje szczegółowe relacje z imprezy, wywiady z twórcami i aktorami oraz recenzje wszystkich konkursowych filmów.

** [

FILM.WP.PL NA TWOJEJ ŚCIANIE. DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU! ]( http://www.facebook.com/filmwppl )**

d1d22pk

Zobacz także:

** [

PAMIĘTACIE MAŁĄ NEL? NIE ZGADNIECIE KIM JEST DZISIAJ ]( http://film.wp.pl/co-slychac-u-malej-nel-6025274957063297g )**

** [

ZOBACZ JAKI FILM ZNA KAŻDY POLAK! ]( http://film.wp.pl/jaki-polski-film-obejrzalo-najwiecej-widzow-6025274942079617g )**

** [

ALE SCHUDŁY! TE GWIAZDY KIEDYŚ WYGLĄDAŁY FATALNIE! ]( http://teleshow.wp.pl/te-gwiazdy-w-sama-pore-wziely-sie-za-siebie-6026603049555073g )**

**[

WSTYDLIWA PRZESZŁOŚĆ KUBY WOJEWÓDZKIEGO ]( http://teleshow.wp.pl/wstydliwa-przeszlosc-kuby-wojewodzkiego-6021644318356609g )**

d1d22pk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1d22pk