Trwa ładowanie...
lato z muzami
01-07-2017 15:57

4. Konkurs Filmowa Młoda Polska: nowe talenty polskiego kina

Na ekranie gwiazdy, za kamerą debiutanci. Sprawy wielkie i te małe, ale przecież wszystkim tak bliskie. Historie poruszające, przejmujące, ale i te wdzięczne, po prostu zabawne. Już po raz czwarty towarzyszący Festiwalowi Filmu-Muzyki-Malarstwa Lato z Muzami Konkurs Filmowa Młoda Polska pozwoli widzom przyjrzeć się nowym talentom naszego kina, a także poznać ich zainteresowania, artystyczny temperament i spojrzenie na współczesną Polskę. W szranki o Grand Prix w wysokości 2 500 złotych staną najciekawsze polskie krótkometrażowe filmy fabularne ostatnich miesięcy. Do rywalizacji zakwalifikowało się 18 produkcji.

Share
4. Konkurs Filmowa Młoda Polska: nowe talenty polskiego kinaŹródło: Materiały prasowe
d1jzcc7

Tytuły, które zaprezentowane zostaną w Konkursie Filmowa Młoda Polska to kalejdoskop tematów, stylów i gatunków. W programie znalazły się produkcje z prężnie działającego Studia Munka-SFP, a także ze szkół filmowych w Katowicach i Gdyni. Niektóre z nich zdobyły już nagrody na 57. Krakowskim Festiwalu Filmowym („Nic nowego pod słońcem” Damiana Kocura) i na 36. Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film („Najpiękniejsze fajerwerki ever” Aleksandry Terpińskiej). Nie zabrakło realizacji niezależnych (m.in. „Bogdan i Róża” Mileny Dutkowskiej). Na ekranie podziwiać będzie można wybitnych aktorów (m.in. Jerzego Radziwiłowicza, Krzysztofa Kowalewskiego, Łukasza Simlata, Katarzynę Herman, Ewę Wencel), ale i tych, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w zawodzie (m.in. znaną z „Belfra” Malwinę Buss czy gwiazdę „Córek dancingu” – Martę Mazurek). Obok prowokujących do pytań dramatów („60 kilo niczego” Piotra Domalewskiego czy „Najpiękniejsze fajerwerki ever” Aleksandry Terpińskiej) pojawią się anegdoty (m.in. igrający z formą kryminału „Obserwator” Jarosława Kacpra Królaka czy sięgający po sztafaż krwawego horroru „ESC” Łukasza Lendy, Joanny Urbaniec i Patryka Dziedzica). O nagrodę walczyć będą też komedie (m.in. „Ja i mój tata” Alka Pietrzaka, „Fusy” Kordiana Kądzieli czy „Jerry” Romana Przylipiaka), pod których powierzchnią odnaleźć będzie można jednak głębsze refleksje o tym, co w życiu najważniejsze. Szczecińskim akcentem będzie film „Totalna harmonia” Romana Jarosza, w którym Wojciech Mecwaldowski wciela się w artystę związanego z Filharmonią im. Mieczysława Karłowicza. Rzecz dotyczy jednak nie tyle muzyki, co miłosnych perypetii bohatera.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

(fot. z filmu "Totalna harmonia")

d1jzcc7

– Świetną robotę wykonała Dagmara Romanowska, odpowiedzialna za selekcję filmów do Konkursu Filmowa Młoda Polska. To w moim odczuciu zdecydowanie najlepsze obecnie nowe propozycje wśród polskich krótkich filmów fabularnych – mówi Dyrektor Artystyczny 21. Festiwalu Filmu-Muzyki-Malarstwa Lato z Muzami Krzysztof Spór. – Przed nami czwarta już edycja Konkursu, za którą idzie znacząca nowość. W bloku festiwalowym prezentującym najważniejsze filmowe dokonania ostatnich miesięcy będziemy pokazywali wybrane losowo filmy z naszego Konkursu. Mam nadzieję, że widzowie Festiwalu Lato z Muzami docenią młode polskie kino.

Filmy oceni Jury w składzie: Tomasz Cichoń, laureat pierwszej edycji Konkursu Filmowa Młoda Polska za „Mały palec”; Anna Serdiukow, dziennikarka i krytyczka filmowa oraz Dyrektor Artystyczna Festiwalu „Cinergia” w Łodzi; a także Izabela Koladyńska, ceniona polonistka i wielbicielka dobrego kina z Nowogardu.

Główne pokazy konkursowe z udziałem jury odbędą się 12 i 13 lipca. Wybrane produkcje pojawią się w programie Prologu Filmowego Festiwalu, codziennie w dniach od 7 do 13 lipca.

Bez wątpienia o wielu z twórców, których filmy znalazły się w Nowogardzie, jeszcze usłyszymy. Laureaci minionych edycji dziś robią już kariery. Miłosz Sakowski, którego „Dzień Babci” wygrał Konkurs Filmowa Młoda Polska 2015, teraz pracuje m.in. przy serialach „Pakt” czy „Dwoje we troje”.

CZWARTY KONKURS FILMOWA MŁODA POLSKA: LISTA ZAKWALIFIKOWANYCH FILMÓW

 • „60 kilo niczego”, reż. Piotr Domalewski, Studio Munka-SFP, 2017, 27 min
 • „Baraż”, reż. Tomasz Gąssowski, Studio Munka-SFP, 2017, 30 min
 • „Bogdan i Róża”, reż. Milena Dutkowska, 2017, 15 min
 • „Casting”, reż. Katarzyna Iskra, Gdyńska Szkoła Filmowa, 2017, 20 min
 • „Dzieciak”, reż. Paweł Podolski, Gdyńska Szkoła Filmowa, 2017, 20 min
 • „ESC”, reż. Łukasz Lenda, Joanna Urbaniec, Patryk Dziedzic, 2017, 5 min
 • „Fusy”, reż. Kordian Kądziela, Wydział Radia i Telewizji UŚ, 2017, 28 min
 • „Ja i mój tata”, reż. Alek Pietrzak, Studio Munka-SFP, 2017, 30 min
 • „Jerry”, reż. Roman Przylipiak, Studio Munka-SFP, 2017, 26 min
 • „Koniec widzenia”, reż. Grzegorz Mołda, Gdyńska Szkoła Filmowa, 2017, 15 min
 • „Najpiękniejsze fajerwerki ever”, reż. Aleksandra Terpińska, Studio Munka-SFP, 2017, 30 min
 • „Nic nowego pod słońcem”, reż. Damian Kocur, Wydział Radia i Telewizji UŚ, 2017, 25 min
 • „Obserwator”, reż. Jarosław Kacper Królak, Kopart Studio, 2017, 3 min
 • „Pierwszy raz”, reż. Marcin Zbyszyński, Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza, 2016, 10 min
 • „Pars Pro Toto”, reż. Katarzyna Łęcka, Studio Munka-SFP, 2017, 30 min
 • „Samo się zagoi”, reż. Zuzanna Karpińska, Wydział Radia i Telewizji UŚ, 2017, 17 min
 • „Skwar”, reż. Agata Trzebuchowska, Mateusz Pacewicz, Solopan, 2016, 8 min
 • „Totalna harmonia”, reż. Roman Jarosz, Studio Munka-SFP, 2017, 31 min
d1jzcc7

SZCZEGÓŁOWE OPISY FILMÓW ORAZ HARMONOGRAM POKAZÓW ZNAJDĄ SIĘ NA STRONIE WWW.NDK.PL

Główne wydarzenia 21. Międzynarodowego Festiwalu Filmu-Muzyki-Malarstwa "Lato z Muzami" w Nowogardzie odbędą się w dniach 14-16 lipca, a poprzedzi je tygodniowy filmowy "prolog" odbywający się w przestrzeni miasta – w kinie i na plaży. W czasie trwania festiwalu widzowie będą mieli okazję wziąć udział w licznych pokazach filmowych, spotkać twórców polskiego kina, docenić dokonania młodych polskich artystów. Po raz kolejny odbędzie się konkurs polskich filmów krótkometrażowych "Filmowa Młoda Polska", zaplanowana została prezentacja filmu niemego z premierową muzyką graną na żywo, będą koncerty i występy artystyczne.

Główne dni festiwalowe poprzedzają też warsztaty artystyczne, które kojarzone są już od lat z "Latem z Muzami". W dniach 7-16 lipca będzie można wziąć udział w warsztatach z takich dziedzin jak: teatr, taniec, malarstwo, wokal, instrumenty, warsztaty ognia i bębny. Finałem tych spotkań jest specjalny plenerowy koncert dla gości i mieszkańców Nowogardu. Swoją wizytę na festiwalu zapowiedzieli między innymi Piotr Dumała (Laur Cisowy za dorobek artystyczny), Andrzej Seweryn, Marcin Borchardt, Adam Guziński, Anna Zamecka.

d1jzcc7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1jzcc7
d1jzcc7