8. Festiwal Filmu i Sztuki "Dwa Brzegi" od soboty

Filmy nagradzane na różnych festiwalach, koncerty, wystawy i spotkania z artystami złożą się na program 8. Festiwalu Filmu i Sztuki "Dwa Brzegi", który rozpocznie się w sobotę w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą (Lubelskie).

Festiwalowe pokazy prezentacje i spotkania odbywać się będą w różnych miejscach w Kazimierzu Dolnym i Janowcu, malowniczych miejscowościach położonych naprzeciw siebie, na obu brzegach Wisły. Część imprez - koncerty i wystawy - zaplanowano też w pobliskim Mięćmierzu.

8. Festiwal Filmu i Sztuki "Dwa Brzegi" od soboty
Źródło zdjęć: © Studio Munka-SFP

Tegoroczny festiwal zainauguruje premierowy w Polsce pokaz filmu "Klub Jimmy'ego" w reż. Kena Loacha, nominowanego do Złotej Palmy na tegorocznym Festiwalu Filmowym w Cannes. Pokazany będzie też nagrodzony Złotą Palmą w Cannes "Zimowy sen" w reż. Nuri Bilge Ceylan.

W cyklu "Świat pod namiotem" wyświetlonych zostanie 35 filmów prezentowanych i nagradzanych na polskich i zagranicznych festiwalach, m.in. w San Sebastian, Berlinie, Cannes, Rotterdamie, Rydze, Bratysławie, Gdyni, Krakowie. Prezentacje 14 filmów to będą polskie premiery m.in. najnowszy obraz Volkera Schloendorffa "Dyplomacja", nominowany do Złotej Palmy w Cannes film "Pojmani" w reż. Atoma Egoyana, nagrodzony na Berlinale "W jego oczach" w reż. Daniela Ribeiro, a także "Dworzec Północny" w reż. Claire Simon oraz "Gabor" reż. Sebastiana Alfie.

Na zakończenie "Dwóch Brzegów" również zaplanowano polską premierę włoskiego filmu - pokazany będzie thriller z elementami kina noir "Kapitał Ludzki" w reż. Paolo Virzi, który zdobył wiele nagród na różnych festiwalach.

W programie "Dwóch Brzegów" będzie też retrospektywa filmów Małgorzaty Szumowskiej oraz szwedzkiego reżysera Jan Troella. W cyklu "Wielkie kino na Małym Rynku" pokazane zostaną wybitne produkcje filmowe wprowadzane do kin w niewielu kopiach - można będzie zobaczyć filmy: "Ida" w reż. Pawła Pawlikowskiego, "Bilet na księżyc" w reż. Jacka Bromskiego, "Papusza" w reż. Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze, "Locke" w reż. Stevena Knighta, "Tylko kochankowie przeżyją" w reż. Jima Jarmuscha.

W cyklu "Muzyka moja miłość" pokazane zostaną filmy poświęcone wybitnym muzykom i kompozytorom - m.in. Jackowi Kaczmarskiemu, Witoldowi Lutosławskiemu, Czesławowi Niemenowi - czy też brazylijskiej sambie albo piosenkom o Warszawie w wykonaniu Stanisławy Celińskiej.

Na festiwalu będą też pokazy produkcji teatru telewizji, w tym cykl obrazów powstałych na podstawie dramatów Tadeusza Różewicza. Tradycyjnie podczas "Dwóch Brzegów" odbędzie się konkurs filmów krótkometrażowych.

W programie "Dwóch Brzegów" jest również wiele koncertów muzycznych. Ze specjalnym koncertem pieśni do wierszy Bolesław Leśmiana wystąpią Stanisław Sojka i Adam Strug. Będzie też koncert Młodej Polskiej Filharmonii - orkiestry złożonej z 39 młodych muzyków, uzdolnionych uczniów szkół muzycznych, pod batutą Adama Klocka. W cyklu "Korzeniowy Dom Cooltury" wystąpią zespoły czerpiące inspiracje z różnych stylów i tradycji m.in. "Miąższ", "Tymon & The Transistors", "Dziady Kazimierskie". 10-osobowa orkiestra dęta zagra polonezy autorstwa Marcina Maseckiego.

Festiwal przyciąga każdego roku tłumy widzów, szczególnie atrakcyjne dla publiczności są liczne spotkania ze znanymi artystami, aktorami, reżyserami. W tym roku na "Dwa Brzegi" przyjadą m.in. Allan Starski, Andrzej Chyra, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Paweł Pawlikowski, Małgorzata Szumowska, Lech Majewski. Gościem specjalnym festiwalu będzie Jan Troell.

Festiwalowym pokazom towarzyszyć będą również wystawy - m.in. rysunków Stanisława Ożoga, Piotra Fąfrowicza, fotografii Tomasza Sikory, malarstw rzeźby i ceramiki Alexa Johansona.

Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Grażyna Torbicka.

Festiwal "Dwa Brzegi" potrwa do niedzieli 10 sierpnia.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)