Trwa ładowanie...
d26itrp

8 historii, które nie zmieniły świata

Najnowsze informacje
3.0
(1 głos)
Oceń:
1
Share
d26itrp

Ośmiu bohaterów – polskich Żydów i Żydówek urodzonych miedzy 1914 a 1933 rokiem – wprowadza nas w krainę swojej młodości, dziecięcych marzeń i przygód. Opowieść osnuta jest wokół najwcześniejszych wspomnień i wydarzeń: jaką przeczytali pierwszą książkę, jak wyglądał ich pierwszy dzień w szkole, kiedy pierwszy raz pili alkohol, jak na imię miała pierwsza miłość?

Osobiste historie składają sie na wielobarwny obraz utraconego świata, zachowanego tylko na czarno-białych filmach i w pamięci ostatnich świadków. Jak ludzie, którzy doświadczyli burzliwych dziejów XX wieku, podchodzą do życia dziś – jak mierzą sie ze swoja pamięcią i starością?

„8 historii, które nie zmieniły świata” to projekt społeczny grupy młodych polskich Żydów, którzy podjęli próbę zasypania międzygeneracyjnej luki cechującej polska społeczność żydowską, i przełożenia tego na język filmu. Dwa pokolenia, rozdzielone przez historie, spotykają sie latem 2009 roku, aby rozmawiać o młodości i o starości, przeszłości i teraźniejszości. Wyłaniający sie z tych rozmów obraz pokazuje przedwojenna codzienność – zarysowaną w ciepłych barwach krainę dzieciństwa, jeszcze nie naznaczoną Zagłada. Atmosfera międzywojnia jest podkreślona przez archiwalne fragmenty ówczesnych filmów fabularnych – odbicie świata, w jakim bohaterowie „8 historii...” dorastali.

Zdjęcia do filmu zrealizowane zostały latem 2009 roku m.in. we Wrocławiu, Łodzi, Krakowie i Warszawie. Produkcja filmu zajęła sie LaCamera Independent. Sfinansowanie projektu było możliwe dzięki grantom otrzymanym z Komisji Europejskiej w ramach programu „Młodzież w Działaniu”, „Humanity in Action” Ambasady Amerykańskiej oraz dotacji z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie. Film powstał dzięki wsparciu BOX Postproduction.

8 historii, które nie zmieniły świata
Tytuł oryginalny

8 historii, które nie zmieniły świata

Gatunek

dokumentalny

Kraj produkcji

Polska

Rok produkcji

2010

Czas trwania

35 min.

Obsada

Podziel się opinią

1
Share
d26itrp

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d26itrp
d26itrp
d26itrp