Trwa ładowanie...

''Aktorka'' w kinach od 4 grudnia [ZWIASTUN]

''Aktorka'' w kinach od 4 grudnia [ZWIASTUN]Źródło: mat. dystrybutora
d4i3q8n
d4i3q8n

Elżbieta Czyżewska była najsłynniejszą „dziewczyną z sąsiedztwa” polskiego kina, której kariera zakończyła się gwałtownie, tuż po wyjeździe do Stanów Zjednoczonych. Udała się tam wraz z mężem, Davidem Halberstamem, legendą dziennikarstwa, w Polsce uważanym za persona non grata z uwagi na krytyczny stosunek do gabinetu Władysława Gomułki. O Czyżewskiej wiele już powiedziano i napisano. Czy film "Aktorka" Dębskiej i Konwickiej, który trafi do kin 4 grudnia, rzuca nowe światło na tę fascynującą postać?

Ten życiorys to temat na więcej niż jeden film. W latach 60. Polska ją kochała. Wydawało im się, że ma wszystko: karierę, wspaniałe kreacje w popularnych filmach (m.in. "Giuseppe w Warszawie", "Żona dla Australijczyka", "Małżeństwo z rozsądku"), miłość, sławę, życie jak z bajki. W 1965 roku poślubiła amerykańskiego dziennikarza, korespondenta "New York Timesa" Davida Halberstama i za nim wyjechała do USA. Byli parą niczym Arthur Miller i Marilyn Monroe...

Kinga Dębska i Maria Konwicka przedstawiają nam w swoim filmie Czyżewską prawdziwą (na tyle, na ile to możliwe), Czyżewską w Polsce nieznaną. Autorki skoncentrowały się na amerykańskich losach swojej bohaterki. Przyjaciele i znajomi aktorki opowiadają bez upiększeń o jej nieudanym małżeństwie, o wygranej po latach walce z alkoholizmem, o próbach powrotu do Polski. To niezwykle intymny portret kobiety, która za wszelką cenę chciała po prostu grać. Cierpiała z powodu okrutnego zrządzenia losu, które zmieniło jej życie o 180 stopni, utrudniając spełnianie się na scenie. Śmierć z powodu nowotworu stała się okrutną metaforą życia aktorki, jakby siły wysysała z niej nie tylko choroba, ale i brak ról. Dlatego też Czyżewska grała do końca swojego życia i to wszędzie, gdzie mogła. Nawet w szpitalu, będąc podczepiona do kroplówki, traktowała ją jedynie jako swój rekwizyt, a gości jako uczestników przyjęcia. Ten film jest analizą bycia aktorką.

d4i3q8n

Wspominają ją przyjaciele między innymi:Meryl Streep,Andrzej Wajda, Beata Tyszkiewicz, Małgorzata Potocka, Liliana Komorowska, Daniel Olbrychski, Michał Urbaniak, Adam Holender, Gay Talese (pisarz), Nancy Weber (pisarka), Hanna Hartowicz (założycielka Nowojorskiego Festiwalu Filmów Polskich), krytyk i profesor studiów filmowych na Columbia University Annette Insdorf, aktor Omar Sangare, Myra Paci (reżyserka), Barbara Sass - Zdort, John Guare (dramaturg), Joanna Rostropowicz - Clark (pisarka), Robert Brustein (założyciel Yale Repertory Theatre), Barbara Ungeheuer (dziennikarka). Tłem filmu jest impresyjnie pokazany Nowy Jork, miasto, które Czyżewska uważała za swoją drugą ojczyznę.

Film, który przypomina kim była, potwierdza jej talent i przypomina o tym, że pasja jest siłą napędową życia. Reżyserki tym filmem oddają jej należne w naszej kulturze miejsce.

d4i3q8n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4i3q8n