Trwa ładowanie...
aktorka
27-11-2015 13:45

''Aktorka'': Zwiastun filmu o polskiej Marilyn Monroe [WIDEO]

''Aktorka'': Zwiastun filmu o polskiej Marilyn Monroe [WIDEO]
dgb3d5t
dgb3d5t

Prezentujemy zwiastun niezwykłego filmu o jednej z najbardziej niezwykłych osobowości polskiego kina - *Elżbiecie Czyżewskiej. W latach 60. kochała ją cała Polska. "Aktorka" w reżyserii Kingi Dębskiej i Marii Konwickiej odsłania nieznane oblicze legendy polskiego kina. Film wejdzie do polskich kin 4 grudnia.*

Kinga Dębska i Maria Konwicka przedstawiają w swoim filmie Czyżewską w Polsce nieznaną. Opinii publicznej wydawało się, że miała wszystko: karierę, wspaniałe kreacje w popularnych filmach, miłość, sławę, życie jak z bajki. W 1965 roku poślubiła amerykańskiego dziennikarza, korespondenta "New York Timesa" Davida Halberstama i za nim wyjechała do USA.

Autorki skoncentrowały się na amerykańskich losach swojej bohaterki. Przyjaciele i znajomi aktorki opowiadają bez upiększeń o jej nieudanym małżeństwie, o wygranej po latach walce z alkoholizmem, o próbach powrotu do Polski. To niezwykle intymny portret kobiety, która za wszelką cenę chciała po prostu grać.

dgb3d5t

Śmierć z powodu nowotworu stała się okrutną metaforą życia aktorki, jakby siły wysysała z niej nie tylko choroba, ale i brak ról. Dlatego też Czyżewska grała do końca swojego życia i to wszędzie, gdzie mogła. Nawet w szpitalu, będąc podczepiona do kroplówki, traktowała ją jedynie jako swój rekwizyt, a gości jako uczestników przyjęcia. Ten film jest analizą bycia aktorką.

W filmie wspominają przyjaciele i znajomi m.in.: Meryl Streep, Andrzej Wajda, Beata Tyszkiewicz, Małgorzata Potocka, Liliana Komorowska, Daniel Olbrychski, Michał Urbaniak, Adam Holender.

Tłem "Atorki" jest impresyjnie pokazany Nowy Jork, miasto, które Czyżewska uważała za swoją drugą ojczyznę.

dgb3d5t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dgb3d5t