Arkadiusz Jakubik

Człowiek orkiestra. Charakterystyczny aktor filmowy, telewizyjny i teatralny. Reżyser i scenarzysta. Autor musicali i słuchowisk radiowych. Popularny aktor dubbingowy. Znany przede wszystkim z niezapomnianych ról w serialach.

Arkadiusz Jakubik

Urodził się w Strzelcach Opolskich, 14 stycznia 1969 roku. Przygodę z filmem zaczął bardzo wcześnie – kiedy miał 8 lat wystąpił w filmie „Okrągły tydzień” Tadeusza Kijańskiego a dwa lata później pojawił się w filmie „… cóżeś ty za pani…” tego samego reżysera. Tak rozpoczęła się świetna kariera aktorska Jakubika.

Studia we wrocławskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej skończył w 1992 roku. Próbował swoich sił we wrocławskim Teatrze Kalambur, ale prędko przekonał się co do tego, że należy przenieść się do Warszawy, aby wykorzystać pełnię talentu i możliwości. Tam trafił do Operetki Warszawskiej, na deskach której występował razem ze swoją żoną – Agnieszką Matysiak. Potem był Teatr Muzyczny Roma, a na dłużej Arkadiusz Jakubik związał się z Teatrem Rampa, na którego scenach zarówno występował, ale też samodzielnie pisał i reżyserował przedstawienia.

W drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych przypomniał sobie o karierze filmowej i telewizyjnej. Wystąpił gościnnie w „Bożej podszewce” Izabelli Cywińskiej oraz w „Kochaj i rób co chcesz” Roberta Glińskiego (1997). Rok później – jak to sam określił w jednym z wywiadów - „przemazał się po kadrze” spektaklu-filmu Wojciecha Smarzowskiego „Małżowina”. Wystarczyło. Począwszy od tego filmu, występował regularnie u tego reżysera.

W sierpniu 1999 roku zaczęły się zdjęcia do drugiej serii zwariowanego sitcomu „13 posterunek” - tym razem w wyłącznej produkcji Canal Plus. Rysio, postać kreowana przez Jakubika na trwale uzyskała sympatię fanów serialu. On sam udowodnił, że jest w stanie zagrać wszystko. Pojawił się w komedii – „Jak to się robi z dziewczynami”, w filmie sensacyjnym „Sezon na leszcza” Bogusława Lindy i w dwóch rolach w polsko-litewskiej adaptacji „Nienasycenia” wg Witkacego (2003).

Kiedy Wojciech Smarzowski przymierzał się do nakręcenia swojego „Wesela” w roli notariusza widział jedynie Jakubika. Ten odwdzięczył mu się znakomitą kreacją – nominowaną do polskiej nagrody filmowej, Orła 2004.

Warto w tym miejscu odnotować zgoła niecodzienny tor kariery Arkadiusza Jakubika – dubbing. Nie bez znaczenia dla jego przebiegu pozostaje fakt, iż żona aktora – Agnieszka Matysiak jest, między innymi, reżyserką przedsięwzięć dubbingowych. Głosem aktora przemawiali bohaterowie popularnych kreskówek: „Scooby Doo”, „Flinstonów”, „Toma i Jerry’ego” a także kolejnych części „Harry’ego Pottera”.

W 2005 roku Jakubik zagrał w polskiej „Amelii” Piotra Matwiejczyka - filmie „Emilia”, bezustannie obecny był na ekranach telewizorów za sprawą seriali: „Zakręcone”, „Dziki 2. Pojedynek”, „Kochaj mnie, kochaj”, „Codzienna 2 m.3”. W 2006 roku na ekrany wszedł głośny thriller „Palimpsest” Konrada Niewolskiego z udziałem aktora.W międzyczasie Jakubik stawiał aktorskie kroki na scenie Teatru TV w przedstawieniach Wojciecha Smarzowskiego, Łukasza Wylężałka, a także Krystyny Meissner i Władysława Janickiego (w sztuce „Zaczarowane jezioro” własnego autorstwa).

W 2007 stworzył niewielką, ale ważną rolę radiowca seksoholika w „Rozmowach nocą” Macieja Żaka. Mocnym akcentem zakończył się rok 2009 – „Dom zły” Wojciecha Smarzowskiego miał premierę pod koniec listopada, wcześniej osławiając się dzięki kilku ważnym nagrodom m.in. na FPFF w Gdyni.

Arkadiusz Jakubik

Data urodzenia1969-01-14
Miejsce urodzeniaStrzelce Opolskie
Reżyser
Scenarzysta
Filmografia

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (3)