Trwa ładowanie...
generał nil
12-03-2009 16:03

Artur Rojek o generale Fieldorfie-Nilu

Artur Rojek o generale Fieldorfie-NiluŹródło: AKPA
dtalbp6
dtalbp6

Artur Rojek skomponował i zaśpiewał balladę "Mój Tata Generał", inspirowaną postacią generała Augusta Emila Fieldorfa, pseudonim "Nil".

Najnowsza piosenka jednego z najpopularniejszych polskich muzyków rockowych powstała z myślą o akcji społeczno-edukacyjnej "Generał Niepodległej". Akcja przybliżająca postać legendarnego dowódcy Kedywu Armii Krajowej, wybitnej postaci Polskiego Państwa Podziemnego, jest organizowana przez Narodowe Centrum Kultury w ramach tegorocznych obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Producentami utworu są Andrzej Smolik i Artur Rojek. W jego nagraniu wzięła udział Orkiestra Sinfonia Viva pod kierownictwem dyrygenta Tomasza Radziwonowicza.

Piosenka związana jest z filmem "Generał Nil", który w kinach zagości od 17 kwietnia.

- Jestem pod dużym wrażeniem "Generała Nila" Ryszarda Bugajskiego. To bardzo wstrząsający i ważny obraz w historii polskiej kinematografii - zapewnia wokalista Myslovitz.

dtalbp6

Twórca słynnego "Przesłuchania" w swoim najnowszym dziele rekonstruuje ostatnie lata życia Fieldorfa. Historia rozpoczyna się w momencie powrotu generała do Polski z zesłania na Syberię, gdzie trafił po aresztowaniu w 1945 przez NKWD. Obrazowi towarzyszą retrospekcje z okresu okupacji i konspiracyjnej działalności generała, szczególnie zamach na "kata Warszawy", generała SS Franza Kutscherę. W postać generała "Nila" wcielił się Olgierd Łukaszewicz.

Na ekranie zobaczymy również Alicję Jachiewicz, Annę Cieślak, Magdalenę Emilianowicz, Zbigniewa Stryja, Leszka Lichotę, Macieja Kozłowskiego, Jacka Rozenka, Katarzynę Herman.

dtalbp6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dtalbp6

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj