Trwa ładowanie...
filip bajon
19-08-2011 12:20

Bajon i Fidyk będą oceniać debiutantów

Bajon i Fidyk będą oceniać debiutantówŹródło: AFP
dazudke
dazudke
Znany są już składy Jury tegorocznego, 30. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów "Młodzi i Film", który rozpocznie się za niecały miesiąc. Funkcję przewodniczącego Jury Konkursu filmów pełnometrażowych obejmie Filip Bajon, a Jury krótkiego metrażu pokieruje Andrzej Fidyk.
Składy Jury:

Konkurs Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych:

Filip Bajon (przewodniczący) – scenarzysta i reżyser filmowy oraz teatralny, prozaik. Studiował na PWSFTviT w Łodzi, gdzie od czerwca 2008 roku jest dziekanem Wydziału Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej. Wcześniej wykładowca na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Autor wielokrotnie nagradzanych filmów, z których najsłynniejsze to „Aria dla atlety”, Magnat” i „Poznań 56”.

Krzysztof Łukaszewicz – reżyser. Absolwent Wydziału Ekonomii i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Laureat zeszłorocznego koszalińskiego Wielkiego Jantara za debiut „Lincz”.

dazudke

Joanna Orleańska – aktorka filmowa i teatralna. Ukończyła PWST we Wrocławiu. Zagrała m. in. role w filmie „Show” Macieja Ślesickiego i „Senność” Magdaleny Piekorz. W 2010 roku otrzymała w Koszalinie Jantara za kreację w obrazie „Zwerbowana miłość” Tadeusza Króla.

Witold Stok – operator, absolwent Wydziału Operatorskiego PWSTiF w Łodzi. Autor zdjęć między innymi do filmów „Personel”, „Egzamin dojrzałości”, „Przepraszam, czy tu biją?”, „Śluby panieńskie” i „Lincz”. W latach 80-tych wyemigrował do Wielkiej Brytanii, gdzie kontynuuje karierę. Członek British Society of Cinematographers.

Mariusz Sieniewicz – prozaik i felietonista. Opublikował pięć książek, między innymi nominowane do Paszportu Polityki i Nagrody Literackiej Nike „Czwarte niebo”, „Rebelia” i „Żydówek nie obsługujemy”. Założyciel pisma literackiego „Portret”. Jego prace zalicza się do kręgu tzw. Prozy Północy.

Konkurs Debiutów Krótkometrażowych:

Andrzej Fidyk (przewodniczący) – polski reżyser i scenarzysta filmów dokumentalnych, profesor, wykładowca na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Absolwent Wydziału Handlu Zagranicznego SGPiS. W 1996 roku objął funkcję szefa Redakcji Filmów Dokumentalnych Programu 1 TVP. Twórca programu „Czas na dokument”, dwukrotnie nagrodzonego Wiktorem. Jego najbardziej znane filmy to: „Defilada”, „Prezydent” i „Yodok Stories”. Realizował obrazy także dla BBC.

dazudke

Marta Mironowicz - reżyserka filmów dokumentalnych, absolwentka teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jej krótkometrażowy film „Kawałek lata” zdobył w zeszłym roku w Koszalinie Jantara za najlepszy dokument oraz Nagrodę Główną na Festiwalu w Lipsku, Grand Prix w Clermont-Ferrand i Wyróżnienie Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Dorota Lamparska – reżyserka, absolwentka reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W latach 2004-2006 wykładała tam reżyserię. Autorka filmów: „Są takie świeżuteńkie dziewczynki”, „Droga wewnętrzna” (obecnie element pełnometrażowego obrazu „Demakijaż”) i „Polska nowela filmowa”. Przewodnicząca Koła Młodych Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Paweł Flis - operator, absolwent Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Pracujący z Marcinem Wroną jako autor zdjęć do jego wielokrotnie nagradzanych filmów: „Człowiek magnes” „Moja krew” i „Chrzest”.

dazudke

* Mariusz Dąbrowski* – malarz, fotografik, reżyser i producent filmowy. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 2008 roku habilitował się w dziedzinie sztuki filmowej w PWSFTviT w Łodzi 2008 i objął pracownię fotografii na ASP w Warszawie. Laureat licznych nagród m.in. Obrazu Roku, Ap-Art Berlin-Grand Prix, Nagrody Talensa i Nagrody na Biennale Malarstwa Euro American.

Jubileuszowy 30. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film" odbędzie w tym roku w dniach 12-17 września i potrwa jeden dzień dłużej, niż zwykle. Jest największą i najstarszą imprezą filmową, na której prezentowane jest młode polskie kino. Pokazom konkursowym towarzyszą dyskusje „Szczerość za szczerość” prowadzone przez młodych krytyków oraz wiele innych wydarzeń, między innymi ceniona scena muzyczna.

Festiwal w Koszalinie odkrywa młode talenty. Przed laty debiutowali tam Krzysztof Kieślowski, Agnieszka Holland i Krzysztof Zanussi. W ostatnich latach pierwsze sukcesy świętowały filmy „Rezerwat” Łukasza Palkowskiego, „Chaos” Xawerego Żuławskiego, „Galerianki” Katarzyny Rosłaniec i ”Moja krew” Marcina Wrony.

dazudke

28. edycja Festiwalu otrzymała Nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii Krajowe wydarzenie filmowe, wygrywając tym samym ze wszystkimi innymi krajowymi festiwalami zorganizowanymi w 2009 roku. Była to trzecia nominacja dla Festiwalu, w trzyletniej historii Nagrody.

Dyrektorem Festiwalu jest Paweł Strojek, dyrektorem programowym - Janusz Kijowski. Organizatorami festiwalu „Młodzi i Film” są: Miasto Koszalin, Stowarzyszenie Filmowców Polskich oraz Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, a producentem Centrum Kultury 105 w Koszalinie.

Patronat nad tegoroczną edycją objęli: Piotr Jedliński - Prezydent Miasta Koszalina, Bogdan Zdrojewski - Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Agnieszka Odorowicz - Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Filmy konkursowe zostaną ogłoszone na konferencji prasowej, 31 sierpnia w Warszawie.

ZOBACZ TAKŻE:

**[

Niedaleko pada jabłko od jabłoni ]( http://film.wp.pl/najseksowniejsze-matki-i-corki-duzego-ekranu-6025273914229377g )*
*
[

Dołącz do nas na Facebooku! ]( http://www.facebook.com/filmwppl )*
*
[

Emmanuelle - ikona erotyki po latach ]( http://film.wp.pl/pamietacie-czarna-emanuelle-zobaczcie-jak-sie-zmienila-6025274286928513g )*
*
[

Co się stało ze słodkimi bliźniaczkami? ]( http://teleshow.wp.pl/blizniaczki-olsen-skonczyly-25-lat-6026604625773185g )*
*
[

Prawdziwe nazwiska polskich gwiazd! Wstyd? ]( http://film.wp.pl/prawdziwe-nazwiska-polskich-gwiazd-6025274598372481g )*
*
[

Spis grzechów Kuby Wojewódzkiego ]( http://teleshow.wp.pl/spis-grzechow-kuby-wojewodzkiego-6021644374000769g )**

dazudke
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dazudke