Barbra Streisand
Miejsce urodzenia: | Brooklyn, Nowy Jork, USA |
Reżyser: | |
Filmografia: | Nuts (1987) (Claudia Draper) What's Up, Doc? (1972) (Judy Maxwell) Niepokorni (1981) (Cheryl Gibbons) No i co, doktorku? (1972) (Judy Maxwell) Wielkie starcie (1979) (Hillary Kramer) Owl and the Pussycat, The (1970) (Doris) Mama i ja (2012) (Joyce Brewster) Poznaj naszą rodzinkę (2010) (Roz Focker) Poznaj moich rodziców (2004) (Roz Focker) Zabawna dziewczyna (1968) (Fanny Brice) Hello, Dolly! (1969) (1969) (Dolly Levi) Up the Sandbox (1972) (Margaret Reynolds) For Pete`s Sake (1974) (Henry) Listen Up: The Lives of Quincy Jones (1990) (Siebie) Barbra Streisand: The Concert (1995) (Siebie) Tacy byliśmy (1973) (Katie Morosky) Funny Lady (1975) (Fanny Brice) Narodziny gwiazdy (1976) (1976) On a Clear Day You Can See Forever (1970) (Daisy Gamble) Directed by William Wyler (1986) (Siebie) Yentl (1983) (Yentl/Anshel) Bergman - Rok z życia (2018) (ona sama) |
Jedna z najbardziej znanych „śpiewających aktorek” hollywoodzkich, znana również jako: reżyserka, producentka, scenarzystka, utalentowana kompozytorka i piosenkarka. Jej kariera przez lata obfitowała w ogromne sukcesy, które udało jej się osiągnąć w ramach każdej z dziedzin, którymi się zajmowała. Jest rekordzistką, jeśli chodzi o spektakularne debiuty – za pierwszy występ filmowy otrzymała Oscara i Złoty Glob, za pierwszą płytę – dwie nagrody Grammy, za pierwszy program TV – nagrodę Emmy, a za debiut na Broadwayu - New York Drama Critics Award. Streisand jest również pierwszą kobietą – kompozytorką, która otrzymała Oscara za Najlepszą Piosenkę oraz pierwszą, która zagrała główną rolę w filmie, który sama wyprodukowała, wyreżyserowała i do którego sama napisała scenariusz. Nikt przed nią nie był jednoczesnym laureatem takich nagród, jak: Oscar, Tony, Grammy i Emmy.
Urodziła się 24 kwietnia 1942 roku w nowojorskim Brooklynie, jako Barbara Joan Streisand.
Pochodziła z tradycyjnej, żydowskiej rodziny i uczęszczała do związanej z tą tradycją Bais Yakov School w Brooklynie.
Karierę zaczynała jako piosenkarka nowojorskich klubów na przełomie lat 50-tych i 60-tych. Główna nagroda w jednym z konkursów wokalnych zapewniła jej rolę w rewii „Another Evening with Harvey Stones” (1961); sukces tego musicalu umożliwił jej podpisanie kontraktu płytowego z Columbia Records, a sława jaką przyniósł jej pierwszy album oraz świetne występy w scenicznych musicalach zaprowadziły ją prosto do Hollywood.
* Zanim pojawiła się w Oscarowej roli w muzycznym (a jakże) filmie Williama Wylera „Zabawna dziewczyna”, z udziałem Omara Sharifa (1968, również Złoty Glob, David i nominacja do BAFTA), była już laureatką Emmy za występ w programie TV „My Name is Barbra” (1965). W 1969 roku wystąpiła u Gene’a Kelly w musicalu „Hello, Dolly” (nominacja do Złotego Globu), dwa lata później zdobyła kolejną nominację do tej statuetki za rolę w komedii „Puchacz i Kotka” (1970) Herberta Rossa, a w 1974 – nominację do Oscara, BAFTA i Złotego Globu oraz nagrodę Davida za rolę u boku Roberta Redforda w dramacie muzycznym Sydneya Pollacka „Tacy byliśmy” (1973).*
W 1975 roku ponownie wróciła do roli Fanny Brice w kontynuacji musicalu „Zabawna dama” (nominacja do Złotego Globu), tym razem w reżyserii Herberta Rossa, a rok później triumfowała jako odtwórczyni głównej roli (Złoty Glob), zaś przede wszystkim jako kompozytorka i wykonawczyni piosenki (Oscar, Złoty Glob, nominacja do BAFTA) do filmu „Narodziny gwiazdy” (1976) z Krisem Kristoffersonem.
W latach 70-tych była jedną z najpopularniejszych i najbardziej lubianych gwiazd Hollywood, o czym świadczą cztery Henrietta Awards (specjalne Złotego Globy dla Najbardziej Lubianych Gwiazd) otrzymane w latach 1970, 1971, 1975 i 1978 oraz trzy People's Choice Award (1975, 1977, 1978).
Po debiucie w roli producentki komedii „Wielkie starcie” (1979) z własnym udziałem i roli u boku Gene’a Hackmana i Dennisa Quaida w „Niepokornych” (1981, nominacja do Złotej Maliny), zadebiutowała jako reżyserka i scenarzystka filmu „Yentl” (1983), którego była producentką oraz w którym zagrała główną rolę przebranej za chłopca dziewczyny, buntującej się w ten sposób przeciw ortodoksyjnemu prawu, według którego - z racji płci - nie miałaby prawa do nauki w szkole talmudycznej. Film był adaptacją powieści Singera i przyniósł Streisand Złoty Glob i Srebrną Taśmę za reżyserię oraz nominację do Złotego Globu i – co ciekawe – do kolejnej Złotej Maliny za tytułową rolę Yentl/Anshela.
W kolejnych latach Streisand, poświęcając się muzyce, niemal całkowicie odsunęła się od twórczości filmowej, jedynie sporadycznymi (co nie oznacza, że małymi) działaniami potwierdzając swoją klasę i wszechstronność. W 1987 roku zagrała w głównej roli w dramacie „Wariatka”, zdobywając kolejną nominację do Złotego Globu.
* Wyreżyserowany i wyprodukowany przez nią melodramat „Książę przypływów” (1991) z udziałem Nicka Nolte i jej własnym, przyniósł jej nominację do Oscara dla Najlepszego Filmu oraz do Złotego Globu za reżyserię, a komedia romantyczna „Miłość ma dwie twarze” (1996) z udziałem Streisand (również reżyseria, produkcja i muzyka), Jeffa Bridgesa i Pierce’a Brosnana – nominację do Oscara i Złotego Globu za Najlepszą Piosenkę Filmową oraz do Złotego Globu za Najlepszą Rolę w musicalu lub komedii.*
Telewizyjne realizacje jej autorskich koncertów muzycznych przyniosły jej w sumie 3 nagrody Emmy (dwie w 1995 roku, jedna w 2001), a współprodukcja programu TV „Reel Models: The First Women of Film” (2000) - Daytime Emmy Award.
Ostatnim występem Streisand była rola w znanej komedii „Poznaj moich rodziców” (2004) z Benem Stillerem, Robertem De Niro i z Dustinem Hoffmanem.
* W 2000 roku otrzymała Specjalny Złoty Glob im. Cecile’a B. DeMille’a za Całokształt, a w 2001 - Honorową Nagrodę Amerykańskiego Instytutu Filmowego.* Znana jest z szeroko zakrojonej działalności charytatywnej.
Komentarze