Trwa ładowanie...

Bartosz Bielenia krzyczy w Strasburgu. Gest, który przejdzie do historii

Bartosz Bielenia odebrał w Parlamencie Europejskim nagrodę Lux Audience Award za film "Boże Ciało". Kiedy aktor skończył przemawiać, nagle zrobił coś niespodziewanego. Filmik szybko podbił sieć.

Share
Bartosz Bielenia w Strasburgu pokazał solidarność z Białorusinami prześladowanymi przez rząd Alaksandra Łukaszenki
Bartosz Bielenia w Strasburgu pokazał solidarność z Białorusinami prześladowanymi przez rząd Alaksandra ŁukaszenkiŹródło: Materiały prasowe
d336vst

"Boże Ciało" w reżyserii Jana Komasy, laureat Złotych Lwów i nasz kandydat do Oscara, zdobył 2. miejsce w konkursie Lux Audience Award. W Strasburgu wyróżnienie odebrał Bartosz Bielenia. Aktor podziękował za docenienie "Bożego Ciała", ale był to zaledwie wstęp.

- Jestem z Polski, która stanowi granicę Unii Europejskiej. Tuż za naszą granicą z Białorusią kilkadziesiąt tysięcy osób jest torturowanych, część z nich została uwięziona, a kolejna zamordowana. Trwa to od 2020 r., a jedyne, co mogę dziś zrobić, to oddać swój głos w imieniu tych ludzi - powiedział Bielenia, po czym zaczął przeraźliwie krzyczeć.

Tym samym Bielenia zaczął naśladować Janę Shostak. To białoruska aktywistka mieszkająca w Polsce.

d336vst

Shostak zabrała głos podczas konferencji prasowej zorganizowanej tuż po tym, jak samolot należący do firmy Ryanair został zmuszony do awaryjnego lądowania w Mińsku. Tam służby aresztowały białoruskiego opozycjonistę Ramana Pratasiewicza.

- My już nie możemy milczeć, wszystko, co nam pozostaje, to minuta krzyku. Mam nadzieję, że wszyscy i wszystkie z nas na swój sposób zakrzyczymy - mówiła aktywistka, która po skończeniu przemowy przez minutę krzyczała.

Premiery polskich filmów w 2021 roku

Gest Bartosza Bieleni skomentował na Facebooku Tomasz Raczek.

d336vst

"Dawno nie byłem tak dumny z Polaka, który dostaje nagrodę za swoją pracę w filmie, jak dziś obserwując Bartosza Bielenię odbierającego w Parlamencie Europejskim LUX AWARD za rolę w "Bożym ciele". Moja duma bierze się nie tylko z faktu, że Bielenia (słusznie!) otrzymał tę nagrodę, ale i z tego, w jaki sposób ją odebrał: co i jak powiedział, a wreszcie, co zrobił" - pisze krytyk.

Parlament Europejski ustanowił nagrodę LUX w 2007 r. jako symbol zaangażowania instytucji na rzecz kultury. Jej celem jest budowanie porozumienia w całej Europie poprzez promocję filmów, które dotykają sedna europejskiej debaty publicznej.

W 2020 r. na festiwalu filmowym w Wenecji ustanowiono Lux Audience Award. Zwycięzcę wyłaniają w głosowaniu eurodeputowani i europejska publiczność.

Nie otrzymuje on nagrody pieniężnej, ale PE pokrywa koszty przetłumaczenia napisów do filmu na wszystkie oficjalne języki UE i dostosowania ich do potrzeb osób niedowidzących i niedosłyszących.

d336vst

W tym roku zwycięzcą był film Thomasa Vinterberga "Na rauszu".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d336vst

Podziel się opinią

Share
d336vst
d336vst