Trwa ładowanie...

''Bogowie Egiptu'': studio i reżyser przepraszają

''Bogowie Egiptu'': studio i reżyser przepraszają
d1a8ptg
d1a8ptg

Studio Lionsgate oraz reżyser Alex Proyas przeprosili kinomanów za małą różnorodność w obsadzie filmu "Bogowie Egiptu".

Produkcja wywołała sporą kontrowersję, gdy okazało się, że - chociaż opowiada o egipskich bóstwach - ma w swojej obsadzie głównie białych aktorów.

- Casting to proces, na który wpływa wiele różnych czynników, ale faktycznie nasze wybory powinny być bardziej zróżnicowane - oświadczył Proyas. - Szczerze przepraszam wszystkich, którzy poczuli się naszymi decyzjami urażeni.

"Zdajemy sobie sprawę, że ponosimy odpowiedzialność za to, by decyzje obsadowe odzwierciedlały różnorodność i kulturę okresu, który jest w filmie portretowany" - napisano w oficjalnym oświadczeniu wytwórni. "W tym przypadku nie spełniliśmy naszych własnych standardów wrażliwości i różnorodności, za co bardzo przepraszamy. Studio Lionsgate jest głęboko zaangażowane w realizację filmów, które odzwierciedlają różnorodność naszych odbiorców."

"Bogowie Egiptu" nie są pierwszą produkcją, która spotkała się z zarzutami o małą różnorodność wśród aktorów i obsadzanie białych gwiazd w rolach mieszkańców afrykańskiego kontynentu. Z podobnymi uwagami zetknął się Ridley Scott, gdy kręcił superprodukcję "Exodus: Bogowie i królowie". Reżyser bronił jednak swoich decyzji dotyczących zaangażowania Christiana Bale'a i Joelz Edgertona do kreacji Mojżesza i Ramzesa. Jako argumentu Scott użył pieniędzy: "Nie mogę oprzeć filmu z takim budżetem (?) mówiąc, że w głównej roli wystąpi Mohammad taki i taki. Na tej podstawie w ogóle nie zdobyłbym funduszy".

d1a8ptg

Bohaterem "Bogów Egiptu" jest egipski bóg nieba, Horus (w tej roli Nikolaj Coster-Waldau), który pragnie pomścić śmierć swojego ojca, Ozyrysa. W wypełnieniu misji pomagają mu ludzki złodziej (Brenton Thwaites) oraz Hathor, bogini miłości (Elodie Yung). W obsadzie filmu znaleźli się również Gerard Butler jako Set, bóg pustyni, Chadwick Boseman jako Thot, bóg mądrości i Courtney Eaton (jako Zaya, piękność Nilu), a ponadto Geoffrey Rush i Rufus Sewell.

Do polskich kin dzieło trafi 26 lutego 2016 roku.

d1a8ptg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1a8ptg