Trwa ładowanie...
de0wadf
Aktualności

"Bogowie": premiera zwiastuna filmu

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"Bogowie": premiera zwiastuna filmu
(Studio Munka-SFP)
de0wadf

*"Bogowie" to fabularny portret Zbigniewa Religi, wybitnego kardiochirurga i autentycznego buntownika, który odmienił oblicze polskiej medycyny. Film Łukasza Palkowskiego pojawi się na ekranach polskich kin już 10 października. Zwiastun zapowiadający "Bogów" można obejrzeć już teraz.*

„Bogowie” to pasjonująca opowieść o polskim lekarzu, profesorze Zbigniewie Relidze. W latach 80. dokonał on pierwszego w Polsce udanego przeszczepu serca. Przeprowadzona przez Religę operacja to nie tylko medyczne osiągnięcie, które pozwoliło uratować życie tysięcy pacjentów. Wyjmując serce z ludzkiego ciała, Religa przełamał moralne, kulturowe i religijne tabu. Kilka dekad temu transplantacja serca była według powszechnej opinii działaniem wbrew naturze.

Religa był buntownikiem, który rzucił wyzwanie swoim mentorom i sprzeciwił się ich przestarzałemu sposobowi myślenia. Aby osiągnąć swój cel, musiał podjąć walkę o sprzęt i fundusze. Nową klinikę budował cegła po cegle, ale dzięki własnej determinacji i wsparciu młodego zespołu, w końcu odniósł sukces.

de0wadf

Programowi przeszczepów serca Religa podporządkował całe życie i zapłacił za to wysoką cenę. Kłopoty z alkoholem i rozłąka z bliskimi to tylko część problemów, z którymi borykał się niezwykły lekarz.

W rolę Zbigniewa Religi wcielił się Tomasz Kot, który zdumiewa fizycznym podobieństwem do pierwowzoru postaci. Długie i pracowite przygotowania zaowocowały opinią, że jest to najlepsza rola w dorobku aktora.

Poza Tomaszem Kotem w filmie zobaczymy plejadę najwybitniejszych polskich aktorek i aktorów. Role najbliższych współpracowników prof. Religi zagrali Piotr Głowacki i Szymon Piotr Warszawski. Poza nimi na ekranie zobaczymy m.in. Jana Englerta, Zbigniewa Zamachowskiego, Magdalenę Czerwińską, Kingę Preis, Sonię Bohosiewicz, Rafała Zawieruchę. Za zdjęcia odpowiada Piotr Sobociński Jr., autor obrazów do takich filmów jak „Drogówka”, „Róża” i „Układ zamknięty”.

* Film wejdzie na ekrany polskich kin już 10 października*

de0wadf

Podziel się opinią

Share
de0wadf
de0wadf