Trwa ładowanie...
d2uyn1z

Chris Weitz

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
d2uyn1z

Producent, reżyser, scenarzysta i aktor, znany ze ścisłej współpracy z bratem, Paulem Weitzem. Jeden z twórców głośnej komedii romantycznej „Był sobie chłopiec” z Hugh Grantem. Producent cyklu „American Pie”.

Urodził się 30 listopada 1969 roku w Nowym Jorku, w rodzinie o długich i bogatych tradycjach filmowych. Jego matka i babcia były aktorkami (matka, Susan Kohner była nominowana do Oskara w 1960 roku), z kolei dziadek i wuj trudnili się produkcją filmową. Rodzina ojca nie była związana z filmowym show-biznesem – tato był pisarzem i projektantem mody.

Chris, wspólnie ze starszym o cztery lata bratem, Paulem, zdecydował się pójść jednak śladami rodzinnej tradycji Kohnerów. Do świata filmu weszli właściwie bez zawodowego przygotowania – oboje studiowali literaturę angielską, choć w różnych miejscach. Chris kształcił się w słynnym, brytyjskim Cambridge, a jedną z jego koleżanek z college’u była Rachel Weisz.

Debiutował jako autor scenariusza do głośnego, animowanego filmu „Mrówka Z” (1998), który napisał wspólnie z bratem i z Toddem Alcottem. Losy jego kariery są nierozerwalnie związane z postacią brata.Do najsłynniejszych, wspólnych realizacji Weitzów należy cykl komedii „American Pie” w reżyserii Paula (1999, 2001, 2003), seriale: „Fantasy Island”, „Luz we dwóch” i „Cracking Up”, scenariusz do komedii sci-fi „Gruby i chudszy 2: Rodzina Klumpów” z Eddiem Murphym (2000), zaś przede wszystkim głośna komedia romantyczna „Był sobie chłopiec” z Hugh Grantem (2002). Wyreżyserowany przez obu braci film został wyróżniony przede wszystkim za dobry scenariusz (napisany przez nich wspólnie z Peterem Hedgesem), zgarniając nominacje do wielu znaczących nagród, z nominacją do Oskara, BAFTA i Writers Guild of America Award na czele.

Brat towarzyszył Chrisowi podczas debiutu w roli reżysera komedii fantasy „Spadaj na ziemię” (2001), był też producentem pierwszej, samodzielnej próby reżysersko-scenariopisarskiej Chrisa – głośnej, przygodowej produkcji fantasy „Złoty kompas” z Nicole Kidman i Danielem Craigiem (2007). Chris nie pozostawał dłużny – wyprodukował dwie, gwiazdorsko obsadzone komedie w reżyserii brata: „W doborowym towarzystwie” z Dennisem Quaidem, Scarlett Johansson i Topherem Grace’em (2004) i „Jak zostać gwiazdą” z Hugh Grantem, Mandy Moore, Quaidem i Willemem Dafoe (2006). Ostatnio wspólnie wyprodukowali przebojową komedię romantyczną dla nastolatków – „Nick i Norah” Petera Solletta, z Michaelem Cerą i Kat Dennings.

W 2009 roku, Chris Weitz podjął się reżyserii kolejnej części słynnego cyklu „Saga ‘Zmierzch’: Księżyc w nowiu”. Poza tym, wyprodukował dramat „A Single Man” Toma Forda, z Colinem Firthem i Julianne Moore, otrzymując nominację do Independent Spirit Award w kategorii Najlepszy Film. Były to dwa pierwsze projekty filmowe, w których w żaden sposób nie partycypował jego brat.

Chris Weitz ma na swoim koncie kilka występów aktorskich. Debiutował u boku Mike’a White’a, w tytułowej roli Chucka w komedii „Chuck i Buck” Miguela Artety (2000). Później pojawił się jeszcze w takich filmach, jak: „Liga złamanych serc” (2000), „See This Movie” (2004) i głośna komedia kryminalna „Mr. & Mrs. Smith” (2005).

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2uyn1z
d2uyn1z
d2uyn1z
d2uyn1z

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj