Trwa ładowanie...
d3txzv4

Clive Owen

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
d3txzv4

Nominowany do Oscara, laureat Złotego Globu, Clive Owen, w ostatnich latach szturmem podbił ekrany kin na całym świecie, stając się jednym z najbardziej wziętych nazwisk swojego pokolenia. Zasłużone uznanie, jak również liczne nagrody przyniosły mu filmy „Krupier” Mike’a Hodgesa oraz „Closer” w reżyserii Mike’a Nicholsa. Dzięki roli Larry’ego w „Closer”, Owen zdobył Złoty Glob i nominację do Oscara. W filmie zagrali również Julia Roberts, Jude Law i Natalie Portman.

Owen urodził się w Coventry, Warwickshire, w Anglii; uczęszczał na zajęcia do Royal Academy of Dramatic Art. Zadebiutował w 1998 roku filmie „Vroom” (reż. Beeban Kidron), trzy lata później zagrał w dramacie „Z zamkniętymi oczami” (reż. Stephen Poliakoff). Przez wiele lat grał głównie w produkcjach telewizyjnych po obu stronach Atlantyku. Zagrał m.in. role w serialach „Chancer”, „Sharman”, „Split Second” oraz przeboju stacji BBC „Second Sight”.

Przez kilka lat, jakie upłynęły od początku kariery Owen zdążył już zgromadzić w swoim artystycznym dorobku imponującą liczbę tytułów, w tym m.in.: „Gosford Park” (reż. Robert Altman), „Tożsamość Bourne’a” (reż. Doug Liman), „Żona bogatego mężczyzny” (reż. Amy Holden Jones), „Zielone palce” (reż. Joel Hershman) oraz „Bent” (reż. Sean Mathias). Można go było zobaczyć również w thrillerze Mike’a Hodgesa „Odpoczniesz po śmierci” oraz tytułowej roli w epickim obrazie „Król Artur” (reż. Antoine Fuqua), w którym partnerowała mu Keira Knightley.

Aktor ma na swoim koncie także znakomicie przyjęte role dramatyczne, w tym postać Romea, w inscenizacji dramatu Szekspira wystawianego przez Young Vic, udział w „Design for Living” Noela Cowarda oraz jedną z głównych ról w oryginalnej, teatralnej wersji sztuki „Closer” Patricka Marbera, wystawianej przez Royal National Theatre. Jesienią 2001 roku zagrał w Londynie w sztuce Lawrence’a Boswella „A Day in the Death of Joe Egg” w reżyserii Petera Nicholsa.

W tym samym czasie Owen pojawił się w serii internetowych mini-filmów nakręconych dla wytwórni BMWfilms.com, których producentem wykonawczym był David Fincher. Aktor zagrał w tym projekcie rolę powtarzającą się w każdym odcinku. Reżyserami tych krótkometrażowych projektów byli między innymi Ang Lee, John Frankenheimer, Guy Ritchie i Wong Kar Wai.

Kolejne przedsięwzięcia filmowe aktora tylko umacniały jego pozycję w świecie Hollywood. W tym czasie powstały między innymi „Bez granic” (reż. Martin Campbell), romantyczny dramat wojenny z udziałem Angeliny Jolie; „Sin City – Miasto grzechu” (reż. Robert Rodriguez, Frank Miller, Quentin Tarantino), w którym na ekranie spotkały się takie gwiazdy kina jak Bruce Willis, Benicio Del Toro, Rosario Dawson i Jessica Alba, „Wykolejony” (reż. Mikael Håfström), „Plan doskonały” (reż. Spike Lee), z Denzelem Washingtonem i Jodie Foster, „Ludzkie dzieci” (reż. Alfonso Cuarón) z Julianne Moore i Michaelem Caine’em, „Elizabeth: Złoty wiek” (reż. Shekhar Kapur) z Cate Blanchett.

Inne filmy z jego udziałem to: „Gra dla dwojga” (reż. Tony Gilroy) z Julią Roberts, „The International” (reż. Tom Tykwer) z Naomi Watts, „Intruzi” (reż. Juan Carlos Fresnadillo), „Moi chłopcy” (reż. Scott Hicks), „Pożegnanie z niewinnością” (reż. David Schwimmer) z Catherine Keener i Violą Davis, „Elita zabójców” (reż. Gary McKendry) z Robertem De Niro i Jasonem Stathamem oraz „Kryptonim: Shadow Dancer” (reż. James Marsh) z Andreą Riseborough.

W 2011 roku Clive zagrał w nominowanym do nagrody Emmy melodramacie wojennym kanału HBO „Hemingway i Gellhorn”(reż. Philip Kaufman) z Nicole Kidman. Rola Ernesta Hemingwaya przyniosła mu nominacje do nagród Emmy, SAG oraz Złotego Globu.

Najnowsze filmy z jego udziałem to „Blood Ties” (reż. Guillaume Canet) z Marion Cotillard, Zoe Saldaną, Milą Kunis i Billy’m Crudupem, „Blue Angel” (reż. Richard Levine), „Recall” (reż. Harold Becker) oraz „The Last Knights” (reż. Kazuaki Kiriya) z Morganem Freemanem.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3txzv4
d3txzv4
d3txzv4
d3txzv4

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj